REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla urzędników 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżki dla urzędników 2023
Podwyżki dla urzędników 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy będą podwyżki w budżetówce 2023? Kiedy dodatek dla budżetówki 2023? Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek - zmiany w dużej mierze dotyczą pracowników urzędów morskich.
rozwiń >

Czy będą podwyżki w budżetówce 2023? 

Tak, będą podwyżki w budżetówce jeszcze w 2023 r., ponieważ aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (dalej jako: rozporządzenie).

Autopromocja

Podstawą prawną do wydania rozporządzenia jest ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 765, z późn. zm.)

Ważne

Podwyżki dostaną więc osoby zatrudnione w urzędach administracji rządowej i pracownicy innych jednostek, jednak nie będących członkami korpusu służby cywilnej.

Kogo dotyczą podwyżki?

Zgodnie z rozporządzeniem będzie się ono odnosiło m.in. do osób zatrudnionych w takich podmiotach jak:

 • Centralna Morska Komisja Egzaminacyjna
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
 • Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego
 • Urzędy morskie.

Centralna Morska Komisja Egzaminacyjna - podwyżki

W rozporządzeniu są przewidziane zmiany w zakresie wynagrodzenia zasadniczego dla stanowiska przewodniczącego CMKE i zastępcy przewodniczącego CMKE. Zmiana ma na celu dostosowanie stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników CMKE do wymaganych od nich kwalifikacji i doświadczenia.

Wynagrodzenia pracowników CMKE były nieadekwatne do wymogów stawianych pracownikom na tych stanowiskach, zatem konieczna jest ich zmiana. Jak podkreśla się w uzasadnieniu do rozporządzenia: stanowiska przewodniczącego CMKE i jego zastępcy wymagają wieloletniej praktyki pływania, w tym 3 lat służby na statku morskim na poziomie zarządzania. Doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje są gwarantem wysokiej jakości funkcjonowania CMKE. Przekłada się to na trudności z pozyskaniem specjalistów, spełniających wysokie wymagania do pracy w CMKE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczne zmiany w urzędach morskich

W 2020 r. dokonano zmian co do zatrudnienia w urzędach morskich. W szczególności zmieniono: nazwy stanowisk, kategorie zaszeregowania oraz stawki dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych w urzędach morskich na stanowisku zastępcy dyrektora.

Zmiany zaszły też co do stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi, jednak bez skonkretyzowania i wyszczególniania niektórych stanowisk. Zdecydowano się na jedną zbiorczą nazwę stanowiska. Taka zmiana doprowadziła do komplikacji, w szczególności w zakresie wymaganego doświadczenia, kwalifikacji i pobieranego wynagrodzenia. Z perspektywy czasu, po około trzech latach zauważono, że konieczne stało się rozróżnienie stanowisk a nie zbiorcze i łączne ich nazwanie.

Oferty pracy w urzędach morskich

Jak wskazuje projektodawca: "Jest to podyktowane koniecznością wskazywania bardziej precyzyjnych wymagań w ogłoszeniach o pracę, wskazujących ściśle na specjalizację i wykształcenie poszukiwanego pracownika. Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia urzędów morskich, zbyt ogólne nazwy stanowisk i wynikające z tego wymagania nie pozwalały na pozyskanie wyspecjalizowanej kadry. Ponadto, analiza wykazała szereg problemów z wypełnieniem obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Wobec konieczności zmiany stanowisk wszystkim wykwalifikowanym rzemieślnikom na „robotnik specjalista”, trudnością okazał się przydział właściwych środków ochrony indywidualnej, dokonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia wypadku przy pracy (wymóg podania kodu zawodu), czy właściwa ocena ryzyka zawodowego (inne zagrożenia na stanowisku elektryka, inne na stanowisku spawacza, czy pilarza). 

Ponadto, analiza wykazała, że stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników urzędów morskich są nieadekwatne do wymogów stawianych pracownikom na tych stanowiskach, często wymagających dużego doświadczenia i specjalistycznego szkolenia. Przekłada się to na trudności ze znalezieniem oraz zatrzymaniem w urzędach morskich specjalistów wysokiej klasy. Dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian w kategoriach zaszeregowania oraz stawkach dodatku funkcyjnego, jako nie przystających do aktualnie obowiązujących na rynku pracy standardów. Należy wskazać, że określone w przedmiotowym rozporządzeniu wynagrodzenia za pracę, zwłaszcza na najniższych stanowiskach, są niższe, niż płaca minimalna określona przepisami odrębnymi.".

Jakie są stanowiska w urzędach morskich?

Rozporządzenie ma na celu dodanie nowych stanowisk w urzędach morskich czy też ich przeniesienie z załącznika do treści rozporządzenia. Celem jest rozróżnienie konkretnych nazw stanowisk a nie ich łączne nazewnictwo, jak dotychczas.

Przykład
PRZYKŁADY STANOWISK W URZĘDACH MORSKICH

Rzemieślnik i starszy rzemieślnik specjalista, operator koparkoładowarki, operator dźwigu samojezdnego, operator wózka widłowego, operator żurawia samojezdnego, czy monter znaków nawigacyjnych, ponadto stanowiska: robotnika specjalisty, robotnika ochrony wybrzeża – pilarza, mechanika samochodowego, elektrotechnika samochodowego, elektryka samochodowego, elektromontera, elektryka, montera instalacji wodno-kanalizacyjnej, mechanika silników spalinowych, mechanika samochodowego, elektryka samochodowego, kierowcy ciągnika rolniczego, kierowcy samochodu ciężarowego, kierowcy samochodu dostawczego, kierowcy samochodu osobowego, starszego robotnika ochrony wybrzeża, robotnika ochrony wybrzeża, konserwatora, spawacza, ślusarza, ślusarza-spawacza, tokarza, stolarza, dekarza, lakiernika, malarza, murarza oraz dodaje stanowisko robotnika gospodarczego.

Kiedy dodatek dla budżetówki 2023? 

W założeniu, rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Xyz
  2023-08-10 06:52:15
  Ta po 20 paru latach pracy w UM dostałam w maju 2023 podwyżke az 300zl brutto i teraz mam 4370 brutto Boże jak się ciesze, nie wiem, chyba pojadę w końcu na wymarzone wakacje bo już mnie starość dopada 🤮🤮🤮
  0
 • Zniesmaczona
  2023-08-13 07:42:32
  Znowu jedna grupa a co z resztą. Dzisiaj sekretarka i sprzątaczka mają podobne zarobki co ja z 30 letnim stażem na stanowisku specjalistycznym. PiS ma w głębokim poważaniu ludzi wykształconych. No cóż łatwiej rządzi się mot...chem. wystarczy dać marchewkę i elektorat ma się po swojej stronie. Niedobrze mi się robi od tych przechwałek. Daliśmy, podnieśliśmy ale ile zabraliśmy to już się nie mowi. To jest największa porażka tego niby rządu. U mnie w pracy już są ograniczenia brak na paliwo, zadłużenia jednostek, oszczędza się na wszystkim. Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle. Paliwo w Orlenie najdroższe, w sklepach ceny niebotyczne, rolnicy płaczą że produkują poniżej kosztów, leczenie to porażka. Nieświadomy elektorat PiSu łyka wszystko jak pelikan każdy wciskany kit.
  0
 • Tr
  2023-08-09 23:26:44
  Yy
  0
 • Urzad
  2023-08-09 23:22:59
  Niech się za pracę wezmą a nie podwyżkę. Nigdy się nie można dodzwonić jak już pójdziesz to wszyscy zajęci. Potrzebujesz pomocy pokierowania to nikt nigdy nic nie wie.To za co te podwyżki.Raczej redukcja zatrudnienia powinna być...
  12
  pokażodpowiedzi (2)
 • Basik
  2023-12-14 09:22:55
  A co z sprzątaczkami kucharkami i administracja...ciągle jesteśmy pomijani i na najniższej krajowej ...ciagle te same osoby dostają podwyżki .kiedy o nas pomyslicie bo jeszcze trochę to nie wiem kto będzie za takie pieniądze robić
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA