REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS

ZUS przedstawił wyniki kontroli zwolnień lekarskich za rok 2013. Kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy objęła prawie 484 tys. osób.

Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji. Od dnia 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Jakie to kwoty?

Do końca lutego czas na przekazanie pracownikom PIT-11

Pracodawcy na przekazanie pracownikom PIT-11 mają czas tylko do końca lutego. Niezłożenie formularza do urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie jest wykroczeniem skarbowym, za które zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy grozi grzywna.

REKLAMA

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" - Gdynia

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 20 marca 2014 r. w Gdyni.

Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Kwestię ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej. Jakie diety z tytułu podróży służbowych przysługują pracownikom? Jakie są zasady rozliczania podróży służbowych pracowników?

Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”


Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 marca 2014 r

Praca na zasiłku chorobowym przyczyną utraty zasiłku - wyrok TK

Praca ubezpieczonego przebywającego na zasiłku chorobowym jest dopuszczalna. Jednak wykonywanie pracy zarobkowej podczas niezdolności do pracy za wynagrodzeniem przekraczającym minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę stanowi przyczynę utraty zasiłku. Zdaniem TK przepis jest zgodny z konstytucją.

REKLAMA

Obniżenie emerytur esbekom w Trybunale Sprawiedliwości UE

Obniżenie emerytur esbekom jest sprzeczne z prawem unijnym? Sprawa zostanie rozpatrzona w Trybunale Sprawiedliwości UE. Trybunał sprawdzi wątpliwości co do ustawy dezubekizacyjnej z 2009 r.

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia - wręczenie medali

24 lutego to Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył pamiątkowe medale. Kto został nagrodzony?

Obawy studentów przed wejściem na rynek pracy

Obawy studentów przed wejściem na rynek pracy wynikają z poczucia złego przygotowania do startu zawodowego. Aż ponad połowa studentów boi się wejścia na rynek pracy. Jakie instrumenty należy wprowadzić w celu poprawy sytuacji młodych pracowników?

Wzrost bezrobocia w styczniu

W styczniu 2014 r. nastąpił wzrost bezrobocia. Ile wynosi poziom bezrobocia w Polsce?

Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Od 1 marca 2014 roku obowiązywać będzie nowa kwota bazowa, stanowiąca przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2013 r., tj. 3823,32 zł. Nowa kwota bazowa wpłynie na zmianę m.in. wysokości wynagrodzenia pracowników młodocianych, kwoty przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów oraz wysokości dofinansowania zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych.

Znikome wsparcie osób w przedziale wiekowym 50+ w procesie zatrudnienia


Brak skutecznych instrumentów w procesie aktywizacji zawodowej osób należących do przedziału wiekowego 50+ ociera się o zjawisko wykluczenia z procesu zatrudnienia. Ci, którym uda się skorzystać z obecnie funkcjonujących instrumentów narażają się na wykorzystywanie przez pracodawcę.

Networking w procesie poszukiwania pracy

Od 65 do 85 proc. posad obsadzanych jest dzięki odpowiedniej sieci kontaktów. Networking, mimo iż wciąż niedoceniany, stanowi najważniejsze ogniwo w procesie rekrutacji.

Umowa cywilnoprawna z własnym pracownikiem a składki ubezpieczeniowe

Często z pracownikami zatrudnianymi już przez pracodawców w ramach umów o pracę  zawiera się kolejne umowy - umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Czy łącząca pracodawcę z pracownikiem umowa cywilnoprawna rodzi obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych?

Wymiar urlopu wypoczynkowego za 2013 r. przy różnych wymiarach etatów

W ciągu roku kalendarzowego pracownik, który ma prawo do 26 dni urlopu, może pracować w różnych wymiarach etatów. Jak w takim przypadku obliczyć liczbę dni urlopowych przysługujących za 2013 rok?

Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy

Po zwolnieniu z pracy właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może liczyć na pomoc z urzędu pracy i od organów samorządu terytorialnego.

Wygaśnięcie umowy o pracę w przypadku śmierci pracownika w dniu wolnym od pracy

Kiedy wygasa umowa o pracę, jeśli pracownik zmarł w dniu wolnym od pracy? Czy dzień, w którym pracownik zmarł wlicza się do okresu zatrudnienia pracownika?

Brak w Polsce pracowników do obsługi i nadzoru elektrowni atomowej

W Polsce w ciągu najbliższych 10 lat ma powstać elektrownia atomowa. Problem w tym, że brak jest w naszym kraju pracowników do obsługi i nadzoru elektrowni atomowej. W związku z tym część kadry przyjedzie z zagranicy.

Odpracowanie prywatnego wyjącia pracownika

Jakie zasady należy mieć na uwadze w przypadku wyznaczania czasu, w którym pracownik odpracuje swoje prywatne wyjście w czasie godzin pracy? Czy odpracowanie wyjścia prywatnego może przypadać przed rozpoczęciem pracy?

Prawo pracownika do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej

Kiedy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej? Czy zwrot kosztów biletu powrotnego z podróży służbej jest możliwy w przypadku, gdy pracownik dokona przedłużenia podróży dla celów prywatnych?

Deregulacja zawodów finansowych i ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę

Deregulacja zawodów finansowych ma dojść do skutku w ramach tzw. drugiej transzy deregulacji zawodów. Zostaną zmniejszone wymogi pozwalające na wykonywanie zawodów z tej branży. Rząd powinien także wprowadzić ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę.

Poznaj prawdę o karierze w sprzedaży!

Jak wygląda dzień pracy w sprzedaży? Jak rozpocząć karierę w tej branży? Jaka jest prawda o sprzedaży? Wszystko będzie można sprawdzić w trakcie Dnia Kariery w Sprzedaży na stronach Youngpro.pl!

Plany pracodawców na 2014 rok

Początek nowego roku nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy 2014 rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy - zgoda pracownika

Pracodawca może jednostronnie zmieniać warunki zatrudnienia pracowników poprzez tak zwane wypowiedzenie zmieniające. Kiedy i w jaki sposób pracownik może wyrazić zgodę na zaproponowane mu w wypowiedzeniu zmieniającym nowe warunki pracy i płacy?

Obniżka wynagrodzenia chorobowego dla służb mundurowych utrzymana przez senat

Obniżka wynagrodzenia chorobowego dla służb mundurowych została utrzymana przez senat. Obecnie wysokość chorobowego wynosi 100% wynagrodzenia. Ile będzie wynosiło po wejściu w życiu ustawy?

Projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby związanych ze służbą

Sejm podczas pierwszego dnia 61. posiedzenia rozpatrzył rządowy projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby związanych ze służbą. Jakie zmiany wprowadza projekt?

Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Oprócz wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego bardzo ważne na rozmowie kwalifikacyjnej jest nasze zachowanie. Jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć nasza mimika i gesty i jakich zachowań unikać podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Nowe warunki uzyskania zasiłków dla imigrantów w Wielkiej Brytanii

Od 1-go marca Wielka Brytania wprowadzi nowy warunek uzyskania szeregu zasiłków przez imigrantów z państwa należących do Unii Europejskiej. Zgodnie z nową regulacją, zasiłek będzie przysługiwał imigrantom, którzy udowodnią, że przepracowali co najmniej 3 miesiące i zarabiali co najmniej 150 funtów tygodniowo.

ZUS przestrzega przed outsourcingiem pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym radzi zachować szczególną ostrożność przy zawieraniu umów outsourcingu pracowniczego z firmami zewnętrznymi przez pracodawców będących płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne swoich pracowników.

Konfederacja Lewiatan zaskarży zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego

Z raportu przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan przez kancelarię Domański Zakrzewski Palinka s.k. wynika, iż ponad 70 zmian w przepisach dotyczących OFE budzi wątpliwości konstytucyjne. Konfederacja Lewiatan zamierza zaskarżyć wprowadzone w OFE zmiany do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie wystawia się w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jakie skutki rodzi nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Wyniki audytów staży i praktyk w firmach

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami zakończyło pierwsze audyty programów staży i praktyk oferowanych przez firmy. Działanie to jest realizowane w ramach Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Z badań PSZK wynika, iż 57 proc. studentów obawia się wejścia na rynek pracy, jednocześnie, tylko 20 proc. z nich deklaruje, że w trakcie studiów zdobywa umiejętności praktyczne ułatwiające znalezienie zatrudnienia. Jak wypadły firmy poddane audytowi?

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" - Poznań

21 lutego w Poznaniu odbędzie się szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie". Szkolenie zaczyna się o godzinie 9:00. Zapraszamy.

Zakończyły się pierwsze audyty staży i praktyk w firmach

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami zakończyło pierwsze audyty programów staży i praktyk oferowanych przez firmy. Działanie to jest realizowane w ramach Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Z badań PSZK wynika, iż 57 proc. studentów obawia się wejścia na rynek pracy, jednocześnie, tylko 20 proc. z nich deklaruje, że w trakcie studiów zdobywa umiejętności praktyczne ułatwiające znalezienie zatrudnienia.

ZUS wypłaci zaległe świadczenia wraz z odsetkami

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie ustawa, na mocy której ZUS będzie zobowiązany wypłacić emerytury, które uległy zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Mowa tu o emeryturach, które uległy zawieszeniu ze względu na kontynuowanie przez osoby uprawnione zatrudnienia bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą. ZUS będzie wypłacał emerytury wraz z odsetkami na wniosek zainteresowanych.

Zmiana systemu opieki może przynieść oszczędności

Schizofrenia jest jednym z czterech schorzeń, generujących najwyższe wydatki z ZUS. ZUS przeznacza na świadczenia związane z niezdolnością do pracy w wyniku schizofrenii blisko 1 mld zł rocznie. NFZ na refundację leczenia schizofrenii przeznacza dwukrotnie niższą kwotę. Specjaliści podkreślają, że zmiana systemu opieki nad chorymi na schizofrenię przyniosłyby oszczędności dla budżetu państwa.

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Co do zasady przepisy prawa pracy działają na korzyść pracownika. Istnieją jednak sytuacje, w których nie stosuje się ogólnej zasady. Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe należą do ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje katalog osób podlegających im obowiązkowo. Komu przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Zmiany w urlopach wychowawczych

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad udzielania urlopu wypoczynkowego. W prowadzone zmiany zakładają m.in. podwyższenie z 3 do 4 miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka, a także możliwość jego podziału na 5 części.

Zawieszenie renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 2 528,80 zł. Co ważne osoba pobierająca rentę lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego służą wsparciu osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania środków na bieżące utrzymanie od osób zobowiązanych do alimentacji. Warunkiem otrzymania świadczenia z Funduszu jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć kwoty 725 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" - Rzeszów

Z dniem dzisiejszym upływa termin zgłoszeń na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się w Rzeszowie jutro (19. lutego). Szkolenie zaczyna się o godzinie 9:00. Zapraszamy.

Śmierć rodziców a renta rodzinna

Śmierć ojca czy matki dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Ustawodawca, aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego wprowadził instytucję renty rodzinnej, przysługującej uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń bądź też w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Renta socjalna 2014

Renta socjalna podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent z FUS. W 2014 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według szacunków, świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści mogą liczyć tylko na symboliczną podwyżkę.

Polish Businesswoman Congress

Inspirujące seminarium, fenomenalni mówcy, pokazy mody, targi produktów i usług dla biznesu - to wszystko będzie mieć miejsce podczas seminarium Polish Businesswoman Congress, które odbędzie się już 28 marca w Warszawie. Nie może Cię tam zabraknąć.

Rada Ochrony Pracy o czynnikach niebezpiecznych w środowisku pracy

W dniu dzisiejszym zbierze się Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Głównym tematem posiedzenia będzie ocena narażenia w środowisku pracy na działanie czynników niebezpiecznych, takich jak m.in. substancje chemiczne oraz procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.

Przenoszenie stanowisk pracy z Danii do Polski

Dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej organizuje się przenoszenie stanowisk pracy z Danii do Polski. Duńskie związki zawodowe sprzeciwiają się temu pomysłowi.

PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.

Płatnicy mają czas do końca lutego 2014 r. na przekazanie pracownikom PIT-11 i PIT-40 (w przypadku dokonywania rozliczeń podatku za te osoby). W informacji oraz w rozliczeniu rocznym po raz pierwszy należy odrębnie wykazać wysokość przychodów z praw autorskich i zastosowane do nich koszty uzyskania, które w 2013 r. nie mogły przekroczyć 42 764 zł.

REKLAMA