| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r.

W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r.

Pracownica ma zaległy urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r. Nie wykorzystała go z powodu długotrwałej choroby. Pracownica zachorowała pod koniec 2010 r. w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego za 2010 r., który został wówczas przerwany. Obecnie pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i nadal jest u nas zatrudniona. W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy pracownicy za 2010 r. i 2011 r.?

Urlop wypoczynkowy pracownicy za 2010 r. przedawni się od 1 kwietnia 2014 r., a urlop za 2011 r. ulegnie przedawnieniu od 1 października 2015 r. Roszczenia ze stosunku pracy (w tym prawo do urlopu wypoczynkowego) przedawniają się bowiem z upływem 3 lat od dnia wymagalności roszczenia.

Roszczenie jest wymagalne w momencie, gdy wierzyciel może żądać jego spełnienia od dłużnika. W przypadku roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego wierzycielem jest pracownik, a dłużnikiem pracodawca.

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony:

  • w pierwszej kolejności – do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył do niego prawo,
  • jeżeli nie jest to możliwe z przyczyn dotyczących pracownika lub pracodawcy – najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Jednak możliwość wykorzystania urlopu zaległego najpóźniej do 30 września istnieje dopiero od 1 stycznia 2012 r., zatem dotyczy takiego urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w 2011 r. i nie wykorzystał go w tym roku. Urlop ten stał się bowiem 1 stycznia 2012 r. urlopem zaległym, a wówczas obowiązywały już zmienione przepisy.

Urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w 2010 r. i który nie został przez niego wykorzystany w tym roku, 1 stycznia 2011 r. stał się urlopem zaległym. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami, takiego urlopu należało udzielić do końca marca 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »