REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroby parazawodowe kręgosłupa. Na co choruje kręgosłup pracownika biurowego?

Dziennikarka medyczno-prawna
Choroby parazawodowe kręgosłupa
Choroby parazawodowe kręgosłupa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choroby parazawodowe kręgosłupa – jak zadbać o kręgosłup w pracy? Przewlekły ból pleców, strzykanie, mrowienie kończyn – to kilka z wielu sygnałów, jakie wysyła kręgosłup. Szczególnie narażeni na przypadłości kręgosłupa są pracownicy biurowi. Na jakie choroby kręgosłupa cierpią pracownicy biurowi? Czy za chorobę parazawodową przysługuje odszkodowanie? 

Choroby parazawodowe pracowników biurowych dotyczą w większości przypadków układu ruchu. Praca biurowa wymaga wielu godzin siedzenia, wskutek czego kręgosłup zostaje mocno obciążony. Niewłaściwa postawa prowadzi do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w różnych odcinkach kręgosłupa.

Autopromocja

Na dolegliwości bólowe kręgosłupa skarży się 60-80 proc. osób dorosłych. Przypadłość wpływa na efektywność pracownika – skutkuje częstymi zwolnieniami i nieobecnością w pracy. 

Ból kręgosłupa – winna siedząca praca 

Długie godziny spędzane przy biurku w jednej, wymuszonej pozycji – nie pozostają obojętne na kondycję kręgosłupa. Najczęściej pracownicy biurowi uskarżają się na bóle pleców od siedzenia długie godziny przy komputerze. 

Praca przy komputerze i związane z tym choroby mają ścisły związek z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji – wpływa ona niekorzystne na obciążenie kręgosłupa. Obciążenie kręgosłupa w różnych pozycjach może dotyczyć całego kręgosłupa bądź też jego odcinków. 

Już sama pozycja siedząca wystarczy, aby obciążyć kręgosłup lędźwiowy. Siedząc przed komputerem bardzo często pochylamy ciało do przodu, co stanowi obciążenie dla kręgów. Dla komfortu pleców warto zaopatrzyć się w oparcie ustawione pod kątem 120 stopni. Nie należy ponadto pochylać głowy do przodu – taka pozycja wpływa ogromnie na obciążenie kręgosłupa szyjnego. Przeciętnie głowa dorosłej osoby waży 4-5 kilogramów. Jej pochylenie o 15 stopni do przodu wpływa na zwiększenie ciężaru, jaki musi wtedy dźwigać kręgosłup – do 12 kilogramów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa 

Lista chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa jest długa. Stanom zwyrodnieniowym kręgosłupa towarzyszą ból i ograniczenie ruchowe. Mogą pojawiać się drętwienia i mrowienia kończyn. Do najczęstszych schorzeń kręgosłupa pracowników biurowych należy: 

 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego – postępujące i nieodwracalne uszkodzenie struktur kręgosłupa;
 • lumbago – postrzał, czyli nagły oraz silny ból w obszarze krzyżowo-lędźwiowym; 
 • dyskopatia – ból, któremu towarzyszą zaburzenia czucia, osłabienie, drętwienie, a czasem także paraliż kończyn;
 • rwa kulszowa – silny ból, który promieniuje od krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa do przedostatniego palca stopy; 
 • zespół przeciążeniowo-bólowy – są to przewlekłe bóle kręgosłupa o zmiennym nasileniu.

Jak zadbać o kręgosłup w pracy biurowej

Jedynie wprowadzenie dobrych nawyków w pracy może ograniczyć ryzyko powstania nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa. Najważniejszymi nawykami są: 

 • prawidłowa pozycja ciała przy biurku;
 • ergonomiczne stanowisko pracy (fotel, biurko, odpowiednio ustawiony monitor);
 • regularne, kilkuminutowe przerwy na rozruszanie się.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom, którzy spędzają długi czas przy biurku – pięciominutowych przerw, co godzinę. Ponadto pracownicy powinni mieć zapewnione ergonomiczne stanowiska pracy. Pracownikom biurowym można również zapewnić odpowiednią opiekę zdrowotną poprzez wykupienie odpowiednich polis zdrowotnych, gdzie zagwarantowana jest kompleksowa usługa z badaniami rentgenowskimi i rezonansem kręgosłupa, a także konsultacje neurologa i ortopedy. 

Choroby pracownicze – parazawodowe

Poza chorobami określonymi, jako zawodowe – wskazanymi w załączniku do rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych – doktryna wyróżnia tzw. choroby pracownicze – parazawodowe, które są określone w kodeksie pracy, jako „inne choroby związane z pracą” (art. 227 § 1 pkt 1 kp). 

Choroby parazawodowe nie widnieją w rozporządzeniu, ale również wywołane są przez warunki pracy. Do takich chorób coraz częściej zaliczane są zespoły bólowe kręgosłupa. 

Choroba parazawodowa a odszkodowanie 

Pracownikowi cierpiącemu na chorobę parazawodową, nie przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia społecznego ani także inne roszczenia wprost odnoszące się do chorób zawodowych. Zgodnie orzecznictwem pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku wywołanej panującymi warunkami pracy choroby niebędącej chorobą zawodową, może z mocy art. 300 kp dochodzić od zakładu pracy roszczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów prawa cywilnego w granicach przewidzianych w ustawie z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. 

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że odpowiedzialność pracodawcy wobec pracownika z tytułu czynu niedozwolonego polegającego na wywołaniu rozstroju zdrowia (art. 444 § 1 i art. 445 § 1 kc) obejmuje także skutki choroby niebędącej chorobą zawodową spowodowane warunkami pracy, zwanej chorobą pracowniczą bądź też parazawodową. 

Podsumowanie: Pracownik nie powinien bagatelizować u siebie chorób niebędących zawodowymi, ale związanymi z pracą, bowiem także w tym przypadku w zależności od okoliczności mogą mu przysługiwać roszczenia względem pracodawcy.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kamil
  2023-11-21 20:25:48
  Masakra, oby się udało uchronić. Staram się pływać, rozciągać. Plecy oczywiscie i tak są zmęczone, mięśnie się spinają, ale co zrobić. W domu jeszcze sobie zrobie masaż pistoletem, bo mam z Truelife od jakiegoś czasu. Tak się kręci, oby ciagle w zdrowiu.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

REKLAMA

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

REKLAMA

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

REKLAMA