REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca musi kierować na wstępne badania lekarskie studentów odbywających u niego praktyki zawodowe

Ewelina Różyńska
Specjalista w zakresie bhp
Czy pracodawca musi kierować na wstępne badania lekarskie studentów odbywających u niego praktyki zawodowe
Czy pracodawca musi kierować na wstępne badania lekarskie studentów odbywających u niego praktyki zawodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się wykonawstwem robót budowlanych. W sierpniu br. organizujemy praktyki zawodowe dla studentów studiów inżynierskich, którzy będą je realizowali m.in. na terenach prowadzonych przez nas budów. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do kierowania przyjmowanych studentów na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy?

Rada

Nie muszą Państwo kierować na wstępne badania lekarskie medycyny pracy studentów uczelni wyższych przyjmowanych na praktyki. Taki obowiązek spoczywa na placówce dydaktycznej, w tym przypadku – uczelni.  

Autopromocja

Uzasadnienie

Profilaktyczne badania wstępne. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

 • osoby przyjmowane do pracy, 
 • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 Kodeksu pracy). 

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. 

Należy jednak zaznaczyć, że wskazany obowiązek ma zastosowanie, gdy osoba przyjmowana do pracy pozostaje z zatrudniającym ją pracodawcą w stosunku pracy, tj. zostanie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. 

Ważne

Do studentów odbywających praktyki zawodowe nie stosujemy przepisów Kodeksu pracy w zakresie profilaktycznych badań lekarskich, ponieważ nie wykonują oni pracy na podstawie stosunku pracy. 

W szczególnych przypadkach obowiązek przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich dotyczy również osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (np. gdy wykonują oni pracę w warunkach niebezpiecznych – na wysokości czy przy użyciu maszyn ciężkich).     

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wstępne badania lekarskie studentów. Inne zasady przeprowadzania wstępnych badań lekarskich dotyczą studentów. Kwestie profilaktycznych wstępnych badań lekarskich studentów przyjmowanych na praktyki zawodowe przez podmioty będące ich organizatorami zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów i słuchaczy tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz doktorantów. Zgodnie z tą regulacją lekarz przeprowadza badanie lekarskie na podstawie skierowania wydanego przez placówkę dydaktyczną, w tym przypadku przez uczelnię. Takie skierowanie powinno zawierać m.in. oznaczenie placówki dydaktycznej oraz informację o zakresie kształcenia i o czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu, studiów, kwalifikacyjnych kursów zawodowych albo kształcenia w szkole doktorskiej.

Ważne

W przypadku praktyk studenckich lekarz przeprowadza badanie lekarskie na podstawie skierowania wydanego przez placówkę dydaktyczną.

Należy też zwrócić uwagę, że służba medycyny pracy realizuje swoje zadania m.in. w odniesieniu do kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów i słuchaczy tych szkół, studentów oraz słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub stażu uczniowskiego są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Obowiązek objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną w odniesieniu do ww. osób, spoczywa na szkole, szkole wyższej lub organizatorze kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów niebędących jego pracownikami (art. 304 § 2 Kodeksu pracy). Także podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia praktykantowi, na zasadach dotyczących pracowników, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej (art. 6 ustawy o praktykach absolwenckich). Jednak ze wskazanych regulacji nie wynika, żeby na pracodawcy ciążył obowiązek poddawania kandydatów na praktykantów wstępnym profilaktycznym badaniom lekarskim.

Przykład

Student uczelni technicznej, studiów inżynierskich I stopnia na kierunku budownictwo, ma zamiar zrealizować w trakcie przerwy wakacyjnej obowiązkowe praktyki zawodowe. Odbędą się one w przedsiębiorstwie budowlanym specjalizującym się we wznoszeniu budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W związku z tym pomiędzy firmą – organizatorem praktyk, a uczelnią techniczną zostanie zawarta umowa o organizację obowiązkowej praktyki zawodowej studentów. Przed przystąpieniem do jej podpisania właściciel przedsiębiorstwa budowlanego uzyskał informację, że powinien skierować studenta na wstępne badania profilaktyczne. Nie jest to prawda. To na placówce dydaktycznej, w tym przypadku – uczelni, spoczywa obowiązek wydania studentowi skierowania na wstępne profilaktyczne badania lekarskie. Na jego podstawie lekarz medycyny pracy przeprowadzi badanie i orzeknie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych studenta do odbywania studiów. Placówka dydaktyczna w ww. skierowaniu powinna również zawrzeć informację odnośnie do zakresu kształcenia oraz czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia występujących w miejscu odbywania praktyk.

Inne obowiązki przedsiębiorcy w zakresie bhp wobec praktykantów. Poza wstępnymi badaniami profilaktycznymi to podmiot będący organizatorem praktyki zawodowej zapewnia studentowi szeroko pojęte bezpieczne i higieniczne warunki jej odbywania. Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy osobom przyjmowanym na praktyki wynikają przede wszystkim z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, głównie prawa pracy, a także z umowy zawartej między tym przedsiębiorcą a uczelnią. Organizator praktyk powinien w szczególności zapewnić stanowiska pracy wyposażone w niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, uwzględniające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto powinien zapewnić studentom odbywającym praktyki w jego zakładzie pracy odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej oraz środki higieny osobistej przysługujące pracownikom na danym stanowisku pracy oraz pomieszczenia do przechowywania odzieży i obuwia roboczego, a także środków ochrony indywidualnej. Studenci powinni mieć też dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń socjalno-bytowych. Pracodawca ma również obowiązek:

 • przeszkolić studenta w zakresie bhp, 
 • zapoznać studenta z zakładowym regulaminem pracy oraz przepisami bhp, a także 
 • sprawować nadzór nad wykonywanymi przez studenta pracami przewidzianymi w programie praktyki.

Ewelina Różyńska

specjalista w zakresie bhp 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA