REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZFŚS. Podstawa odpisu podstawowego wzrasta w drugim półroczu

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Podstawa odpisu podstawowego na ZFŚS wzrasta w drugim półroczu
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych będzie wyższy. Podstawę jego obliczenia od 1 lipca będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. Pracodawcy będą musieli przekazać odpisy w nowej wysokości na rachunek ZFŚS do końca września. 

Odpis podstawowy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oblicza się biorąc jako podstawę wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w okresie poprzednim. Przepisy ustawy o ZFŚS w zakresie ustalania podstawy odpisu podstawowego w 2023 r. uległy nowelizacji na mocy ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, zwana ustawą okołobudżetową. Weszła ona w życie 11 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

Autopromocja

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – jak jest tworzony

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych pracodawca tworzy z corocznego odpisu podstawowego. Odpis podstawowy na ZFŚS jest naliczany w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych przez pracodawcę. Podstawę jego obliczenia stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w okresie wskazanym przepisami ustawy o ZFŚS.

Wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 proc. podstawy jego obliczenia

W przypadku pracownika młodocianego (tj. takiego, który ukończył 15 lat, ale nie przekroczył 18 lat) wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi:

  • w pierwszym roku nauki – 5 proc., 
  • w drugim roku nauki – 6 proc., 
  • w trzecim roku nauki – 7 proc. 

podstawy obliczenia odpisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi 50% podstawy obliczenia odpisu na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych.

Nowa podstawa obliczenia odpisu na ZFŚS

Podstawę obliczenia odpisu podstawowego na ZFŚS zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami stanowiło w 2023 r. przeciętne przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wynosiło ono 4434,58 zł.

Ustawa okołobudżetowa wprowadza zmianą, w myśl której podstawę obliczenia odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych stanowić będzie:

  • w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. – przeciętne przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., to jest kwota 4434,58 zł,
  • w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. – przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., to jest kwota 5104,90 zł.
Ważne

Wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS wynosi zatem:

  • za styczeń – czerwiec 2023 – 1662,97 zł
  • za lipiec – grudzień 2023 – 1914,34 zł.

Termin przekazania odpisu na ZFŚS na 2023 r.

Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazania równowartości dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na 2023 r. zgodnie z nowymi przepisami na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w terminie do 30 września 2023 r.

Pracodawca powinien przy tym uwzględnić dotychczas przekazaną kwotę odpisów i zwiększeń dokonanych na podstawie nowelizacji, naliczonych w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA