Kategorie

Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Marta Jendrasik
Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Należy przyjąć, że powinni Państwo udzielić pracownicy 28 dni urlopu na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej. Urlop ten powinien zostać udzielony przed terminem egzaminu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Na wniosek pracownika, przysługuje mu urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony w uzgodnionym z pracodawcą terminie (art. 23 ustawy o stopniach naukowych...). Za czas tego urlopu oraz zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest obliczane na takich samych zasadach, jak za urlop wypoczynkowy.

Studia doktoranckie bez skierowania – rozbieżne interpretacje

W zakresie udzielania urlopu doktorantom, którzy nie zostali skierowani na naukę przez pracodawcę oraz którym pracodawca nie wyraził zgody na studia, istnieją rozbieżne interpretacje praktyków i prawników.

Zgodnie z dominującym poglądem w tej kwestii, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi będącemu doktorantem płatnego urlopu w wymiarze 28 dni, niezależnie od tego, czy pracodawca wyraził zgodę lub skierował go na studia doktoranckie. Za podstawę takiego poglądu wskazuje się art. 23 ustawy o stopniach naukowych..., który przyznaje doktorantom prawo do takiego urlopu i jest przepisem szczególnym do regulacji dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych zawartych w Kodeksie pracy. Jeżeli bowiem stosunek pracy danej grupy pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Zdaniem większości ekspertów prawa pracy, przepisy przyznające prawo do urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej, jako przepisy szczególne, mają pierwszeństwo stosowania przed przepisami Kodeksu pracy.

Reklama

Jednak interpretacja ta ma swoich przeciwników, którzy wskazują, że wprawdzie art. 23 ustawy o stopniach naukowych... jest przepisem szczególnym w odniesieniu do Kodeksu pracy, to jednak nie reguluje w sposób wyczerpujący trybu, w jakim pracownik podejmuje studia doktoranckie. Dlatego w pierwszej kolejności należy stosować wynikające z Kodeksu pracy zasady przyznawania urlopu szkoleniowego. Ponadto pracodawcy nie powinni być obciążani dodatkowymi świadczeniami na rzecz pracowników (takim świadczeniem jest urlop w wymiarze 28 dni), którzy podejmują dokształcanie w ramach pozazawodowych zainteresowań, niezwiązanych z pracą.

Jednak za obowiązkiem udzielania pracownikom 28 dni na rozprawę doktorską przemawiają jeszcze inne kwestie. Zgodnie z zasadami wykładni prawa, przepisy art. 23 ustawy o stopniach naukowych... są wcześniejsze niż przepisy Kodeksu pracy regulujące urlop szkoleniowy, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy 16 lipca 2010 r. Z tego powodu wyłączone jest stosowanie późniejszych przepisów Kodeksu pracy regulujących urlop szkoleniowy. Kolejnym argumentem jest również to, że pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie rodzaju umówionej pracy, nie można odmówić tego zwolnienia od pracy, gdyż pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 Kodeksu pracy). Odmowa ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych może zostać potraktowana jako naruszenie tego obowiązku i może być podstawą do zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu (art. 183a i art. 183b Kodeksu pracy). Ponadto strony stosunku pracy mogą poszerzyć uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe o przyznanie urlopu szkoleniowego, gdyż dopuszczalne jest przyznawanie pracownikowi korzystniejszych uprawnień niż określone w przepisach prawa pracy (art. 18 Kodeksu pracy).


Termin udzielania urlopu na rozprawę doktorską

Przepisy nie regulują, kiedy należy udzielić pracownikowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej. W praktyce przyjmuje się, że należy go udzielić przed terminem obrony rozprawy doktorskiej, co wskazywałoby, że termin ten powinien być ustalony w chwili składania wniosku o ten urlop. Na potwierdzenie tego faktu pracownik do wniosku o urlop w wymiarze 28 dni może dołączyć zaświadczenie, że jest studentem studiów doktoranckich wraz z informacją o planowanym terminie obrony.

WAŻNE!

Pracodawca powinien udzielić doktorantowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej przed terminem jej obrony.

Często pracownicy proszą o udzielenie tego urlopu, aby przygotować się do zdania egzaminów na studiach doktoranckich np. w 2. czy 3. semestrze, jednak nie taki jest jego cel. W takich przypadkach pracodawca może więc odmówić udzielenia tego urlopu we wskazanych terminach.

Sankcje za nieudzielenie urlopu doktorantom

Co prawda, przestrzeganie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie stanowi odrębnego przedmiotu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ale kwestia ta może stanowić przedmiot czynności kontrolnych podjętych na skutek skargi złożonej przez pracownika. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych, inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie (art. 11 pkt 8 ustawy o PIP). Nieprzestrzeganie powyższych przepisów nie stanowi natomiast wykroczenia przeciwko prawom pracownika, a w konsekwencji nie może stanowić podstawy do ukarania pracodawcy grzywną (pismo GIP nr GPP-364–4560–56/10/PE/RP).

Podstawa prawna:

 • art. 5, art. 17, art. 18, art. 183a, art. 183b, art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
 • art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz. 595 ze zm.),
 • art. 11 pkt 8 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 404 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?