REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZFŚS. Podstawa odpisu podstawowego wzrasta w drugim półroczu

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Podstawa odpisu podstawowego na ZFŚS wzrasta w drugim półroczu
Podstawa odpisu podstawowego na ZFŚS wzrasta w drugim półroczu
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych będzie wyższy. Podstawę jego obliczenia od 1 lipca będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. Pracodawcy będą musieli przekazać odpisy w nowej wysokości na rachunek ZFŚS do końca września. 

Odpis podstawowy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oblicza się biorąc jako podstawę wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w okresie poprzednim. Przepisy ustawy o ZFŚS w zakresie ustalania podstawy odpisu podstawowego w 2023 r. uległy nowelizacji na mocy ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, zwana ustawą okołobudżetową. Weszła ona w życie 11 sierpnia 2023 r.

Autopromocja

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – jak jest tworzony

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych pracodawca tworzy z corocznego odpisu podstawowego. Odpis podstawowy na ZFŚS jest naliczany w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych przez pracodawcę. Podstawę jego obliczenia stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w okresie wskazanym przepisami ustawy o ZFŚS.

Wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 proc. podstawy jego obliczenia

W przypadku pracownika młodocianego (tj. takiego, który ukończył 15 lat, ale nie przekroczył 18 lat) wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi:

 • w pierwszym roku nauki – 5 proc., 
 • w drugim roku nauki – 6 proc., 
 • w trzecim roku nauki – 7 proc. 

podstawy obliczenia odpisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi 50% podstawy obliczenia odpisu na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych.

Nowa podstawa obliczenia odpisu na ZFŚS

Podstawę obliczenia odpisu podstawowego na ZFŚS zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami stanowiło w 2023 r. przeciętne przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wynosiło ono 4434,58 zł.

Ustawa okołobudżetowa wprowadza zmianą, w myśl której podstawę obliczenia odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych stanowić będzie:

 • w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. – przeciętne przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., to jest kwota 4434,58 zł,
 • w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. – przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., to jest kwota 5104,90 zł.
Ważne

Wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi zatem:

 • za styczeń – czerwiec 2023 – 1662,97 zł
 • za lipiec – grudzień 2023 – 1914,34 zł.

Termin przekazania odpisu na ZFŚS na 2023 r.

Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazania równowartości dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na 2023 r. zgodnie z nowymi przepisami na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w terminie do 30 września 2023 r.

Pracodawca powinien przy tym uwzględnić dotychczas przekazaną kwotę odpisów i zwiększeń dokonanych na podstawie nowelizacji, naliczonych w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA