reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniliśmy niepełnosprawnego pracownika, któremu przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten w całości ujęliśmy w planie urlopów na 2012 r. w lipcu. Pracownik napisał podanie, że chce ten urlop podzielić na części w taki sposób, aby wykorzystać go po 1–2 dni w każdym miesiącu, żeby móc chodzić do przychodni lekarskiej w dogodnych dla niego terminach. Czy powinniśmy uwzględnić prośbę pracownika?


Mogą Państwo wyrazić zgodę na podział tego urlopu w sposób proponowany przez pracownika, ale taki wniosek nie jest dla Państwa wiążący. Mają Państwo bowiem prawo udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu wypoczynkowego jednorazowo w całości.

Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) przyznają pracownikom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Przepisy tej ustawy nie regulują natomiast kwestii dzielenia tego dodatkowego urlopu. Jednak w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej... stosuje się kodeks pracy (art.66 ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Na podstawie art. 162 kodeksu pracy mogą Państwo podzielić dodatkowy urlop na części na wniosek pracownika w taki sposób, aby co najmniej jedna z części wypoczynku (łącznie z podstawowym urlopem) obejmowała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (razem z dniami wolnymi od pracy, niedzielami i świętami).

Nie mogliby zatem Państwo podzielić 10-dniowego dodatkowego urlopu samodzielnie, tak jak nie mogą Państwo bez wniosku pracownika podzielić urlopu podstawowego. Natomiast to od pracodawcy zależy, czy uwzględni wniosek pracownika. Pracodawca może odmówić pracownikowi takiego podziału urlopu ze względu na konieczność zapewnienia „normalnego toku pracy”.

Wniosek pracownika o podzielenie urlopu wypoczynkowego nie wymaga uzasadnienia i może być złożony w dowolnej formie. Do celów dowodowych, np. w przypadku kontroli inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, wskazana jest jednak forma pisemna.

Pracownik zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności ma również prawo do płatnego zwolnienia od pracy:

  • na wykonywanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy,
  • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz w roku.

Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego (art. 20 ust. 1 i 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Państwa pracownik nie musi zatem wykorzystać dodatkowego urlopu wypoczynkowego na wizyty w przychodni, tylko może w tym celu skorzystać również ze zwolnienia od pracy.

Należy przypomnieć, że prawo pracownika do pierwszego dodatkowego urlopu przysługuje po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04, OSNP 2006/9–10/150).

Państwa pracownik ma w zależności od swojego stażu pracy prawo do 30 dni urlopu (20 dni urlopu zwykłego + 10 dni urlopu dodatkowego) lub 36 dni urlopu (26 dni urlopu zwykłego + 10 dni urlopu dodatkowego).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama