REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niebezpieczne odpady. Kto jest narażony na ryzyko zachorowania?

Dziennikarka medyczno-prawna
praca przy sortowaniu odpadów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebezpieczne odpady – w kogo uderzają biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego? Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, salmonella czy syfilis – to tylko niewielki procent chorób, na które narażony jest pracownik gospodarki odpadami. Jak chronić zdrowie w branżach podwyższonego ryzyka? Jak temat zagrożeń reguluje prawo? 

Biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego i ryzyko zakażenia pracowników gospodarki odpadami jest bardzo duże, sama ochrona bezpieczeństwa pracy nie jest tutaj wystarczająca.

REKLAMA

Autopromocja

Szkodliwe czynniki biologiczne, które występują w środowisku pracy narażają zatrudnionych w tych branżach na wiele poważnych chorób m.in. syfilis, zapalenie wątroby typu A, B i C, AIDS, astmę. W tym na szkodliwe mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Niezbędne jest oprócz zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, pełne kontrolowanie zdrowia pracowników, jak i regularne oraz częste badania profilaktyczne. 

Odpady szkodliwe dla zdrowia – jacy pracownicy są narażeni 

W branży gospodarki odpadami znajduje się wiele sektorów, w których pracownik ma styczność z potencjalnie niebezpiecznymi biologicznie substancjami. Największe ryzyko zdrowotne ponoszą pracownicy: 

  • składowisk, sortowni, spalarni odpadów; 
  • zakładów recyklingu; 
  • kompostowni; 
  • oczyszczalni ścieków. 

Należy pamiętać, że praca w szkodliwych warunkach, m.in. na sortowni odpadów, wiąże się z nieustającą stycznością z aktywnymi biologicznie resztkami żywności, a także środkami medycznymi – rozwijają się w nich czynniki chorobotwórcze. 

Pracownicy zakładów recyklingu czy oczyszczalni ścieków narażeni są na kontakt z patogenami ludzkimi i zwierzęcymi, które unoszą się w powietrzu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy gospodarki odpadami chorują

Pracownicy m.in. sortowni odpadów są narażeni na czynniki biologiczne przez kontakt bezpośredni bądź drogą oddechową. Odpady niebezpieczne dla zdrowia mogą zawierać, jak była mowa powyżej: bakterie, grzyby, wirus wątroby typu A, B i C, wirus HIV, w tym także pasożyty i mieszanki pleśni oraz grzybów – czynniki te nie pozostają bez znaczenia dla organizmu, są szkodliwe biologiczne i są przyczyną ciężkich chorób. 

Praca w gospodarce odpadami to wiele zagrożeń zdrowotnych, które są niespotykane w takim natężeniu w innych branżach. Pracownicy narażeni są na takie choroby jak: 

  • astma;
  • gruźlica;
  • salmonella;
  • toksoplazmoza;
  • kiła;
  • syfilis; 
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe; 
  • infekcje; 
  • podrażnienia, nosa, oczu, gardła i skóry. 

Odpady i ochrona zdrowia 

Proces przetwarzania odpadów wymaga wiedzy odnośnie ryzyka zachorowania i utraty zdrowia. Każdy pracownik powinien być przeszkolony w zakresie używania środków ochronnych i bezpiecznych sposobów pracy z odpadami. Ale to nie wszystko – ryzyko zakażenia patogennymi mikroorganizmami jest w tej branży bardzo duże, już chociażby przez obecność w środowisku pracy i wdychanie. Ponadto wypadki związane ze zranieniem. 

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP reguluje art. 212 Kodeksu pracy, który mówi, że osoba kierująca pracownikami jest obowiązana: 

  • organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
  • organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy;
  • dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
  • egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Odpady medyczne w tanich opakowaniach 

Od dłuższego czasu mówi się, że praca z niebezpiecznymi odpadami nie jest odpowiednio chroniona. Wpływa na to wiele czynników, w tym także ten ekonomiczny. Jak wskazują eksperci ostre odpady medyczne, choć nie powinny, trafiają czasem do worków, co może zagrozić życiu i zdrowiu innych. Problem polega na tym, że placówki oddające odpady wybierają najtańsze opakowania – 90 proc. odpadów niebezpiecznych odbieranych jest w workach. Worki są na tyle cienkie, że łatwo jest je przebić, a zawierają niebezpieczne odpady – nie tyko zakaźne.

Na używanie foliowych worków pozwala polskie prawo, które jest tak skonstruowane, że każdy podmiot produkujący odpady niebezpieczne, bez ryzyka odpowiedzialności prawnej – może wyrzucać takie odpady do plastikowych worków. 

Do pojemników o twardych ściankach w Polsce ustawodawstwo nakazuje wyrzucanie jedynie odpadów o ostrych końcach (igły, skalpele, wenflony).  

Placówki medyczne wybierają plastikowe worki, kierując się wyłącznie ceną. Koszt worka to kilkadziesiąt groszy, a koszt pojemnika (użytego jednorazowo) to kilkanaście, a w przypadku większego litrażu – kilkadziesiąt złotych. W sytuacji, gdy placówki medyczne cierpią na chroniczny brak funduszy, każda złotówka się liczy. 

Niebezpieczne odpady – Europa korzysta ze specjalnych pojemników produkowanych w Polsce 

REKLAMA

Na odpady medyczne najbezpieczniejszy jest system specjalnych pojemników przypominających wiaderka – szczelnie zamykane, trwałe, łatwe do magazynowania i przewożenia. Używa się ich w Europie Zachodniej. W Polsce tylko nieliczne placówki stosują ten rodzaj gospodarki niebezpiecznymi odpadami. 

Co ciekawe, Polska jest w czołówce producentów tego rodzaju pojemników, które głównie wysyłane są na rynek zachodnioeuropejski. W kraju sprzedaje się kilka, kilkanaście tysięcy pojemników rocznie. Na Zachodzie liczba ta idzie w tysiące. 

Zobacz także: Odpady medyczne 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA