| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zobacz: Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

Nierówność w zakresie wypowiadania umów o pracę

Na wstępie warto zaznaczyć, że proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmiany w Kodeksie pracy zmierzają do ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Komisja Europejska uznała bowiem polski Kodeks pracy za niezgodny z wymogami dyrektywy Rady 99/70/WE w zakresie długości okresów wypowiedzenia umów terminowych. Zdaniem KE krótszy okres wypowiedzenia umów zawieranych na czas określony obowiązujących przez długi przedział czasu w stosunku do długości okresu wypowiedzenia umów zawieranych na czas nieokreślony w przypadku umów obejmujących podobny okres oznacza mniej korzystne traktowanie pracowników zatrudnionych na czas określony bez obiektywnego uzasadnienia.

Odrębna regulacja wypowiedzenia umowy na czas określony

Aktualny art. 32 § 1 Kodeksu pracy przewiduje, że każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz czas nieokreślony. Nie wymienia umowy na czas określony. Kolejny przepis art. 33 Kodeksu pracy wyjaśnia, że dopiero przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Oznacza to, że umowa terminowa może być rozwiązana za wypowiedzeniem tylko wówczas, gdy:

  • zostanie zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • strony przewidziały taką możliwość w umowie o pracę.

Te dwa warunki muszą być spełnione łącznie, a okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Polecamy Komplet: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Każda umowa na czas określony z możliwością wypowiedzenia

Tymczasem projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje zmianę art. 32§ 1. Zgodnie z proponowanym brzmieniem każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, a w świetle nowego art. 25 § 1 Kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Dodano więc do tego katalogu umowę terminową, dzięki czemu stronom tego rodzaju umowy zapewnia się możliwość rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Konsekwencją tej zmiany jest uchylenie art. 33 Kodeksu pracy, który traktuje o dopuszczalności wypowiedzenia umowy terminowej jedynie w przypadku zawarcia jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zapewnienia takiej możliwości w umowie.

Zadaj pytanie na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »