REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BHP. Trendy i innowacje służą środowisku

Coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Branża BHP stale się zmienia, podążając za trendami na globalnym rynku pracy. Nieustanne badania w zakresie bezpieczeństwa pracownika prowadzą do kolejnych innowacji, sprzyjających coraz skuteczniejszej ochronie jego zdrowia i życia. Jednocześnie coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby.

Gospodarka cyrkularna, czy też inaczej: gospodarka obiegu zamkniętego, to jeden z kluczowych elementów zmian wprowadzanych przez biznes w celu walki ze zmianami klimatycznymi. Zarówno instytucje, jak i firmy nieustannie pracują nad tym, by zużywać zasoby w sposób jak najbardziej zrównoważony. Kwestie te dotyczą również obszaru odzieży ochronnej i roboczej. Rozwiązania zrównoważone można wprowadzać w całym cyklu życia produktu – od tkaniny, poprzez jej produkcję, aż po modele użytkowania np. jej wynajem, zamiast nabycia na własność.

REKLAMA

Autopromocja

Bezpieczeństwo pracownika i dbałość o środowisko naturalne

– Usługa wynajmu odzieży roboczej przyczynia się do ochrony klimatu poprzez aktywną gospodarkę cyrkularną – mówi Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Realizowany przy tym serwis odzieży, opierający się na jej czyszczeniu i naprawie, nie tylko zwiększa trwałość odzieży, ale pozwala także na zaoszczędzenie do 50 proc. emisji CO2 w porównaniu z produkcją i zakupem nowych ubrań. Tylko w 2022 r. CWS naprawił oraz przywrócił do cyklu serwisowego ponad 795 tys. sztuk odzieży. Aby utrzymać produkty w obiegu tak długo, jak to możliwe wykorzystujemy zrównoważone i trwałe materiały, a także zwiększamy liczbę napraw – dodaje.

Zgodnie z ostatnim raportem CSR firmy CWS, wszystkie nowo opracowywane produkty firmy będą w przyszłości produkowane z ekologicznych materiałów. Takim przykładem jest już dostępna kolekcja odzieży roboczej – linia Scandic, oferowana do branży hotelarskiej i gastronomicznej. Odzież powstaje w Europie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu (65% z przetworzonych butelek PET i w 35% z ponownie wykorzystanej bawełny) i przy użyciu certyfikowanej zielonej energii elektrycznej.

Warto wiedzieć, że firmy oferujące usługę wypożyczania odzieży pracowniczej zapewniają jej recykling. Gdy odzież kończy wartość użytkową, przetworzona zostaje na nowe produkty, a jeśli to niemożliwe – zutylizowana zgodnie z zasadami UW w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wynajem odzieży roboczej może być opłacalny nie tylko pod kątem środowiskowym. Koszty zwracają się ponieważ managerowie mogą skoncentrować się na swoich zadaniach, a pranie, naprawy i konserwacja odzieży pozostawiają profesjonalistom. Jest to ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa pracownika ze względu na to, że firma zewnętrzna dba o zgodność odzieży z normami. Wypożyczona odzież jest spersonalizowana i zgodna z przepisami BHP. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważona produkcja i oszczędzanie wody

REKLAMA

Ważnym wyzwaniem, któremu muszą sprostać producenci tkanin używanych w odzieży roboczej i ochronnej jest zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne w produkcji i ograniczanie ilości odpadów. Jedną z ciekawych inicjatyw jest wykorzystanie do produkcji włókien lyocell ze zrównoważonych źródeł celulozy i mechanicznie przetworzonego poliestru z butelek PET, które wprowadziła firma TenCate. 

– Tkaniny ochronne powinny chronić nie tylko pracowników, ale również planetę. To kluczowy parametr przy tworzeniu nowych rozwiązań ochronnych – mówi Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics. – W miarę, jak rośnie jakość produktów, powinien maleć wpływ produkcji tkanin na środowisko naturalne. Wytwarzając materiały analizujemy więc nie tylko ich właściwości ochronne, ale i wpływ na środowisko, oszczędność wody, emisję CO2 oraz zużycie chemikaliów. Mamy narzędzie pozwalające dokładnie zbadać wkład w ochronę środowiskanasz i klientów: Eco–Fabrics Footprint Calculator. Zmierzyliśmy na przykład, że każdy sprzedany metr tkaniny Tecasafe® Ecogreen XL9300 oszczędza 40 000 litrów wody w łańcuchu dostaw. Do tej pory sprzedaliśmy ponad 4 miliony metrów tej tkaniny, a nasza kolekcja tkanin Ecogreen ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i zabezpiecza pracowników na stanowiskach pracy o różnych poziomach ryzyka, również tam gdzie istnieje niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – dodaje.

Ekologia w produkcji odzieży ochronnej

Produkcja zrównoważona nie dotyczy jedynie materiałów, z których odzież lub środki ochrony indywidualnej są wykonywane. Patrząc na wpływ branży BHP na środowisko, należy uwzględniać cały cykl życia produktu. Tym samym, równie ważnym elementem obok procesu produkcji jest czas użycia środków ochrony indywidualnej, w szczególności odzieży. Należy pamiętać, że normy europejskie wymagają certyfikacji jedynie na 5 cykli prań. W efekcie na rynku jest wiele produktów, które zachęcają niższą ceną, ale niestety bardzo szybko tracą swoje właściwości ochronne i muszą zostać zutylizowane. Na certyfikacie zawsze umieszczona jest informacja, na ile cykli prań odzież została przetestowana – i może osiągać zarówno 5, jak i 25 oraz nawet 100 cykli.

Najtrudniejszym elementem w procesie zrównoważonej produkcji są te rozwiązania, które służą ochronie zdrowia i życia człowieka, ale jednocześnie mają negatywny wpływ na środowisko. Takim przykładem są związki PFAS, które ze względu na zwiększoną odporność na m.in. wodę, olej czy wysokie temperatury, bardzo często znajdują swoje zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Niestety związki te łatwo przedostają się do środowiska, a ich obecność w naszym organizmie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych – podkreśla Elżbieta Rogowska, V–ce Prezes ds. Operacyjnych w PW Krystian. – Dzięki współpracy ze światowymi ekspertami udało nam się stworzyć kolekcję ChemGuard, która w pełni eliminuje związki PFAS z procesu produkcji. Praca nad rozwiązaniami tego typu jest kierunkiem, w którym powinna podążać branża BHP – dodaje.

Ważnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju wspomnianych firm jest także lokalizacja produkcji, która ma bezpośredni wpływ na długość transportu i związane z nim koszty ekologiczne. 

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian, TenCate Protective Fabrics oraz Milwaukee w 2022 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy. Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA