| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Każdy kandydat przyjmowany do pracy podlega obowiązkowo wstępnym badaniom lekarskim. Na badania te kierowane są również osoby przenoszone na inne stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Celem wstępnych badań lekarskich jest wykazanie, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu osoby starającej się o pracę.

Obowiązkowe badania lekarskie

Oprócz wstępnych badań lekarskich, na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracowników w trakcie zatrudnienia na badania okresowe lub kontrolne. Te ostatnie wymagane są w przypadku, kiedy pracownik nie wykonuje pracy z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą przez okres co najmniej 30 dni.

Zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy

Profilaktyczne badania lekarskie związane z zatrudnieniem wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, natomiast przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy, który po wydaniu orzeczenia co do stanu zdrowia pracownika, wystawia zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Może jednak zdarzyć się sytuacja przeciwna, kiedy lekarz stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne i nie dopuści takiej osoby do pracy.

Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Dlatego też osoba starająca się o pracę lub  pracownik skierowany na okresowe lub kontrolne badania lekarskie może zakwestionować treść zaświadczenia. Ma on wówczas prawo wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownych badań. Uprawnienie do złożenia takiego wniosku przysługuje również pracodawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia uzyskania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał. Należy załączyć do niego kopię orzeczenia lub zaświadczenia lekarskiego, od którego następuje odwołanie. Wówczas ponowne badanie musi być przeprowadzone w ciągu 14 dni w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedziby jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony. Od ponownego orzeczenia o stanie zdrowia pracownika nie można się odwoływać, gdyż jest ono ostateczne. Odwołanie nie przysługuje od:

  • orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej,
  • orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika zabezpieczenia technicznego.

Koszty ponownego badania

Koszty ponownego badania nie obciążają pracodawcy, ponieważ w całości pokrywane są z budżetu państwa.

Badania wstępne do pracy - co się zmieni?

Zmiana stanowiska pracy

Jeżeli orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane po powtórnie przeprowadzonym badaniu będzie niekorzystne dla pracownika, wówczas jedynym rozwiązaniem może być przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy, o ile istnieje taka możliwość organizacyjna. Wówczas pracodawca powinien na piśmie zaproponować pracownikowi nowe warunki pracy oraz poinformować go o przyczynie zmiany.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »