REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego. /Fot. Fotolia
Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kandydat przyjmowany do pracy podlega obowiązkowo wstępnym badaniom lekarskim. Na badania te kierowane są również osoby przenoszone na inne stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Celem wstępnych badań lekarskich jest wykazanie, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu osoby starającej się o pracę.

Obowiązkowe badania lekarskie

Oprócz wstępnych badań lekarskich, na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracowników w trakcie zatrudnienia na badania okresowe lub kontrolne. Te ostatnie wymagane są w przypadku, kiedy pracownik nie wykonuje pracy z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą przez okres co najmniej 30 dni.

Autopromocja

Zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy

Profilaktyczne badania lekarskie związane z zatrudnieniem wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, natomiast przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy, który po wydaniu orzeczenia co do stanu zdrowia pracownika, wystawia zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Może jednak zdarzyć się sytuacja przeciwna, kiedy lekarz stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne i nie dopuści takiej osoby do pracy.

Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Dlatego też osoba starająca się o pracę lub  pracownik skierowany na okresowe lub kontrolne badania lekarskie może zakwestionować treść zaświadczenia. Ma on wówczas prawo wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownych badań. Uprawnienie do złożenia takiego wniosku przysługuje również pracodawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia uzyskania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał. Należy załączyć do niego kopię orzeczenia lub zaświadczenia lekarskiego, od którego następuje odwołanie. Wówczas ponowne badanie musi być przeprowadzone w ciągu 14 dni w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedziby jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony. Od ponownego orzeczenia o stanie zdrowia pracownika nie można się odwoływać, gdyż jest ono ostateczne. Odwołanie nie przysługuje od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej,
 • orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika zabezpieczenia technicznego.

Koszty ponownego badania

Koszty ponownego badania nie obciążają pracodawcy, ponieważ w całości pokrywane są z budżetu państwa.

Badania wstępne do pracy - co się zmieni?

Zmiana stanowiska pracy

Jeżeli orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane po powtórnie przeprowadzonym badaniu będzie niekorzystne dla pracownika, wówczas jedynym rozwiązaniem może być przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy, o ile istnieje taka możliwość organizacyjna. Wówczas pracodawca powinien na piśmie zaproponować pracownikowi nowe warunki pracy oraz poinformować go o przyczynie zmiany.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  REKLAMA

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA