REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BHP. Trendy i innowacje służą środowisku

Coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby
Coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Branża BHP stale się zmienia, podążając za trendami na globalnym rynku pracy. Nieustanne badania w zakresie bezpieczeństwa pracownika prowadzą do kolejnych innowacji, sprzyjających coraz skuteczniejszej ochronie jego zdrowia i życia. Jednocześnie coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby.

Gospodarka cyrkularna, czy też inaczej: gospodarka obiegu zamkniętego, to jeden z kluczowych elementów zmian wprowadzanych przez biznes w celu walki ze zmianami klimatycznymi. Zarówno instytucje, jak i firmy nieustannie pracują nad tym, by zużywać zasoby w sposób jak najbardziej zrównoważony. Kwestie te dotyczą również obszaru odzieży ochronnej i roboczej. Rozwiązania zrównoważone można wprowadzać w całym cyklu życia produktu – od tkaniny, poprzez jej produkcję, aż po modele użytkowania np. jej wynajem, zamiast nabycia na własność.

Autopromocja

Bezpieczeństwo pracownika i dbałość o środowisko naturalne

– Usługa wynajmu odzieży roboczej przyczynia się do ochrony klimatu poprzez aktywną gospodarkę cyrkularną – mówi Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Realizowany przy tym serwis odzieży, opierający się na jej czyszczeniu i naprawie, nie tylko zwiększa trwałość odzieży, ale pozwala także na zaoszczędzenie do 50 proc. emisji CO2 w porównaniu z produkcją i zakupem nowych ubrań. Tylko w 2022 r. CWS naprawił oraz przywrócił do cyklu serwisowego ponad 795 tys. sztuk odzieży. Aby utrzymać produkty w obiegu tak długo, jak to możliwe wykorzystujemy zrównoważone i trwałe materiały, a także zwiększamy liczbę napraw – dodaje.

Zgodnie z ostatnim raportem CSR firmy CWS, wszystkie nowo opracowywane produkty firmy będą w przyszłości produkowane z ekologicznych materiałów. Takim przykładem jest już dostępna kolekcja odzieży roboczej – linia Scandic, oferowana do branży hotelarskiej i gastronomicznej. Odzież powstaje w Europie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu (65% z przetworzonych butelek PET i w 35% z ponownie wykorzystanej bawełny) i przy użyciu certyfikowanej zielonej energii elektrycznej.

Warto wiedzieć, że firmy oferujące usługę wypożyczania odzieży pracowniczej zapewniają jej recykling. Gdy odzież kończy wartość użytkową, przetworzona zostaje na nowe produkty, a jeśli to niemożliwe – zutylizowana zgodnie z zasadami UW w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wynajem odzieży roboczej może być opłacalny nie tylko pod kątem środowiskowym. Koszty zwracają się ponieważ managerowie mogą skoncentrować się na swoich zadaniach, a pranie, naprawy i konserwacja odzieży pozostawiają profesjonalistom. Jest to ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa pracownika ze względu na to, że firma zewnętrzna dba o zgodność odzieży z normami. Wypożyczona odzież jest spersonalizowana i zgodna z przepisami BHP. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważona produkcja i oszczędzanie wody

Ważnym wyzwaniem, któremu muszą sprostać producenci tkanin używanych w odzieży roboczej i ochronnej jest zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne w produkcji i ograniczanie ilości odpadów. Jedną z ciekawych inicjatyw jest wykorzystanie do produkcji włókien lyocell ze zrównoważonych źródeł celulozy i mechanicznie przetworzonego poliestru z butelek PET, które wprowadziła firma TenCate. 

– Tkaniny ochronne powinny chronić nie tylko pracowników, ale również planetę. To kluczowy parametr przy tworzeniu nowych rozwiązań ochronnych – mówi Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics. – W miarę, jak rośnie jakość produktów, powinien maleć wpływ produkcji tkanin na środowisko naturalne. Wytwarzając materiały analizujemy więc nie tylko ich właściwości ochronne, ale i wpływ na środowisko, oszczędność wody, emisję CO2 oraz zużycie chemikaliów. Mamy narzędzie pozwalające dokładnie zbadać wkład w ochronę środowiskanasz i klientów: Eco–Fabrics Footprint Calculator. Zmierzyliśmy na przykład, że każdy sprzedany metr tkaniny Tecasafe® Ecogreen XL9300 oszczędza 40 000 litrów wody w łańcuchu dostaw. Do tej pory sprzedaliśmy ponad 4 miliony metrów tej tkaniny, a nasza kolekcja tkanin Ecogreen ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i zabezpiecza pracowników na stanowiskach pracy o różnych poziomach ryzyka, również tam gdzie istnieje niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – dodaje.

Ekologia w produkcji odzieży ochronnej

Produkcja zrównoważona nie dotyczy jedynie materiałów, z których odzież lub środki ochrony indywidualnej są wykonywane. Patrząc na wpływ branży BHP na środowisko, należy uwzględniać cały cykl życia produktu. Tym samym, równie ważnym elementem obok procesu produkcji jest czas użycia środków ochrony indywidualnej, w szczególności odzieży. Należy pamiętać, że normy europejskie wymagają certyfikacji jedynie na 5 cykli prań. W efekcie na rynku jest wiele produktów, które zachęcają niższą ceną, ale niestety bardzo szybko tracą swoje właściwości ochronne i muszą zostać zutylizowane. Na certyfikacie zawsze umieszczona jest informacja, na ile cykli prań odzież została przetestowana – i może osiągać zarówno 5, jak i 25 oraz nawet 100 cykli.

Najtrudniejszym elementem w procesie zrównoważonej produkcji są te rozwiązania, które służą ochronie zdrowia i życia człowieka, ale jednocześnie mają negatywny wpływ na środowisko. Takim przykładem są związki PFAS, które ze względu na zwiększoną odporność na m.in. wodę, olej czy wysokie temperatury, bardzo często znajdują swoje zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Niestety związki te łatwo przedostają się do środowiska, a ich obecność w naszym organizmie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych – podkreśla Elżbieta Rogowska, V–ce Prezes ds. Operacyjnych w PW Krystian. – Dzięki współpracy ze światowymi ekspertami udało nam się stworzyć kolekcję ChemGuard, która w pełni eliminuje związki PFAS z procesu produkcji. Praca nad rozwiązaniami tego typu jest kierunkiem, w którym powinna podążać branża BHP – dodaje.

Ważnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju wspomnianych firm jest także lokalizacja produkcji, która ma bezpośredni wpływ na długość transportu i związane z nim koszty ekologiczne. 

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian, TenCate Protective Fabrics oraz Milwaukee w 2022 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy. Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA