REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca wakacyjna: Żniwa

Praca przy żniwach jest jedną z popularnych opcji wakacyjnego zatrudnienia
Praca przy żniwach jest jedną z popularnych opcji wakacyjnego zatrudnienia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca przy żniwach jest jedną z popularnych opcji wakacyjnego zatrudnienia. Jest to tradycyjna forma pracy sezonowej, która ma swoje korzenie w rolniczych zwyczajach i daje szansę doświadczenia pracy na polu, zyskania cennych umiejętności oraz poczucia spełnienia z wykonywanej pracy. 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej pracy przy żniwach, jej zaletom, wyzwaniom i wpływowi na młodych pracowników.

Autopromocja

Żniwa – tradycja i znaczenie

Żniwa to jeden z najważniejszych momentów w cyklu rolniczym. To okres, gdy rolnicy zbierają plony swojej ciężkiej pracy, zbierając zboże, które będzie służyło do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. Proces żniw jest czasochłonny i wymaga dużej siły roboczej, dlatego wiele gospodarstw rolnych zatrudnia dodatkową pomoc w okresie letnich zbiorów.

Praca przy żniwach – wartościowe doświadczenie

Dla młodych osób, które zdecydują się na pracę przy żniwach, jest to wyjątkowa szansa doświadczenia życia na wsi, pozyskania wiedzy o rolnictwie oraz zdobycia cennych umiejętności. Praca na polu wymaga zaangażowania, sumienności i odpowiedniego przygotowania fizycznego, co może być wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi doskonały trening zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Żniwach przynoszą korzyści finansowe i samodzielność

Praca przy żniwach jest dobrą okazją dla młodych ludzi do zarobienia dodatkowych pieniędzy na letnie wydatki, zakupy czy oszczędności na przyszłość. Wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak ilość godzin pracy, stawka za dzień lub za kilogram zebranego zboża. Wprowadzenie pieniędzy do swojego budżetu może również nauczyć odpowiedzialności finansowej i samodzielności w zarządzaniu własnymi środkami.

Żniwa – nauka wartościowych umiejętności

Praca przy żniwach wymaga wytrwałości, zaangażowania i zdyscyplinowania. Zbieranie zboża to czasem monotonny i powtarzalny proces, ale każdy detal ma znaczenie dla końcowego rezultatu. Wykonując tę pracę, młodzi pracownicy uczą się dbałości o szczegóły, odpowiedzialności za powierzone zadania oraz pracy w zespole. Każda ręczna czynność przyczynia się do osiągnięcia wspólnego celu – zebrania plonów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca przy żniwach – bliski kontakt z naturą i tradycją

Praca przy żniwach to szansa na kontakt z naturą w jej pierwotnej formie. Codzienne spędzanie czasu na polu, oddychanie świeżym powietrzem i obcowanie z roślinnością daje niepowtarzalne wrażenia i zbliża do harmonii z naturą. Ponadto, wiele gospodarstw rolnych to miejsca o bogatych tradycjach, gdzie zachowuje się zwyczaje i obrzędy związane z żniwami. To doskonała okazja dla młodych ludzi, by poznać i uczestniczyć w lokalnych tradycjach i obrzędach ludowych.

Praca przy żniwach –  wyzwania i trudności

Choć praca przy żniwach może być bardzo satysfakcjonująca, to wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i trudnościami. Praca na polu jest często bardzo fizycznie wymagająca, szczególnie podczas upalnych dni, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed słońcem, nawadnianiu organizmu oraz odpoczynku. Ponadto, praca ta może być monotonna, a czasem i wymagająca cierpliwości, jednak zyskane umiejętności i doświadczenia przeważają nad trudnościami.

Podsumowując,  pomoc przy żniwach jako praca wakacyjna to wyjątkowa okazja dla młodych ludzi do zdobycia cennych umiejętności, kontaktu z tradycją rolniczą oraz zbliżenia się do natury. Jest to także szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy oraz rozwijanie odpowiedzialności i samodzielności. Choć praca na polu może być wymagająca, to daje niezapomniane doświadczenia i satysfakcję z wkładu w zebranie plonów. Dla wielu młodych pracowników, praca przy żniwach pozostaje na długo w pamięci jako wyjątkowe i pouczające letnie zajęcie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA