Program działania PIP na 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
2 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Jej członkowie rozpatrzą na nim „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 r.” Rada przyjmie też stanowisko m.in. w sprawie nielegalnego zatrudnienia w Polsce.
REKLAMA
Rada rozpatrzy przedstawiony przez Generalnego Inspektora Pracy program działania na przyszły rok. PIP będzie na bieżąco m.in. dbała o przestrzeganie praw pracowniczych w zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń stosunku pracy, przeciwdziałała wypadkom w budownictwie, oceniała stan bezpieczeństwa w zakresie organizacji pracy. Inspektorzy będą też kontynuować działania na rzecz m.in. obniżenia ryzyka zawodowego w grupach zakładów, w których zagrożenie wypadkami przy pracy jest wysokie. W planach jest także prowadzenie kampanii informacyjnych, których celem jest zapobieganie wypadkom. Jedną z nich jest akcja „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”.
Podczas posiedzenia członkowie Rady Ochrony Pracy przyjmą także stanowisko w sprawie nielegalnego zatrudnienia oraz umów cywilnoprawnych. Rada zajmowała się tym problemem na posiedzeniu 4 listopada br. Wtedy zapoznała się z danymi Państwowej Inspekcji Pracy z lat 2007 – 2013. W tym okresie inspektorzy pracy przeprowadzili łącznie ponad 152 tys. kontroli legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej wykonywanej przez Polaków oraz 12.6 tys. kontroli w przypadku pracy wykonywanej przez cudzoziemców. Skontrolowano ok. 150 tys. podmiotów zatrudniających ponad 6 mln osób, z czego 1,2 mln stanowiły osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, a 65,5 tys. - prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek.
REKLAMA
Rada planuje też przyjęcie stanowiska w sprawie raportu PIP „Przestrzeganie przepisów w czasie pracy”, który został rozpatrzony na posiedzeniu 9 września br. Zgodnie z zawartymi w nim danymi w 2013 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 1 375 kontroli czasu pracy w zakładach z różnych branż. Skontrolowano łącznie 1 356 pracodawców, zatrudniających razem ponad 189 tys. pracowników, pod kątem zapewnienia pracownikom odpowiedniego odpoczynku tygodniowego i dobowego, oraz rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Inspektorzy sprawdzali też, czy ewidencja czasu pracy jest prowadzono prawidłowo.
Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez Marszałka Sejmu na 4-letnią kadencję. W Radzie Ochrony Pracy IX kadencji (2010 – 2014) zasiada 12 parlamentarzystów – 10 posłów i 2 senatorów, a także członkowie zgłoszeni przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, Forum Związków Zawodowych, Business Centre Club Związek Pracodawców, Zarząd Główny Zrzeszenia Prawników Polskich, NSZZ „Solidarność”, Krajową Izbę Gospodarczą, Prezesa Rady Ministrów, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Polskie Towarzystwo Ergonomiczne, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Naczelną Organizację Techniczną oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
W co drugiej firmie nielegalne zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat