REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niebezpieczne odpady. Kto jest narażony na ryzyko zachorowania?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
praca przy sortowaniu odpadów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebezpieczne odpady – w kogo uderzają biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego? Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, salmonella czy syfilis – to tylko niewielki procent chorób, na które narażony jest pracownik gospodarki odpadami. Jak chronić zdrowie w branżach podwyższonego ryzyka? Jak temat zagrożeń reguluje prawo? 

Biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego i ryzyko zakażenia pracowników gospodarki odpadami jest bardzo duże, sama ochrona bezpieczeństwa pracy nie jest tutaj wystarczająca.

REKLAMA

Szkodliwe czynniki biologiczne, które występują w środowisku pracy narażają zatrudnionych w tych branżach na wiele poważnych chorób m.in. syfilis, zapalenie wątroby typu A, B i C, AIDS, astmę. W tym na szkodliwe mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Niezbędne jest oprócz zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, pełne kontrolowanie zdrowia pracowników, jak i regularne oraz częste badania profilaktyczne. 

Odpady szkodliwe dla zdrowia – jacy pracownicy są narażeni 

W branży gospodarki odpadami znajduje się wiele sektorów, w których pracownik ma styczność z potencjalnie niebezpiecznymi biologicznie substancjami. Największe ryzyko zdrowotne ponoszą pracownicy: 

  • składowisk, sortowni, spalarni odpadów; 
  • zakładów recyklingu; 
  • kompostowni; 
  • oczyszczalni ścieków. 

Należy pamiętać, że praca w szkodliwych warunkach, m.in. na sortowni odpadów, wiąże się z nieustającą stycznością z aktywnymi biologicznie resztkami żywności, a także środkami medycznymi – rozwijają się w nich czynniki chorobotwórcze. 

Pracownicy zakładów recyklingu czy oczyszczalni ścieków narażeni są na kontakt z patogenami ludzkimi i zwierzęcymi, które unoszą się w powietrzu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy gospodarki odpadami chorują

Pracownicy m.in. sortowni odpadów są narażeni na czynniki biologiczne przez kontakt bezpośredni bądź drogą oddechową. Odpady niebezpieczne dla zdrowia mogą zawierać, jak była mowa powyżej: bakterie, grzyby, wirus wątroby typu A, B i C, wirus HIV, w tym także pasożyty i mieszanki pleśni oraz grzybów – czynniki te nie pozostają bez znaczenia dla organizmu, są szkodliwe biologiczne i są przyczyną ciężkich chorób. 

Praca w gospodarce odpadami to wiele zagrożeń zdrowotnych, które są niespotykane w takim natężeniu w innych branżach. Pracownicy narażeni są na takie choroby jak: 

  • astma;
  • gruźlica;
  • salmonella;
  • toksoplazmoza;
  • kiła;
  • syfilis; 
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe; 
  • infekcje; 
  • podrażnienia, nosa, oczu, gardła i skóry. 

Odpady i ochrona zdrowia 

Proces przetwarzania odpadów wymaga wiedzy odnośnie ryzyka zachorowania i utraty zdrowia. Każdy pracownik powinien być przeszkolony w zakresie używania środków ochronnych i bezpiecznych sposobów pracy z odpadami. Ale to nie wszystko – ryzyko zakażenia patogennymi mikroorganizmami jest w tej branży bardzo duże, już chociażby przez obecność w środowisku pracy i wdychanie. Ponadto wypadki związane ze zranieniem. 

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP reguluje art. 212 Kodeksu pracy, który mówi, że osoba kierująca pracownikami jest obowiązana: 

  • organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
  • organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy;
  • dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
  • egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Odpady medyczne w tanich opakowaniach 

REKLAMA

Od dłuższego czasu mówi się, że praca z niebezpiecznymi odpadami nie jest odpowiednio chroniona. Wpływa na to wiele czynników, w tym także ten ekonomiczny. Jak wskazują eksperci ostre odpady medyczne, choć nie powinny, trafiają czasem do worków, co może zagrozić życiu i zdrowiu innych. Problem polega na tym, że placówki oddające odpady wybierają najtańsze opakowania – 90 proc. odpadów niebezpiecznych odbieranych jest w workach. Worki są na tyle cienkie, że łatwo jest je przebić, a zawierają niebezpieczne odpady – nie tyko zakaźne.

Na używanie foliowych worków pozwala polskie prawo, które jest tak skonstruowane, że każdy podmiot produkujący odpady niebezpieczne, bez ryzyka odpowiedzialności prawnej – może wyrzucać takie odpady do plastikowych worków. 

Do pojemników o twardych ściankach w Polsce ustawodawstwo nakazuje wyrzucanie jedynie odpadów o ostrych końcach (igły, skalpele, wenflony).  

Placówki medyczne wybierają plastikowe worki, kierując się wyłącznie ceną. Koszt worka to kilkadziesiąt groszy, a koszt pojemnika (użytego jednorazowo) to kilkanaście, a w przypadku większego litrażu – kilkadziesiąt złotych. W sytuacji, gdy placówki medyczne cierpią na chroniczny brak funduszy, każda złotówka się liczy. 

Niebezpieczne odpady – Europa korzysta ze specjalnych pojemników produkowanych w Polsce 

REKLAMA

Na odpady medyczne najbezpieczniejszy jest system specjalnych pojemników przypominających wiaderka – szczelnie zamykane, trwałe, łatwe do magazynowania i przewożenia. Używa się ich w Europie Zachodniej. W Polsce tylko nieliczne placówki stosują ten rodzaj gospodarki niebezpiecznymi odpadami. 

Co ciekawe, Polska jest w czołówce producentów tego rodzaju pojemników, które głównie wysyłane są na rynek zachodnioeuropejski. W kraju sprzedaje się kilka, kilkanaście tysięcy pojemników rocznie. Na Zachodzie liczba ta idzie w tysiące. 

Zobacz także: Odpady medyczne 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA