Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowe badania lekarskie
Oprócz wstępnych badań lekarskich, na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracowników w trakcie zatrudnienia na badania okresowe lub kontrolne. Te ostatnie wymagane są w przypadku, kiedy pracownik nie wykonuje pracy z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą przez okres co najmniej 30 dni.
REKLAMA
Zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy
Profilaktyczne badania lekarskie związane z zatrudnieniem wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, natomiast przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy, który po wydaniu orzeczenia co do stanu zdrowia pracownika, wystawia zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Może jednak zdarzyć się sytuacja przeciwna, kiedy lekarz stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne i nie dopuści takiej osoby do pracy.
Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego
Dlatego też osoba starająca się o pracę lub pracownik skierowany na okresowe lub kontrolne badania lekarskie może zakwestionować treść zaświadczenia. Ma on wówczas prawo wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownych badań. Uprawnienie do złożenia takiego wniosku przysługuje również pracodawcy.
Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia uzyskania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał. Należy załączyć do niego kopię orzeczenia lub zaświadczenia lekarskiego, od którego następuje odwołanie. Wówczas ponowne badanie musi być przeprowadzone w ciągu 14 dni w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedziby jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony. Od ponownego orzeczenia o stanie zdrowia pracownika nie można się odwoływać, gdyż jest ono ostateczne. Odwołanie nie przysługuje od:
- orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej,
- orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika zabezpieczenia technicznego.
Koszty ponownego badania
Koszty ponownego badania nie obciążają pracodawcy, ponieważ w całości pokrywane są z budżetu państwa.
Badania wstępne do pracy - co się zmieni?
Zmiana stanowiska pracy
Jeżeli orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane po powtórnie przeprowadzonym badaniu będzie niekorzystne dla pracownika, wówczas jedynym rozwiązaniem może być przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy, o ile istnieje taka możliwość organizacyjna. Wówczas pracodawca powinien na piśmie zaproponować pracownikowi nowe warunki pracy oraz poinformować go o przyczynie zmiany.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 Nr 69, poz. 332 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz.U. z 2013, poz. 855.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat