Długi weekend sierpniowy - czy 13 sierpnia to niedziela handlowa?

REKLAMA
REKLAMA
Wielu pracowników zdecydowało się na wzięcie jednego dnia wolnego, w dniu 14 sierpnia 2023 r. (poniedziałek), aby mieć długi weekend sierpniowy, tj. od piątkowego popołudnia 11 sierpnia do końca dnia 15 sierpnia 2023 r. Część osób jest już wprawdzie po urlopach ale część jeszcze przed. Gdzie Polacy wyjeżdżają najchętniej na długi weekend? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 r. Czy 13 sierpnia to niedziela handlowa?
- Długi weekend sierpniowy
- Gdzie na długi weekend sierpniowy w 2023?
- Czy 13 sierpnia 2023 roku jest niedziela handlowa?
- Kiedy w sierpniu 2023 r. jest niedziela handlowa?
- Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 roku?
- Zmiana w handlu w niedziele - od 1 sierpnia 2023 roku
- Generalnie - zakaz handlu w niedziele i święta
- Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?
- Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu?
Długi weekend sierpniowy
Wielu pracowników zdecydowało się na wzięcie jednego dnia wolnego, w dniu 14 sierpnia 2023 r. (poniedziałek), aby mieć długi weekend sierpniowy, tj. od piątkowego popołudnia 11 sierpnia do końca dnia 15 sierpnia 2023 r.
REKLAMA
Gdzie na długi weekend sierpniowy w 2023?
Pomimo inflacji i ogólnie wzrostu cen w usługach i w branży hotelarskiej Polacy tłumnie wybiorą się na długi weekend sierpniowy w 2023 r. Być może jest to też związane z trwającym w tym czasie sezonem wakacyjnym.
Południe Polski i góry plasują się wysoko. Popularny jest Kraków ale i Zakopane wraz z okolicami. Ponadto: Karkonosze oraz sąsiednie Góry Izerskie (m.in. Karpacz, Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój), Beskid Śląski (Wisła i Szczyrk).
Dużą popularnością cieszy się też wybrzeże i Morze Bałtyckie (chociaż pogoda na początku sierpnia nie była najlepsza). Popularnymi i najczęściej wybieranymi kurortami są: Kołobrzeg, Międzyzdroje, Gdańsk i Mielno. Polacy wybiorą się również do Torunia.
Czy przed weekendem będzie można jednak zrobić zakupy?
Czy 13 sierpnia 2023 roku jest niedziela handlowa?
Nie, w dniu 13 sierpnia 2023 r. nie przypada niedziela handlowa.
Kiedy w sierpniu 2023 r. jest niedziela handlowa?
W sierpniu 2023 r. niedziela handlowa wypada tylko raz. W dniu 27 sierpnia 2023 r. (niedziela) będzie można zrobić zakupy. Dlaczego taka data? Zapewne wynika to z tego, że jest to ostatnia niedziela przed rozpoczęciem roku szkolnego, który przypada na dzień 1 września 2023 r. (piątek).
Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 roku?
W 2023 r. jest jedynie 7 niedziel handlowych:
- 29 stycznia 2023,
- 2 kwietnia 2023,
- 30 kwietnia 2023,
- 25 czerwca 2023.,
- 27 sierpnia 2023,
- 17 grudnia 2023,
- 24 grudnia 2023.
Po dwie niedziele handlowe wypadło w kwietniu i w grudniu, a to ze względu na święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, które przypadają w tych miesiącach.
W ten dni sklepu i placówki handlowe będą otwarte. Ku uciesze wielu, którzy zaplanowali długi weekend majowy, biorąc jedne dzień wolnego, w dniu 2 maja 2023 r., zakupy będzie można zrobić również w niedzielę, 30 kwietnia 2023 r.
Zmiana w handlu w niedziele - od 1 sierpnia 2023 roku
Ze względu na to, że stan zagrożenia epidemicznego COVID-19 został zniesiony w 1 lipca 2023 r., począwszy od dnia 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy nie będą mieli już możliwości wykonywania pewnych czynności związanych z handlem, w niedziele objęte zakazem handlu.
Przez okres pandemii była możliwość czasowego wykonywania w niedziele czynności związanych z handlem, polegających na:
- rozładowywaniu
- przyjmowaniu
- ekspozycji towarów pierwszej potrzeby
- powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.
Od dnia 1 sierpnia 2023 r. wykonywanie tych czynności w niedziele handlowe jest zabronione!
Generalnie - zakaz handlu w niedziele i święta
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 158) określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?
Kary grzywny za naruszenie zakazu handlu są duże, bo aż od 1000 do 100 000 zł. Kara ta może być nałożona za wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, w tym powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu.
Takiej samej karze grzywny od 1000 do 100 000 zł może podlegać ten kto wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu.
Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu?
Okazuje się, że istnieje wiele placówek, w których zakaz handlu nie dotyczy. Jeżeli ktoś nie zdąży zrobić zakupów przed majówką, w zależności od potrzeb, spokojnie może uda się do placówek, w których zakaz handlu nie obowiązuje, w których często znajdują się również produkty spożywcze, tj. m.in.:
- na stacjach paliw płynnych;
- w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
- w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna;
- w strefach wolnocłowych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
- w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
- w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych;
- w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
- w przypadku handlu towarami z automatów;
Ponadto zakaz handlu nie obowiązuje m.in.:
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
- w aptekach i punktach aptecznych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych;
- w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich.
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 158)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA