reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Należy przyjąć, że powinni Państwo udzielić pracownicy 28 dni urlopu na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej. Urlop ten powinien zostać udzielony przed terminem egzaminu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Na wniosek pracownika, przysługuje mu urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony w uzgodnionym z pracodawcą terminie (art. 23 ustawy o stopniach naukowych...). Za czas tego urlopu oraz zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest obliczane na takich samych zasadach, jak za urlop wypoczynkowy.

Studia doktoranckie bez skierowania – rozbieżne interpretacje

W zakresie udzielania urlopu doktorantom, którzy nie zostali skierowani na naukę przez pracodawcę oraz którym pracodawca nie wyraził zgody na studia, istnieją rozbieżne interpretacje praktyków i prawników.

Zgodnie z dominującym poglądem w tej kwestii, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi będącemu doktorantem płatnego urlopu w wymiarze 28 dni, niezależnie od tego, czy pracodawca wyraził zgodę lub skierował go na studia doktoranckie. Za podstawę takiego poglądu wskazuje się art. 23 ustawy o stopniach naukowych..., który przyznaje doktorantom prawo do takiego urlopu i jest przepisem szczególnym do regulacji dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych zawartych w Kodeksie pracy. Jeżeli bowiem stosunek pracy danej grupy pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Zdaniem większości ekspertów prawa pracy, przepisy przyznające prawo do urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej, jako przepisy szczególne, mają pierwszeństwo stosowania przed przepisami Kodeksu pracy.

Jednak interpretacja ta ma swoich przeciwników, którzy wskazują, że wprawdzie art. 23 ustawy o stopniach naukowych... jest przepisem szczególnym w odniesieniu do Kodeksu pracy, to jednak nie reguluje w sposób wyczerpujący trybu, w jakim pracownik podejmuje studia doktoranckie. Dlatego w pierwszej kolejności należy stosować wynikające z Kodeksu pracy zasady przyznawania urlopu szkoleniowego. Ponadto pracodawcy nie powinni być obciążani dodatkowymi świadczeniami na rzecz pracowników (takim świadczeniem jest urlop w wymiarze 28 dni), którzy podejmują dokształcanie w ramach pozazawodowych zainteresowań, niezwiązanych z pracą.

Jednak za obowiązkiem udzielania pracownikom 28 dni na rozprawę doktorską przemawiają jeszcze inne kwestie. Zgodnie z zasadami wykładni prawa, przepisy art. 23 ustawy o stopniach naukowych... są wcześniejsze niż przepisy Kodeksu pracy regulujące urlop szkoleniowy, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy 16 lipca 2010 r. Z tego powodu wyłączone jest stosowanie późniejszych przepisów Kodeksu pracy regulujących urlop szkoleniowy. Kolejnym argumentem jest również to, że pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie rodzaju umówionej pracy, nie można odmówić tego zwolnienia od pracy, gdyż pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 Kodeksu pracy). Odmowa ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych może zostać potraktowana jako naruszenie tego obowiązku i może być podstawą do zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu (art. 183a i art. 183b Kodeksu pracy). Ponadto strony stosunku pracy mogą poszerzyć uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe o przyznanie urlopu szkoleniowego, gdyż dopuszczalne jest przyznawanie pracownikowi korzystniejszych uprawnień niż określone w przepisach prawa pracy (art. 18 Kodeksu pracy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama