reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego

Posłowie zaproponowali zmianę przepisów dotyczących zasad udzielania urlopów wychowawczych. Jeżeli ustawa nowelizująca zostanie uchwalona, urlop będzie można podzielić na pięć części.

13 sierpnia 2012 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Co do zasady omawiana nowelizacja Kodeksu pracy ma za zadanie dostosowanie polskich przepisów do zmienionego Porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego wdrożonego dyrektywą Rady 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC (...) – DzUrz UE L 68, 18.3.2010 r., s. 13.

Obecnie z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Wymiar tego urlopu wynosi maksymalnie 3 lata i udziela się go w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w czterech częściach i jest udzielany na wniosek uprawnionego pracownika.

Przepisy Kodeksu pracy określają także wpływ korzystania z urlopu wychowawczego na prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego (art. 1552 k.p.). Zgodnie z tymi przepisami pracownik w danym roku kalendarzowym nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, jeżeli 1 stycznia przebywa na urlopie wychowawczym. Dopiero po podjęciu pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego wymiar jego urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia przypadającego do końca roku kalendarzowego (art. 1552 § 1 k.p.). Jeżeli natomiast korzystanie z urlopu wychowawczego w danym roku kalendarzowym następuje po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego, to w takim przypadku urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy przed skorzystaniem z urlopu wychowawczego (art. 1552 § 2 k.p.).

Proponowane w nowelizacji zmiany polegają m.in. na:

  • przyznaniu każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka uprawnionych do urlopu wychowawczego – wyłącznego prawa do jednego miesiąca takiego urlopu z wymiaru urlopu wychowawczego wynoszącego maksymalnie 37 miesięcy,
  • podwyższeniu – z 3 do 4 miesięcy – wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka,
  • umożliwieniu wykorzystywania urlopu wychowawczego w pięciu częściach,
  • rezygnacji z przepisu stanowiącego podstawę do proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego, w przypadku gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego korzysta on z urlopu wychowawczego, a następnie w tym samym roku powraca do pracy,
  • przyjęciu zasady, zgodnie z którą bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Projektowana ustawa zawiera również regulację o charakterze przejściowym, zgodnie z którą urlop wychowawczy byłby udzielany na zasadach wynikających z przepisów art. 186 k.p. w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, jeżeli w tym dniu pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a także jeżeli przed tym dniem złożono wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego albo wykorzystano już część urlopu wychowawczego – udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad danym dzieckiem.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama