REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karmienie piersią - prawo pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Karmienie piersią - prawo pracy
Karmienie piersią - prawo pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniach od 1 do 7 sierpnia trwał Światowy Tydzień Karmienia Piersią ustanowiony przez UNICEF. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na prawa matek (pracownic) karmiących piersią oraz propagowanie tej naturalnej i zdrowej metody karmienia niemowląt. W praktyce zarówno pracodawcy jak i pracownice mają wiele wątpliwości związanych z karmieniem dziecka piersią. O to najczęstsze z pytań: Jak sprawdzić czy pracownica karmi piersią? Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o karmieniu piersią? Jak długo ważne jest zaświadczenie o karmieniu piersią? Czy karmienie piersią chroni przed zwolnieniem z pracy? Ile trwa przerwa na karmienie piersią? Czy pracodawca może odmówić przerwy na karmienie piersią? Czy na pracy zdalnej przysługuje przerwa na karmienie?
rozwiń >

Ile trwa przerwa na karmienie piersią?

Przerwa na karmienie dziecko piersią jest możliwa każdego dnia, kiedy pracownica jest w pracy. Pracownica karmiąca:

Autopromocja
 • dziecko (jedno dziecko) piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Łącznie jest to 1 godzina
 • więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Łącznie jest to 1h 30 min. 

Co ważne, jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Przykład
½ ETATU A PRZERWA NA KARMIENIE PIERSIĄ

Jeżeli pracownica karmiąca piersią jedno dziecko zatrudniona jest na 1/2 etatu w zakładzie pracy, jednak wykonuje pracę przez trzy dni w tygodniu po 6 godzin, w każdym dniu pracy przysługują jej dwie przerwy po 30 minut.

Czy przerwy na karmienie piersią mogą być udzielane łącznie?

Tak, na wniosek pracownicy przerwy na karmienie piersią mogą być udzielane łącznie.

Ważne
NIE KAŻDEJ PRACOWNICY PRZYSŁUGUJĄ PRZERWY NA KARMIENIE PIERSIĄ!

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują.

Jak długo można karmić piersią i korzystać z przerw w pracy?

Co ciekawe, przepisy Kodeksu Pracy nie wprowadzają żadnych przesłanek dotyczących wieku dziecka, które może być karmione piersią. W praktyce przyjmuje się więc, że prawo do przerw w pracy przysługuje przez cały okres karmienia piersią.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesiąca. Po tym okresie uzupełniająco do końca 2. roku życia, czy nawet później, jeśli matka i dziecko tego potrzebują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o karmieniu piersią?

Tak, pracodawca ma prawo żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego fakt karmienia piersią. Jeżeli karmienie jest długotrwałe pracodawca ma prawo też żądać aktualizacji zaświadczenia, szczególnie, że jak zostało wskazane wyżej, Kodeks Pracy nie określa limitu wiekowego dziecka, do którego matka może korzystać z przerw na karmienie.

Jaki lekarz powinien wydać zaświadczenie o karmieniu piersią?

Co istotne, przepisy kodeksu pracy ani inne akty prawne nie wskazują, jakiej specjalności lekarz powinien wydać zaświadczenie o karmieniu piersią. Nie musi więc to być ginekolog. Wydaje się więc, że pracodawca powinien więc zaakceptować każde zaświadczenie lekarskie, przedstawione w tym zakresie przez pracownicę.

Czy pracodawca może odmówić przerwy na karmienie piersią?

Należy poinformować pracodawcę czy dział kadr o fakcie karmienia piersią, jeżeli pracodawca tego wymaga należy złożyć zaświadczenie od lekarza, ale co ważne nie jest wymagana zgoda pracodawcy ani co do udzielenia przerw, ani co do ich czasu. Pracownica o czasie karmienia decyduje samodzielnie.

Ze względu na to, że jest to przerwa, karmienie powinno się odbywać w czasie pracy, co w praktyce może być jednak trudne (np. ze względu na długi dojazd do i z miejsca gdzie przebywa dziecko). Stąd też, jeżeli pracownica i pracodawca ustalą, że owa przerwa będzie miała miejsce na koniec lub początek dnia - taka sytuacja jest możliwa. Wówczas pracownica może przychodzić później do pracy czy też wcześniej z niej wychodzić. Wprawdzie wówczas nie występują przerwy w pracy, tylko skrócenie dnia pracy, jednak ze względu na realizację celu zwolnienia taki sposób wykorzystywania przerw jest powszechnie aprobowany.

Czy przerwy na karmienie piersią są wliczane do czasu pracy?

Tak, przerwy na karmienie piersią są wliczane są do czasu pracy. Pracownica zachowuje więc prawo do wynagrodzenia, obliczanego jak wynagrodzenie urlopowe

Jak kara grozi pracodawcy za nieudzielenie przerwy na karmienie piersią?

Za nieudzielenie przerwy na karmienie piersią pracodawcy grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. W takiej sytuacji pracodawca narusza przepisy o czasie pracy i przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.

Czy karmienie piersią chroni przed zwolnieniem z pracy?

Nie, przepisy Kodeksu pracy, nie przewidują ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę w związku z faktem korzystania z przerw na karmienie dziecka piersią.

Czy na pracy zdalnej przysługuje przerwa na karmienie?

Tak, również przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownicy przysługują przerwy na karmienie piersią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • PP
  2023-10-02 16:51:26
  Bzdura. Wymagane jest jedynie oświadczenie pracownicy. W kodeksie pracy nigdzie nie ma mowy o zaświadczeniu lekarskim. Jest to również stanowisko PIP. Generuje to niepotrzebne kolejki do lekarzy i bezsensowną biurokrację (tym samym zwiększa koszty). Poza tym w jaki sposób lekarz ma stwierdzić i orzec, że pacjentka karmi piersią? Poprosić o karmienie na miejscu?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA