Wpływ języków obcych na podejmowanie odważnych decyzji
REKLAMA
REKLAMA
Myślenie w obcym języku pozytywnie wpływa na decyzyjność
Badacze University of Chicago odkryli, że ludzie są w stanie podejmować bardziej racjonalne decyzje, jeżeli myślą o problemie w innym języku niż ojczysty. Ponadto, osoby myślące w obcym języku są bardziej skore do podejmowania ryzyka przynoszącego im korzyści.
REKLAMA
Często naturalna obawa przed podjęciem trudnych decyzji uniemożliwia nam działanie. Człowiek jest istotą unikającą strat i często pomija atrakcyjne możliwości, które chociaż w minimalnym stopniu wiążą się z ryzykiem. Dzięki analizowaniu problemów w języku dla nas obcym, jesteśmy w stanie przezwyciężyć ten strach i zaryzykować, co często przynosi pozytywne dla nas skutki. Odkrycia profesora psychologii BoazaKeysara z chicagowskiego uniwersytetu pokazały, że awersja do strat jest znacznie mniejsza, jeśli ludzie podejmują decyzje w innym języku niż mówią.
Jak pisze on w swojej pracy:,,Obcy język zapewnia nam mechanizm zdystansowania się do sprawy, który przesuwa nas z domeny natychmiastowych, intuicyjnych decyzji, do działania bardziej celowego i umyślnego.”
Nietuzinkowe badania na studentach
REKLAMA
W jaki sposób udało się ekspertom dojść do takich wniosków? Otóż przeprowadzili badania na 2012 angielskojęzycznych studentach z Univeristy of Chicago, którzy wykazywali się także znajomością języka hiszpańskiego. Miało ono pokazać jak zmniejszyła się ich awersja do strat, a także czy zaszła zmiana w podejmowaniu przez nich decyzji podczas używania poszczególnego języka.
Eksperyment polegał na tym, że każdy uczestnik dostał 15 dolarów. W każdej z piętnastu rund mógł zaryzykować i postawić dolara na rzut monetą lub po prostu go zachować. Jeżeli wybrał pierwszą opcję mógł wygrać 1,5 dolara lub stracić postawiony pieniążek. Przeprowadzenie testu w języku angielskim sprawiło, że studenci zaczęli myśleć w ograniczony sposób i koncentrować się tylko na strachu przed przegraną. Spowodowało to, że tylko 54% z nich postawiło dolara. Z kolei podejmowanie decyzji w języku hiszpańskim przyczyniło się do tego, że zaczęli oni być odważniejsi i zakład obstawiło aż 71% z nich.
Znajomość języków obcych a pozycja na rynku pracy i dochód przedsiębiorstwa
W ocenie Piotra Witkowskiego z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou, opisane zjawisko ma bezpośredni związek z wpływem znajomości języka obcego. ,,Z perspektywy osoby, która opanowała język obcy, ma on mniej emocjonalny wydźwięk niż ojczysty. Ten specyficzny rodzaj dystansu jaki powstaje w naszym myśleniu w trakcie posługiwania się np. angielskim sprawia, że będzie skupiamy się na potencjalnych korzyściach niż obawach.”
Wnioski z badania a codzienna rzeczywistość
Zespół testował również asymetrię w procesie podejmowania decyzji, aby sprawdzić co dzieje się, gdy wybór jest traktowany albo jako zysk albo jako strata. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie unikają ryzyka w sytuacjach dotyczących osiągnięcia zysku, ale są skłonni je podjąć, gdy dana sytuacja traktowana jest w kategoriach potencjalnych strat. Wiele przeprowadzonych eksperymentów w Korei, Francji i Stanach Zjednoczonych pokazało, że owa asymetria znika, gdy osoba podejmuje decyzje w języku obcym. Uczniowie byli w stanie ocenić wybór na podstawie oczekiwanych rezultatów, a nie na podstawie różnej formy prezentacji problemu.
Naukowcy wierzą, że owe zjawisko będzie miało większe znaczenie, kiedy świat stanie się jeszcze bardziej zglobalizowany i ludzie zaczną używać w pracy oraz życiu częściej języka obcego niż ojczystego. Opisane powyżej badanie pokazało, że istnieje kolejny powód do nauki języków, gdyż mają one większe znaczenie niż możemy to sobie wyobrazić.
Czym pracodawcy kierują się przy zatrudnianiu studentów i absolwentów?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat