REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stabilnie na rynku pracy w Polsce, ale w niektórych zawodach dużo mniej ofert

rozmowa kwalifikacyjna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Liczba nowych ofert pracy zmniejszyła się w stosunku do ubiegłego roku o niecały 1 proc. Co jeszcze wynika z raportu poświęconego monitoringowi procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy?

Bezrobocie nam nie grozi? 

Zgodnie z raportem "Oferty pracy w Polsce. Monitoring procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy" przygotowanym przez firmę Grand Thornton, lipiec br. przyniósł 285 665 nowych ofert pracy. Jest to o około 2000 mniej niż w lipcu 2022 roku (niecały 1 proc. mniej). Zdaniem autorów raportu oznacza to, że pracodawcy cały czas tworzą nowe miejsca zatrudnienia i znaczna większość pracowników nie jest zagrożona bezrobociem.

REKLAMA

Autopromocja

"Rynek pracy osiągnął stan równowagi. Liczba nowych procesów rekrutacyjnych w ostatnich miesiącach jest niemal identyczna, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydaje się, że zakończył się okres dostosowywania się rynku pracy do nowych warunków – wysokiej inflacji, wysokich kosztów funkcjonowania, wzrostu liczby kandydatów do pracy wynikającego z wojny na Ukrainie" - ocenił, cytowany w informacji, Maciej Michalewski, szef firmy Element, która współpracowała przy tworzeniu raportu.

U pracodawców stabilnie

Zaznaczył, że większość pracodawców przeprowadziła konieczne restrukturyzacje (np. zwolnienia, ograniczenie nowych rekrutacji lub dostosowania planów inwestycyjnych) i wróciła do normalnego trybu działalności. "Miejmy nadzieję, że niedługo przejdą znowu w tryb rozwoju i zobaczymy ponownie dodatnią dynamikę liczby ofert pracy" - dodał.

Zgodnie z raportem w lipcu 2023 roku w większości badanych zawodów zanotowano spadki liczby ofert pracy w ujęciu rocznym. Największy przypada na branżę HR – pracodawcy opublikowali o 42 proc. mniej ofert niż w lipcu ubiegłego roku. Rzadziej poszukiwani byli także informatycy (-34 proc.), finansiści (-22 proc.), prawnicy (-18 proc.) oraz marketingowcy (-15 proc.).

Wzrost zaobserwowano natomiast w takich branżach jak opieka medyczna (2 proc.) i praca fizyczna (1 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ofertach pracy możemy zauważyć wysoką liczbę benefitów oferowanych potencjalnym pracownikom, obecna średnia wynosi 6,6 dodatków na ogłoszenie. Do najpopularniejszych należą: szkolenia (86 proc. ogłoszeń), pakiet medyczny (65 proc. ogłoszeń), wysokie wynagrodzenie (64 proc.), czy pakiet sportowy (54 proc).

Benefity tak, ale za odpowiednie kompetencje

Zauważono, że poza wzrostem liczby oferowanych benefitów, wzrasta też liczba oczekiwanych kompetencji. Obecnie wynosi ona średnio 5,7 na ofertę. Jest to najwyższa wartość w historii tego badania. Najbardziej poszukiwani są pracownicy, których cechuje: doświadczenie (84 proc.), wykształcenie (51 proc.), dyspozycyjność (39 proc.), znajomość języka (38 proc.).

REKLAMA

Według Magdaleny Marcinowskiej z Grant Thornton analiza zawartości ofert pracy przynosi kilka ciekawych wniosków, m.in. że pracodawcy nadal chętnie zatrudniają i aktywnie konkurują o pracowników, próbując przekonać ich do siebie bogatym pakietem benefitów i zachęt.

"To pokazuje, że gospodarka ma się dobrze i popyt na pracowników pozostaje silny. Po drugie, pracodawcy zaczynają wymagać coraz więcej od kandydatów. Nawet w szczycie pandemii, kiedy mocno ograniczyli potrzeby rekrutacyjne, nie stawiali pracownikom tylu wymogów. Sugeruje to, że pracodawcy – choć nadal szybko się rozwijają i potrzebują rąk do pracy – to są pod presją kosztową i starają się robić to maksymalnie efektywnie, czyli jeśli zatrudniają pracowników, to dobrze się im w trakcie rekrutacji przyglądają i mają wobec nich wyraźnie wyższe oczekiwania niż jeszcze kilka miesięcy temu" - skomentowała Marcinowska. 

bk/ mmu/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA