REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego. /Fot. Fotolia
Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kandydat przyjmowany do pracy podlega obowiązkowo wstępnym badaniom lekarskim. Na badania te kierowane są również osoby przenoszone na inne stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Celem wstępnych badań lekarskich jest wykazanie, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu osoby starającej się o pracę.

Obowiązkowe badania lekarskie

Oprócz wstępnych badań lekarskich, na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracowników w trakcie zatrudnienia na badania okresowe lub kontrolne. Te ostatnie wymagane są w przypadku, kiedy pracownik nie wykonuje pracy z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą przez okres co najmniej 30 dni.

REKLAMA

Autopromocja

Zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy

Profilaktyczne badania lekarskie związane z zatrudnieniem wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, natomiast przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy, który po wydaniu orzeczenia co do stanu zdrowia pracownika, wystawia zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Może jednak zdarzyć się sytuacja przeciwna, kiedy lekarz stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne i nie dopuści takiej osoby do pracy.

Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego

Dlatego też osoba starająca się o pracę lub  pracownik skierowany na okresowe lub kontrolne badania lekarskie może zakwestionować treść zaświadczenia. Ma on wówczas prawo wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownych badań. Uprawnienie do złożenia takiego wniosku przysługuje również pracodawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia uzyskania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał. Należy załączyć do niego kopię orzeczenia lub zaświadczenia lekarskiego, od którego następuje odwołanie. Wówczas ponowne badanie musi być przeprowadzone w ciągu 14 dni w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedziby jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony. Od ponownego orzeczenia o stanie zdrowia pracownika nie można się odwoływać, gdyż jest ono ostateczne. Odwołanie nie przysługuje od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej,
  • orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika zabezpieczenia technicznego.

Koszty ponownego badania

Koszty ponownego badania nie obciążają pracodawcy, ponieważ w całości pokrywane są z budżetu państwa.

Badania wstępne do pracy - co się zmieni?

Zmiana stanowiska pracy

Jeżeli orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane po powtórnie przeprowadzonym badaniu będzie niekorzystne dla pracownika, wówczas jedynym rozwiązaniem może być przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy, o ile istnieje taka możliwość organizacyjna. Wówczas pracodawca powinien na piśmie zaproponować pracownikowi nowe warunki pracy oraz poinformować go o przyczynie zmiany.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA