REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

REKLAMA

REKLAMA

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Państwowa Inspekcja Pracy po raz 21. nagrodziła pracodawców, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników. We wtorek wręczono dziesięciu z nich nagrody w konkursie "Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej". Uroczysta gala, podczas której wręczono m.in. nagrody w konkursie "Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej", odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wskazali organizatorzy, celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy organizują pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz przestrzegania przepisów prawa pracy. Dodali, że konkurs buduje pozytywny wizerunek pracodawcy, dbającego o godne i bezpieczne warunki pracy.

W tym roku do konkursu zgłoszono 37 pracodawców z całego kraju. Kapituła konkursu, w skład której poza PIP wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych, wyłoniła 10 laureatów.

"To przedsiębiorcy, którzy wdrożyli nowoczesne systemy zarządzania, wprowadzili programy ciągłego doskonalenia zasad bezpiecznej pracy, sięgnęli po najnowsze technologie, wyeliminowali zagrożenia dla zdrowia i życia swych pracowników" - powiedziała PAP Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz.

Zadaj pytanie na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nagrodami w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” są statuetki Mecum Tutissimus Ibis. Nazwa ta nawiązuje do przesłania Owidiusza: „Ze mną będziesz najbezpieczniejszy”.

Kapituła biorąc pod uwagę, że rodzaj oraz skala problemów związanych z ochroną pracy zależy od liczby osób jakie zatrudnia dana firma, oceniała kandydatów do nagrody w trzech kategoriach - firmy zatrudniające do 50, od 51 do 250 i powyżej 250 osób.

REKLAMA

W kategorii firm zatrudniających do 50 pracowników statuetkę Mecum Tutissimus Ibis otrzymały: MERCUR Group, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie oddział w Zielonej Górze, Terminal Ekspedycyjny Wierzbno oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wiązownie.

W kategorii zakładów pracy zatrudniających 51-250 pracowników nagrody przyznano firmom: Newell Poland Production; "Przemysłówka” Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Holding w Olsztynie; Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe MAX-POL Zakład Pracy Chronionej; Tartak i Zakład Stolarski Janina i Wacław Witkowscy.

Natomiast wśród firm zatrudniających powyżej 250 pracowników nagrodzono: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Bełchatów; PESA Bydgoszcz; 3M Wrocław.

Badanie wstępne do pracy - co się zmieni?

Podczas uroczystości uhonorowano też 10 osób Nagrodami im. Haliny Krahelskiej. Jak mówiła szefowa PIP, zostali oni nagrodzeni "za wybitne osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w środowisku pracy".

Nagrody te otrzymali: dyrektor biura BHP w Kompanii Węglowej Andrzej Pakura, przewodniczący zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso, kierownik Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera - Elżbieta Korzeniowska, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian” Krzysztof Oleksak.

Nagrody otrzymali też: przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Maria Teresa Romer, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP oraz zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy Stanisław Stolorz, posłanka PiS oraz członek Rady Ochrony Pracy Elżbieta Rafalska, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy Tadeusz Sułkowski oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.

Ponadto z okazji 95-lecia istnienia polskiej inspekcji pracy, zasłużonym pracownikom PIP wręczono odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta.

Kontrolne badania lekarskie pracownika

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA