REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tradycyjne i komputerowe gry szkoleniowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 AkademiaGier.com
ekspert z zakresu HR
Agnieszka Karolak
Agnieszka Karolak

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy coraz częściej w celu rozwoju pracowników stosują różnego rodzaju gry szkoleniowe. Wyróżnia się tradycyjne i komputerowe gry szkoleniowe. Łączenie rozrywki z nauką i wyciąganiem wniosków to najbardziej efektywna forma szkoleniowa.

Gry szkoleniowe

Gry szkoleniowe zyskały w ostatnim czasie dużą popularność gdyż „bawiąc uczą, ucząc bawią”. Podczas rozgrywki uczestnicy wyciągają wnioski z popełnionych błędów, co daje możliwość próbowania i uczenia się bez negatywnych konsekwencji dla pracodawcy. Gry posiadają szerokie zastosowanie, a także są jednym z najbardziej efektywnych narzędzi szkoleniowych. Mówi się, że stanowią one przyszłość szkoleń. Na rynku dostępne są gry zarówno tradycyjne, jak i komputerowe. Jakie są ich zalety i którą wybrać na szkolenie pracowników w firmie?

REKLAMA

Autopromocja

Gry tradycyjne

Gry tradycyjne, na przykład planszówki, dają okazję do bezpośrednich interakcji pomiędzy uczestnikami, czego wynikiem jest zazwyczaj silne zaangażowanie emocjonalne uczestników w rozgrywkę. Osoby biorące w niej udział wpływają na siebie nawzajem. Mają okazję doświadczyć zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stanów, takich jak niepewność, frustracja ale również satysfakcja, duma i radość. W trakcie gry mają wiele okazji do wyboru rywalizacji lub współpracy z innymi osobami. Instrukcje niektórych gier wymuszają bezpośrednią komunikację międzyludzką oraz dają możliwość doświadczenia, kiedy jest ona efektywna a kiedy nie.

Skuteczność gier polega więc na tym, że pozwalają one  szybko i efektywnie rozwijać kompetencje. A dzieje się tak ponieważ uczestnicy otrzymują szybką informację, które zachowania bardziej się opłaciły. Wszystkie te interakcje następują na pewno w ciekawszy i bardziej efektywny sposób niż standardowe szkolenie pracowników. Gry tradycyjne, na przykład planszowe wyzwalają w uczestnikach zaangażowanie i chęć działania. Gracze skoncentrowani są na wykonywaniu zadań, co skutkuje dużym skupieniem na celu gry i rozwijaniu cech potrzebnych obecnie w niejednej pracy. Uczestnik podejmując decyzję w trakcie rozgrywki, musi przesunąć własnymi rękami żetony i rekwizyty odzwierciedlające np. zaciągnięty kredyt czy zakup nowej maszyny. Widzi on wszystkie lub większość ruchów i decyzji podjętych przez niego lub innych graczy. Szkolenia oparte na grach tradycyjnych zalecane są zatem wtedy, gdy ważne dla firmy jest rozwój umiejętności społecznych pracowników – gdy chcemy aby ludzie lepiej się poznali, lepiej ze sobą współpracowali i kiedy dla sukcesu firmy ważne jest równe zaangażowanie całej załogi.

Zadaj pytanie na FORUM

Gry komputerowe

Trochę inaczej wygląda to w komputerowych wersjach gier szkoleniowych. Planszę zastępuje tutaj interfejs komputera, a żetony to wirtualne pieniądze lub wyskakujące okienka. Oznacza to, że uczestnik doświadcza rozgrywki w inny sposób. Wszystkie decyzje zachodzą co prawda w umyśle uczestnika, lecz znajdują odzwierciedlenie w wirtualnym świecie przy pomocy kliknięcia myszką w odpowiednim miejscu. Komputerowe wersje gier są niemniej popularne niż gry planszowe. Od dłuższego czasu stosują je na przykład uczelnie wyższe na kierunkach takich jak zarządzanie i MBA. Stanowią one uzupełnienie tradycyjnych metod przekazywania wiedzy. Nowe technologie, np. pokoje spotkań, w których członkowie zespołu mogą omawiać strategię działania, pozwalają na zrealizowanie coraz ciekawszych i coraz bardziej interaktywnych pomysłów na szkolenia. Gry komputerowe są efektywnym narzędziem edukacji dla zespołów rozproszonych po świecie, a także dla uczestników, których praca i porozumiewanie się z innymi osobami następuje właśnie w środowisku elektronicznym, a nie w sposób bezpośredni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej?

Działanie i powtarzanie

W przypadkach obu rodzajów gier, uczestnicy zdobywają wiedzę poprzez działanie i powtarzanie, a nie w sposób tradycyjny - przez słuchanie. Przyczynia się to do maksymalnej aktywizacji graczy, dzięki której możliwe jest szybsze przyswojenie wiedzy i pokonanie bariery przed zastosowaniem tej wiedzy w praktyce. Jednak doświadczeni projektanci gier twierdzą, że gra jest dobra wtedy, gdy komputer używany jest tylko na etapie jej tworzenia. A dużo bardziej czytelne i zrozumiałe dla uczestnika jest to, co dzieję się na planszy. Wielu ekspertów twierdzi, że siła gier tradycyjnych polega na uruchamianiu części mózgu niewykorzystywanych podczas kontaktu z komputerem. Aktywizują one gracza i pomagają mu efektywniej uczyć się, zapamiętywać. Gry komputerowe to oczywiście dobra opcja, szczególnie dla zespołów pracowników rozproszonych po całym świecie, dla których spotkanie przy jednej planszy byłoby trudne i zdecydowanie bardziej kosztowne. Jednak porównując wszystkie za i przeciw planszówek i gier komputerowych, wielu ekspertów opowiada się za tradycyjną formą gier szkoleniowych. Nawet jeżeli nie zdecydujemy się na szkolenie w całości oparte na grze, warto wykorzysta grę jako jeden z modułów, aby uatrakcyjnić przyswajanie treści i zwiększyć efektywność przekazu.

Komunikacja

REKLAMA

Rynek gier obecnie rozwija się dynamicznie i podąża za rozwojem potrzeb klientów i zmian technologii. Wyzwaniem, z jakim obecnie mierzą się firmy, jest dotarcie z precyzyjnym komunikatem do różnych grup pracowników. Wykorzystywanie tradycyjnych form przekazu, jak na przykład wysyłanie do wszystkich pracowników emaili zawierających zarządzenia oraz procedury i oczekiwanie, jest nie tyle nieefektywne, co przynosi firmom straty. Aby przyciągnąć uwagę odbiorcy, szczególnie pokolenia Y, trzeba dziś stosować narzędzia ułatwiające rozumienie i zapamiętywanie komunikatu. Takim narzędziem są między innymi gry.

Proszę wyobrazić sobie, że nowa procedura jest wprowadzana w taki sposób: w intranecie firmowym pojawia się informacja o konkursie dla pracowników. Zadaniem dla uczestników jest wymyślenie w jaki sposób zmniejszyć zużycie papieru w dziale o 15% - proponuje Agnieszka Karolak z AkademiiGier.com. Oczywiście dla działu, który wymyśli najlepszy pomysł przewidziana jest nagroda (nie pieniężna). Aby wspomóc pracowników w pracy nad tym projektem w firmie co tydzień pojawia się Mistrz Gry. Jego rola polega na przydzielaniu pracownikom zadań wspomagających stworzenie procedury, która będzie efektywnie działać w całej firmie. Kolejne „odcinki” rozgrywki publikowane są w intranecie, gdzie mogą być komentowane i likowane. Ostatecznie wygrywa zespół, którego pomysł zebrał największą liczbę głosów.

Gotowa procedura może zostać zamieniona na tradycyjną grę – planszową czy grę online. A dzięki rozgrywce będzie możliwe jej pełne przyswojenie. Zajmie to pracownikowi jedynie 2 godziny, gdyż komunikat będzie w formie ciekawej i łatwej do przyswojenia. W ten sposób gry tradycyjne i nowe technologie wspomagają nowoczesne zarządzanie – dodaje Agnieszka Karolak.

Dostosowanie gry do celu

Należy pamiętać, że bez względu na to, którą formę wybierzemy, najważniejsze jest dostosowanie gry do celu, który sobie założyliśmy, a także specyfiki firmy i poziomu kompetencji uczestników. Żadna z gier nie spełni naszych oczekiwań jeżeli zostanie źle dobrana do naszych potrzeb. Odpowiednia gra pomoże pracownikom szybciej przyswoić trudne zagadnienia czy zaznajomić się z nowymi procedurami wprowadzanymi w firmie.

Czy i dlaczego warto korzystać z gier szkoleniowych?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

REKLAMA

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA