Kategorie

Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Marta Jendrasik
Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Należy przyjąć, że powinni Państwo udzielić pracownicy 28 dni urlopu na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej. Urlop ten powinien zostać udzielony przed terminem egzaminu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Na wniosek pracownika, przysługuje mu urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony w uzgodnionym z pracodawcą terminie (art. 23 ustawy o stopniach naukowych...). Za czas tego urlopu oraz zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest obliczane na takich samych zasadach, jak za urlop wypoczynkowy.

Studia doktoranckie bez skierowania – rozbieżne interpretacje

W zakresie udzielania urlopu doktorantom, którzy nie zostali skierowani na naukę przez pracodawcę oraz którym pracodawca nie wyraził zgody na studia, istnieją rozbieżne interpretacje praktyków i prawników.

Zgodnie z dominującym poglądem w tej kwestii, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi będącemu doktorantem płatnego urlopu w wymiarze 28 dni, niezależnie od tego, czy pracodawca wyraził zgodę lub skierował go na studia doktoranckie. Za podstawę takiego poglądu wskazuje się art. 23 ustawy o stopniach naukowych..., który przyznaje doktorantom prawo do takiego urlopu i jest przepisem szczególnym do regulacji dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych zawartych w Kodeksie pracy. Jeżeli bowiem stosunek pracy danej grupy pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Zdaniem większości ekspertów prawa pracy, przepisy przyznające prawo do urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej, jako przepisy szczególne, mają pierwszeństwo stosowania przed przepisami Kodeksu pracy.

Jednak interpretacja ta ma swoich przeciwników, którzy wskazują, że wprawdzie art. 23 ustawy o stopniach naukowych... jest przepisem szczególnym w odniesieniu do Kodeksu pracy, to jednak nie reguluje w sposób wyczerpujący trybu, w jakim pracownik podejmuje studia doktoranckie. Dlatego w pierwszej kolejności należy stosować wynikające z Kodeksu pracy zasady przyznawania urlopu szkoleniowego. Ponadto pracodawcy nie powinni być obciążani dodatkowymi świadczeniami na rzecz pracowników (takim świadczeniem jest urlop w wymiarze 28 dni), którzy podejmują dokształcanie w ramach pozazawodowych zainteresowań, niezwiązanych z pracą.

Jednak za obowiązkiem udzielania pracownikom 28 dni na rozprawę doktorską przemawiają jeszcze inne kwestie. Zgodnie z zasadami wykładni prawa, przepisy art. 23 ustawy o stopniach naukowych... są wcześniejsze niż przepisy Kodeksu pracy regulujące urlop szkoleniowy, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy 16 lipca 2010 r. Z tego powodu wyłączone jest stosowanie późniejszych przepisów Kodeksu pracy regulujących urlop szkoleniowy. Kolejnym argumentem jest również to, że pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie rodzaju umówionej pracy, nie można odmówić tego zwolnienia od pracy, gdyż pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 Kodeksu pracy). Odmowa ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych może zostać potraktowana jako naruszenie tego obowiązku i może być podstawą do zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu (art. 183a i art. 183b Kodeksu pracy). Ponadto strony stosunku pracy mogą poszerzyć uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe o przyznanie urlopu szkoleniowego, gdyż dopuszczalne jest przyznawanie pracownikowi korzystniejszych uprawnień niż określone w przepisach prawa pracy (art. 18 Kodeksu pracy).


Termin udzielania urlopu na rozprawę doktorską

Przepisy nie regulują, kiedy należy udzielić pracownikowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej. W praktyce przyjmuje się, że należy go udzielić przed terminem obrony rozprawy doktorskiej, co wskazywałoby, że termin ten powinien być ustalony w chwili składania wniosku o ten urlop. Na potwierdzenie tego faktu pracownik do wniosku o urlop w wymiarze 28 dni może dołączyć zaświadczenie, że jest studentem studiów doktoranckich wraz z informacją o planowanym terminie obrony.

WAŻNE!

Pracodawca powinien udzielić doktorantowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej przed terminem jej obrony.

Często pracownicy proszą o udzielenie tego urlopu, aby przygotować się do zdania egzaminów na studiach doktoranckich np. w 2. czy 3. semestrze, jednak nie taki jest jego cel. W takich przypadkach pracodawca może więc odmówić udzielenia tego urlopu we wskazanych terminach.

Sankcje za nieudzielenie urlopu doktorantom

Co prawda, przestrzeganie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie stanowi odrębnego przedmiotu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ale kwestia ta może stanowić przedmiot czynności kontrolnych podjętych na skutek skargi złożonej przez pracownika. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych, inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie (art. 11 pkt 8 ustawy o PIP). Nieprzestrzeganie powyższych przepisów nie stanowi natomiast wykroczenia przeciwko prawom pracownika, a w konsekwencji nie może stanowić podstawy do ukarania pracodawcy grzywną (pismo GIP nr GPP-364–4560–56/10/PE/RP).

Podstawa prawna:

 • art. 5, art. 17, art. 18, art. 183a, art. 183b, art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
 • art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz. 595 ze zm.),
 • art. 11 pkt 8 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 404 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.