REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca przy żniwach jest jedną z popularnych opcji wakacyjnego zatrudnienia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca przy żniwach jest jedną z popularnych opcji wakacyjnego zatrudnienia. Jest to tradycyjna forma pracy sezonowej, która ma swoje korzenie w rolniczych zwyczajach i daje szansę doświadczenia pracy na polu, zyskania cennych umiejętności oraz poczucia spełnienia z wykonywanej pracy. 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej pracy przy żniwach, jej zaletom, wyzwaniom i wpływowi na młodych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Żniwa – tradycja i znaczenie

Żniwa to jeden z najważniejszych momentów w cyklu rolniczym. To okres, gdy rolnicy zbierają plony swojej ciężkiej pracy, zbierając zboże, które będzie służyło do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. Proces żniw jest czasochłonny i wymaga dużej siły roboczej, dlatego wiele gospodarstw rolnych zatrudnia dodatkową pomoc w okresie letnich zbiorów.

Praca przy żniwach – wartościowe doświadczenie

Dla młodych osób, które zdecydują się na pracę przy żniwach, jest to wyjątkowa szansa doświadczenia życia na wsi, pozyskania wiedzy o rolnictwie oraz zdobycia cennych umiejętności. Praca na polu wymaga zaangażowania, sumienności i odpowiedniego przygotowania fizycznego, co może być wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi doskonały trening zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Żniwach przynoszą korzyści finansowe i samodzielność

Praca przy żniwach jest dobrą okazją dla młodych ludzi do zarobienia dodatkowych pieniędzy na letnie wydatki, zakupy czy oszczędności na przyszłość. Wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak ilość godzin pracy, stawka za dzień lub za kilogram zebranego zboża. Wprowadzenie pieniędzy do swojego budżetu może również nauczyć odpowiedzialności finansowej i samodzielności w zarządzaniu własnymi środkami.

Żniwa – nauka wartościowych umiejętności

Praca przy żniwach wymaga wytrwałości, zaangażowania i zdyscyplinowania. Zbieranie zboża to czasem monotonny i powtarzalny proces, ale każdy detal ma znaczenie dla końcowego rezultatu. Wykonując tę pracę, młodzi pracownicy uczą się dbałości o szczegóły, odpowiedzialności za powierzone zadania oraz pracy w zespole. Każda ręczna czynność przyczynia się do osiągnięcia wspólnego celu – zebrania plonów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca przy żniwach – bliski kontakt z naturą i tradycją

Praca przy żniwach to szansa na kontakt z naturą w jej pierwotnej formie. Codzienne spędzanie czasu na polu, oddychanie świeżym powietrzem i obcowanie z roślinnością daje niepowtarzalne wrażenia i zbliża do harmonii z naturą. Ponadto, wiele gospodarstw rolnych to miejsca o bogatych tradycjach, gdzie zachowuje się zwyczaje i obrzędy związane z żniwami. To doskonała okazja dla młodych ludzi, by poznać i uczestniczyć w lokalnych tradycjach i obrzędach ludowych.

Praca przy żniwach –  wyzwania i trudności

Choć praca przy żniwach może być bardzo satysfakcjonująca, to wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i trudnościami. Praca na polu jest często bardzo fizycznie wymagająca, szczególnie podczas upalnych dni, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed słońcem, nawadnianiu organizmu oraz odpoczynku. Ponadto, praca ta może być monotonna, a czasem i wymagająca cierpliwości, jednak zyskane umiejętności i doświadczenia przeważają nad trudnościami.

Podsumowując,  pomoc przy żniwach jako praca wakacyjna to wyjątkowa okazja dla młodych ludzi do zdobycia cennych umiejętności, kontaktu z tradycją rolniczą oraz zbliżenia się do natury. Jest to także szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy oraz rozwijanie odpowiedzialności i samodzielności. Choć praca na polu może być wymagająca, to daje niezapomniane doświadczenia i satysfakcję z wkładu w zebranie plonów. Dla wielu młodych pracowników, praca przy żniwach pozostaje na długo w pamięci jako wyjątkowe i pouczające letnie zajęcie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA