REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niebezpieczne odpady. Kto jest narażony na ryzyko zachorowania?

Dziennikarka medyczno-prawna
praca przy sortowaniu odpadów
praca przy sortowaniu odpadów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebezpieczne odpady – w kogo uderzają biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego? Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, salmonella czy syfilis – to tylko niewielki procent chorób, na które narażony jest pracownik gospodarki odpadami. Jak chronić zdrowie w branżach podwyższonego ryzyka? Jak temat zagrożeń reguluje prawo? 

Biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego i ryzyko zakażenia pracowników gospodarki odpadami jest bardzo duże, sama ochrona bezpieczeństwa pracy nie jest tutaj wystarczająca.

Autopromocja

Szkodliwe czynniki biologiczne, które występują w środowisku pracy narażają zatrudnionych w tych branżach na wiele poważnych chorób m.in. syfilis, zapalenie wątroby typu A, B i C, AIDS, astmę. W tym na szkodliwe mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Niezbędne jest oprócz zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, pełne kontrolowanie zdrowia pracowników, jak i regularne oraz częste badania profilaktyczne. 

Odpady szkodliwe dla zdrowia – jacy pracownicy są narażeni 

W branży gospodarki odpadami znajduje się wiele sektorów, w których pracownik ma styczność z potencjalnie niebezpiecznymi biologicznie substancjami. Największe ryzyko zdrowotne ponoszą pracownicy: 

 • składowisk, sortowni, spalarni odpadów; 
 • zakładów recyklingu; 
 • kompostowni; 
 • oczyszczalni ścieków. 

Należy pamiętać, że praca w szkodliwych warunkach, m.in. na sortowni odpadów, wiąże się z nieustającą stycznością z aktywnymi biologicznie resztkami żywności, a także środkami medycznymi – rozwijają się w nich czynniki chorobotwórcze. 

Pracownicy zakładów recyklingu czy oczyszczalni ścieków narażeni są na kontakt z patogenami ludzkimi i zwierzęcymi, które unoszą się w powietrzu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy gospodarki odpadami chorują

Pracownicy m.in. sortowni odpadów są narażeni na czynniki biologiczne przez kontakt bezpośredni bądź drogą oddechową. Odpady niebezpieczne dla zdrowia mogą zawierać, jak była mowa powyżej: bakterie, grzyby, wirus wątroby typu A, B i C, wirus HIV, w tym także pasożyty i mieszanki pleśni oraz grzybów – czynniki te nie pozostają bez znaczenia dla organizmu, są szkodliwe biologiczne i są przyczyną ciężkich chorób. 

Praca w gospodarce odpadami to wiele zagrożeń zdrowotnych, które są niespotykane w takim natężeniu w innych branżach. Pracownicy narażeni są na takie choroby jak: 

 • astma;
 • gruźlica;
 • salmonella;
 • toksoplazmoza;
 • kiła;
 • syfilis; 
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe; 
 • infekcje; 
 • podrażnienia, nosa, oczu, gardła i skóry. 

Odpady i ochrona zdrowia 

Proces przetwarzania odpadów wymaga wiedzy odnośnie ryzyka zachorowania i utraty zdrowia. Każdy pracownik powinien być przeszkolony w zakresie używania środków ochronnych i bezpiecznych sposobów pracy z odpadami. Ale to nie wszystko – ryzyko zakażenia patogennymi mikroorganizmami jest w tej branży bardzo duże, już chociażby przez obecność w środowisku pracy i wdychanie. Ponadto wypadki związane ze zranieniem. 

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP reguluje art. 212 Kodeksu pracy, który mówi, że osoba kierująca pracownikami jest obowiązana: 

 • organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;
 • dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
 • organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy;
 • dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
 • egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
 • zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Odpady medyczne w tanich opakowaniach 

Od dłuższego czasu mówi się, że praca z niebezpiecznymi odpadami nie jest odpowiednio chroniona. Wpływa na to wiele czynników, w tym także ten ekonomiczny. Jak wskazują eksperci ostre odpady medyczne, choć nie powinny, trafiają czasem do worków, co może zagrozić życiu i zdrowiu innych. Problem polega na tym, że placówki oddające odpady wybierają najtańsze opakowania – 90 proc. odpadów niebezpiecznych odbieranych jest w workach. Worki są na tyle cienkie, że łatwo jest je przebić, a zawierają niebezpieczne odpady – nie tyko zakaźne.

Na używanie foliowych worków pozwala polskie prawo, które jest tak skonstruowane, że każdy podmiot produkujący odpady niebezpieczne, bez ryzyka odpowiedzialności prawnej – może wyrzucać takie odpady do plastikowych worków. 

Do pojemników o twardych ściankach w Polsce ustawodawstwo nakazuje wyrzucanie jedynie odpadów o ostrych końcach (igły, skalpele, wenflony).  

Placówki medyczne wybierają plastikowe worki, kierując się wyłącznie ceną. Koszt worka to kilkadziesiąt groszy, a koszt pojemnika (użytego jednorazowo) to kilkanaście, a w przypadku większego litrażu – kilkadziesiąt złotych. W sytuacji, gdy placówki medyczne cierpią na chroniczny brak funduszy, każda złotówka się liczy. 

Niebezpieczne odpady – Europa korzysta ze specjalnych pojemników produkowanych w Polsce 

Na odpady medyczne najbezpieczniejszy jest system specjalnych pojemników przypominających wiaderka – szczelnie zamykane, trwałe, łatwe do magazynowania i przewożenia. Używa się ich w Europie Zachodniej. W Polsce tylko nieliczne placówki stosują ten rodzaj gospodarki niebezpiecznymi odpadami. 

Co ciekawe, Polska jest w czołówce producentów tego rodzaju pojemników, które głównie wysyłane są na rynek zachodnioeuropejski. W kraju sprzedaje się kilka, kilkanaście tysięcy pojemników rocznie. Na Zachodzie liczba ta idzie w tysiące. 

Zobacz także: Odpady medyczne 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA