REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla urzędników 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżki dla urzędników 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy będą podwyżki w budżetówce 2023? Kiedy dodatek dla budżetówki 2023? Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek - zmiany w dużej mierze dotyczą pracowników urzędów morskich.
rozwiń >

Czy będą podwyżki w budżetówce 2023? 

Tak, będą podwyżki w budżetówce jeszcze w 2023 r., ponieważ aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (dalej jako: rozporządzenie).

REKLAMA

Autopromocja

Podstawą prawną do wydania rozporządzenia jest ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 765, z późn. zm.)

Ważne

Podwyżki dostaną więc osoby zatrudnione w urzędach administracji rządowej i pracownicy innych jednostek, jednak nie będących członkami korpusu służby cywilnej.

Kogo dotyczą podwyżki?

Zgodnie z rozporządzeniem będzie się ono odnosiło m.in. do osób zatrudnionych w takich podmiotach jak:

  • Centralna Morska Komisja Egzaminacyjna
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego
  • Urzędy morskie.

Centralna Morska Komisja Egzaminacyjna - podwyżki

W rozporządzeniu są przewidziane zmiany w zakresie wynagrodzenia zasadniczego dla stanowiska przewodniczącego CMKE i zastępcy przewodniczącego CMKE. Zmiana ma na celu dostosowanie stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników CMKE do wymaganych od nich kwalifikacji i doświadczenia.

Wynagrodzenia pracowników CMKE były nieadekwatne do wymogów stawianych pracownikom na tych stanowiskach, zatem konieczna jest ich zmiana. Jak podkreśla się w uzasadnieniu do rozporządzenia: stanowiska przewodniczącego CMKE i jego zastępcy wymagają wieloletniej praktyki pływania, w tym 3 lat służby na statku morskim na poziomie zarządzania. Doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje są gwarantem wysokiej jakości funkcjonowania CMKE. Przekłada się to na trudności z pozyskaniem specjalistów, spełniających wysokie wymagania do pracy w CMKE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczne zmiany w urzędach morskich

W 2020 r. dokonano zmian co do zatrudnienia w urzędach morskich. W szczególności zmieniono: nazwy stanowisk, kategorie zaszeregowania oraz stawki dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych w urzędach morskich na stanowisku zastępcy dyrektora.

Zmiany zaszły też co do stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi, jednak bez skonkretyzowania i wyszczególniania niektórych stanowisk. Zdecydowano się na jedną zbiorczą nazwę stanowiska. Taka zmiana doprowadziła do komplikacji, w szczególności w zakresie wymaganego doświadczenia, kwalifikacji i pobieranego wynagrodzenia. Z perspektywy czasu, po około trzech latach zauważono, że konieczne stało się rozróżnienie stanowisk a nie zbiorcze i łączne ich nazwanie.

Oferty pracy w urzędach morskich

Jak wskazuje projektodawca: "Jest to podyktowane koniecznością wskazywania bardziej precyzyjnych wymagań w ogłoszeniach o pracę, wskazujących ściśle na specjalizację i wykształcenie poszukiwanego pracownika. Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia urzędów morskich, zbyt ogólne nazwy stanowisk i wynikające z tego wymagania nie pozwalały na pozyskanie wyspecjalizowanej kadry. Ponadto, analiza wykazała szereg problemów z wypełnieniem obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Wobec konieczności zmiany stanowisk wszystkim wykwalifikowanym rzemieślnikom na „robotnik specjalista”, trudnością okazał się przydział właściwych środków ochrony indywidualnej, dokonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia wypadku przy pracy (wymóg podania kodu zawodu), czy właściwa ocena ryzyka zawodowego (inne zagrożenia na stanowisku elektryka, inne na stanowisku spawacza, czy pilarza). 

Ponadto, analiza wykazała, że stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników urzędów morskich są nieadekwatne do wymogów stawianych pracownikom na tych stanowiskach, często wymagających dużego doświadczenia i specjalistycznego szkolenia. Przekłada się to na trudności ze znalezieniem oraz zatrzymaniem w urzędach morskich specjalistów wysokiej klasy. Dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian w kategoriach zaszeregowania oraz stawkach dodatku funkcyjnego, jako nie przystających do aktualnie obowiązujących na rynku pracy standardów. Należy wskazać, że określone w przedmiotowym rozporządzeniu wynagrodzenia za pracę, zwłaszcza na najniższych stanowiskach, są niższe, niż płaca minimalna określona przepisami odrębnymi.".

Jakie są stanowiska w urzędach morskich?

Rozporządzenie ma na celu dodanie nowych stanowisk w urzędach morskich czy też ich przeniesienie z załącznika do treści rozporządzenia. Celem jest rozróżnienie konkretnych nazw stanowisk a nie ich łączne nazewnictwo, jak dotychczas.

Przykład
PRZYKŁADY STANOWISK W URZĘDACH MORSKICH

Rzemieślnik i starszy rzemieślnik specjalista, operator koparkoładowarki, operator dźwigu samojezdnego, operator wózka widłowego, operator żurawia samojezdnego, czy monter znaków nawigacyjnych, ponadto stanowiska: robotnika specjalisty, robotnika ochrony wybrzeża – pilarza, mechanika samochodowego, elektrotechnika samochodowego, elektryka samochodowego, elektromontera, elektryka, montera instalacji wodno-kanalizacyjnej, mechanika silników spalinowych, mechanika samochodowego, elektryka samochodowego, kierowcy ciągnika rolniczego, kierowcy samochodu ciężarowego, kierowcy samochodu dostawczego, kierowcy samochodu osobowego, starszego robotnika ochrony wybrzeża, robotnika ochrony wybrzeża, konserwatora, spawacza, ślusarza, ślusarza-spawacza, tokarza, stolarza, dekarza, lakiernika, malarza, murarza oraz dodaje stanowisko robotnika gospodarczego.

Kiedy dodatek dla budżetówki 2023? 

W założeniu, rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA