REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tarcza 7.0 - wszystko co musisz wiedzieć o pomocy z ZUS

Tarcza 7.0 przewiduje dalsze zwolnienie z ZUS i postojowe dla określonych branż - kodów PKD. Kogo dotyczy pomoc? Jakie są wnioski i terminy ich złożenia? Ile razy można je składać? Jaka jest kwota wsparcia? Wszystko, co musisz wiedzieć w 2021 r. o postojowym, zwolnieniu z ZUS i ulgach w składkach zawierają poniższe tabele.

Składka zdrowotna w 2021 roku

Składka zdrowotna w 2021 roku wynosi 9% podstawy wymiaru składki. Podstawa wymiaru to kwota 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. ZUS podał już wysokość składki zdrowotnej do odliczenia. Ile wynosi?

Ponowne postojowe z ZUS - PKD, dla kogo, wniosek

Ponowne postojowe z ZUS -mogą otrzymać określone kody PKD. Dla kogo przewidziano wsparcie? Jakie warunki należy spełnić? Jaka jest kwota postojowego wypłacanego ponownie? Jak i do kiedy złożyć wniosek RSP-DD7?

Zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń - PKD, dla kogo, wniosek

Zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń przyznaje Tarcza 7.0. Jakie kody PKD mogą skorzystać ze zwolnienia z ZUS i postojowego? Dla kodo przewidziano pomoc? Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek?

REKLAMA

Tarcza 7.0 od 1 lutego w ZUS

Tarcza 7.0 od 1 lutego realizowana jest przez ZUS. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z ZUS czy postojowe. Co gdy firmy nie podlegają pod przepisy tarczowe? Czy mogą liczyć na jakąś pomoc z ZUS?

Najniższa emerytura 2021 i kto ma do niej prawo?

Najniższa emerytura 2021 zgodnie z waloryzacją 1 marca wzrośnie o 50 zł. Komu się należy? Ile lat pracy minimum należy mieć w celu uzyskania minimalnej emerytury? Jakie warunki należy spełnić?

Służbowa poczta elektroniczna - jak zapewnić bezpieczeństwo?

Służbowa poczta elektroniczna to najczęstszy sposób komunikacji biznesowej. Jest ona narażona na ataki hakerów. Jak zapewnić bezpieczeństwo skrzynki pocztowej? Jak bronić się przed cyberprzestępcami? Oto wskazówki.

Zasiłek opiekuńczy w KRUS - luty 2021 r.

Zasiłek opiekuńczy w KRUS został przedłużony na luty 2021 r. Do kiedy przysługuje zasiłek na dziecko z powodu COVID-19? Jak złożyć wniosek? Pobierz instrukcję i sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - luty 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony na luty 2021 r. Do kiedy można wnioskować w ZUS o zasiłek przyznawany w razie zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu COVID-19? Kto może złożyć oświadczenie? Co w przypadku ograniczonego funkcjonowania placówki? Do jakiego wieku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy zasiłek? co gdy drugi rodzic jest bezrobotny lub na urlopie?

2021 - rok pracowników zagranicznych

Pracownicy z zagranicy mogą w 2021 r. stanowić dużą część polskiego rynku pracy. Zmiany wprowadzone w zatrudnianiu cudzoziemców w czasie epidemii COVID-19 znacząco ułatwiają im pracę w Polsce. Są szczególnie istotne dla branży medycznej i IT.

3 grupa zagrożeń biologicznych a obowiązki pracodawcy (covid)

Covid jako 3 grupa zagrożeń biologicznych funkcjonuje od wejścia w życie rozporządzenia z 11 grudnia 2020 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia. Co to oznacza dla pracodawcy? Jakie ma obowiązki z zakresu bhp? Jakie środki zapobiegawcze należy zastosować? Co z rejestrem osób narażonych na działanie czynnika biologicznego?

Tarcza 6.0 - PKD, kiedy, dla kogo

Tarcza 6.0 przewiduje pomoc dla określonych działalności. Jakie kody PKD mogą składać wnioski o wsparcie czyli dla kogo przewidziana jest tarcza branżowa? Kiedy? Można ubiegać się o: zwolnienie z ZUS, postojowe, dotację 5000 zł, dofinansowanie miejsc pracy.

Nowe kody PKD - Tarcza 6.0

Nowe kody PKD do Tarczy 6.0 przewidują projekty uchwał Rady Ministrów. Jakie kody PKD będą mogły składać wnioski z Tarczy 6.0? Dodaje się 5 nowych.

2 dni wolne od pracy za oddanie osocza

2 dni wolne od pracy za oddanie osocza ozdrowieńca to nowe uprawnienie pracownicze. Podstawa prawna to ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy covidowej. Kto może oddać osocze? Jakie dokumenty potwierdzają oddanie krwi? Czy można je przechowywać? Czy za wolne przysługuje wynagrodzenie?

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie - obowiązki

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie wiąże się z pewnymi obowiązkami pracodawcy. Jakie to obowiązki? Kto może pracować na oświadczeniu? Ile czasu można pracować na oświadczeniu? Kiedy nie wymaga się nowego oświadczenia?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym 2021 - jest już projekt rozporządzenia. Rada Ministrów przedłuża zasiłek z ZUS po 31 stycznia. Będzie obowiązywał od 1 do 14 lutego. Kiedy można go uzyskać? Pobierz druk.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował także po 31 stycznia 2021 r. Jest już projekt rozporządzenia. Kiedy przysługuje? Ile wynosi? Czy starsze klasy wracają do szkół?

Składki ZUS 2021 - tabela, kalkulator

Składki ZUS 2021 a działalność gospodarcza - tabela i kalkulator wskazują wysokość składek na ubezpieczenie społeczne. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest wysokość składek preferencyjnych dla nowych firm?

Tolerancja niepewności w miejscu pracy

Tolerancja niepewności w miejscu pracy czyli jak sobie radzić, gdy zasady gry są niejasne, a przyszłość niepewna. Odporność to najważniejsze słowo ubiegłego roku. Jak być zatem odpornym na niepewność? Czym jest tolerancja niepewności? Kto się nią charakteryzuje? Dlaczego teraz jest szczególnie ważna? Ekspert podaje 6 sposobów na budowanie tolerancji niepewności.

Mały ZUS plus 2021 - ostatni dzwonek na zgłoszenie!

Mały ZUS plus w 2021 roku obejmie tych przedsiębiorców, którzy zgłoszą się do ZUS najpóźniej 1 lutego. Ile osób się zapisało? Jakie korzyści daje mały ZUS plus? Kto się zgłasza, a kto nie musi? Przez jaki okres można być na małym ZUS-ie? Jak się zgłosić i jakie dokumenty należy przygotować?

PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?

PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.

Składki ZUS od każdej umowy zlecenia w 2022 r. [WYWIAD]

Składki ZUS od zlecenia w 2022 r. będą odprowadzane od każdej umowy. Co z tzw. czerwcowymi emeryturami? Jakie zmiany w zasiłku chorobowym, macierzyńskim i ochronie rentowej są przewidywane? Czy umowy o dzieło także zostaną oskładkowane? Czy ZUS opłaci składki za firmy? Czy planuje się wprowadzić dodatki dla strażaków OSP, pokrycie nieopłaconych składek opozycjonistów antykomunistycznych i wyższe emerytury dla roczników spoza 1953? Na te i inne pytanie odpowiada Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

PPK – rezygnacja wszystkich pracowników

Rezygnacja wszystkich pracowników z PPK może mieć miejsce w najmniejszych firmach. Czy pracodawca musi zawierać umowę o prowadzenie PPK? A co z umową o zarządzanie PPK? Czy każdy mikroprzedsiębiorca musi przystąpić do PPK? do kiedy można wypisać się z programu?

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie i co dalej?

Zatrudnienie cudzoziemca może odbywać się na podstawie oświadczenia. Aby przedłużyć współpracę, można złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Kiedy korzysta się z art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia? Jakie warunki należy spełnić, by przedłużyć zatrudnienie? Co zmienił COVID-19?

4 świadczenia z urzędu pracy

Świadczenia z urzędu pracy to np. zasiłek dla bezrobotnych. Jakie jeszcze świadczenia pieniężne można otrzymać z urzędu pracy? Kto może je otrzymać i w jakiej wysokości?

Podatek i składka zdrowotna od emerytury i renty KRUS 2021

Podatek i składka zdrowotna od emerytury, renty i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie w 2021 r. pobierana przez KRUS na dotychczasowych zasadach. Jak nalicza się zaliczkę? Jak ustala się składkę zdrowotną? Jakie są zasady? KRUS podaje przykłady obliczeń.

Zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. dla określonych branż jest już możliwe. Kto (jakie kody PKD) może składać wniosek? Jaki jest termin na złożenie wniosku? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

PPK 2021 – kto, od kiedy, rezygnacja

PPK w 2021 roku muszą wdrożyć najmniejsze firmy i podmioty sektora publicznego. Co to jest? Kto musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Od kiedy? Czy możliwa jest rezygnacja z PPK? Jaka kara grozi za nieprzystąpienie do PPK w terminie?

Ukraińcy w Polsce w czasie pandemii

Ukraińcy na polskim rynku pracy są drugą najliczniejszą narodowością. Jak pandemia wpłynęła na ich liczebność i nastroje? Czy Ukraińcy zamierzają zostać w Polsce na dłużej? Jakie dokumenty najczęściej stanowią podstawę ich pobytu w naszym kraju? Jakie problemy wyliczają? Jak przekonać ich do pracy w Polsce?

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

ZUS rozsyła PITy

ZUS rozsyła PITy do wszystkich, którzy w 2020 r. choć raz otrzymali pieniądze z ZUS. Kto otrzyma PIT? Co zmieniło się w 2021 r. w zwrocie nadpłaty podatku? Kiedy można otrzymać duplikat deklaracji PIT?

Języki obce a wysokość wynagrodzenia

Języki obce w pracy mają wpływ na wysokość wynagrodzenia. Jaka jest znajomość języków obcych w Polsce? Jak jest w innych państwach? Ile czasu Polacy poświęcają na naukę? Czy znajomość języków obcych podnosi zarobki? Które języki są potrzebne w pracy? Czy pracodawcy cenią tę umiejętność? Czy kursy językowe to dobry benefit pracowniczy?

Oświadczenie o braku warunków do pracy zdalnej - wzór

Brak warunków do pracy zdalnej może być podstawą do złożenia pracodawcy wysyłającego pracownika na home office Oświadczenia o braku warunków do pracy zdalnej. Czy pracodawca może wówczas żądać pracy zdalnej od pracownika? Pobierz wzór zgody pracownika na pracę zdalną i wzór oświadczenia o braku warunków do pracy zdalnej.

Ewidencja czynności pracownika na pracy zdalnej

Ewidencja czynności pracownika dotyczy także pracy zdalnej. Czy listę obecności można podpisywać zdalnie? Jakie znaczenie mają wideokonferencje i telekonferencje w pracy? Czy obowiązek ewidencjowania czynności może leżeć po stronie pracownika? Czy taki obowiązek zwalnia pracodawcę z prowadzenia ewidencji czasu pracy?

Dni wolne - Czechy 2021

Dni wole od pracy w 2021 r. Czechy mają w takiej samej liczbie jak Polska. Jest to 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Kiedy w Czechach się świętuje? Poznaj kalendarz świąt czeskich.

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

COVID-19 w firmie - plan, bhp, komunikacja

COVID-19 w firmie czyli co każdy pracodawca powinien zrobić, aby dostosować się do przepisów covidowych. Zacznij od analizy ryzyka biznesowego i epidemiologicznego. Stwórz plan epidemiologiczny. Jak go przygotować? Jakie przepisy prawne należy znać? Zadbaj o BHP przy pracy zdalnej. Czy można zdalnie skontrolować stanowisko pracy? Dlaczego ważna jest komunikacja? Jak stworzyć strategię komunikacyjną?

Badanie alkomatem trzeźwości pracownika - projekt ustawy

Badanie alkomatem trzeźwości pracownika jest w obecnym stanie prawnym kontrowersyjne. Pracodawcy muszą wybierać - czy naruszać przepisy o ochronie danych osobowych czy bhp. Powstał więc projekt ustawy zezwalający pracodawcy na kontrolę stanu trzeźwości pracownika pod pewnymi warunkami. W jakich przypadkach będzie można zbadać pracownika na obecność alkoholu?

Średnia krajowa 2021 - ile wynosi średnie wynagrodzenie?

Średnia krajowa w 2021 r. może mieć wysokość około 5400 zł. GUS podaje ją także dla każdego miesiąca. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie netto? Co to jest i jak wyliczana jest średnia krajowa? Czy to dobry wskaźnik płacy w Polsce? Na co ma wpływ średnie wynagrodzenie krajowe? Porównaj, ile wynosi średnia krajowa w Polsce i na świecie.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy reguluje rozporządzenie. Jak należy postąpić, kiedy stawiennictwo w pracy jest niemożliwe? Jak w sposób zgodny z prawem usprawiedliwić swoją nieobecność i czy pracodawca może obniżyć wówczas wynagrodzenie lub żądać odrobienia nieobecnych godzin?

Przeciętne wynagrodzenie w grudniu, IV kwartale i 2020 r.

Przeciętne wynagrodzenie w grudniu, IV kwartale i całym 2020 r. zostało ogłoszone przez Prezesa GUS. Ile wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Na jakim poziomie utrzymywało się zatrudnienie w grudniu 2020 r.?

Składka zdrowotna 2021

Składka zdrowotna za 2021 r. jest już znana. Prezes GUS podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2020 r. Ile wynosi podstawa wymiaru składki zdrowotnej? Kiedy płaci się pierwszą składkę w nowej wysokości?

Jak rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Jak można rozwiązać umowę zgodnie z Kodeksem pracy? Jest 5 sposobów. Stosunek pracy rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta. Może dojść również do wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy oraz 3-miesięcznej nieobecności w pracy z powodu aresztowania.

ZUS IWA 2021 – do kiedy się składa i jak się wypełnia?

ZUS IWA składa się do końca stycznia 2021 roku. Informacja ta jest składana za 2020 r. i jest konieczna do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na 2021 rok. Kto składa ZUS IWA? Jak wypełnia się druk? Kiedy ZUS ustali wysokość stopy procentowej?

Niedziela handlowa czy niehandlowa?

Niedziela handlowa wypada 7 razy w roku kalendarzowym. Czy dana niedziela jest handlowa czy niehandlowa w 2021 roku? Czy jutro jest zakaz handlu? Sprawdź, czy najbliższa niedziela jest handlową.

Dofinansowanie z FGŚP i dotacja 5000 zł (Tarcza 6.0)

Dofinansowanie z FGŚP i dotacja 5000 zł przewiduje Tarcza 6.0 czyli Tarcza branżowa. Kto może ubiegać się o dofinansowanie z art. 15 gga i dotację z art. 15zze⁴? Jakie kody PKD obejmuje pomoc? Ile wynosi wsparcie? Do kiedy można składać wnioski o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy i dotację na pokrycie bieżących kosztów? Czy dotacja jest bezzwrotna? Kiedy nastąpi wypłata? Kiedy trzeba zwrócić dotację?

Tarcza branżowa - nowe kody PKD

Nowe kody PKD zostają dodane do Tarczy branżowej czyli Tarczy 6.0. Nowa Tarcza przewiduje 4 formy pomocy: zwolnienie ze składek za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., postojowe, jednorazowe dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności oraz dofinansowanie wynagrodzenia. Które kody PKD zostały dodane?

13 i 14 emerytura - kiedy wypłata?

13 i 14 emerytura w 2021 r. zostaną wypłacone wiosną i jesienią. Kiedy dokładnie będzie wypłata? Kto i w jakiej wysokości otrzyma świadczenie? Ile wyniosą najniższe emerytury i renty w 2021 r.?

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku przewiduje podwyższenie świadczeń o 4,24%, lecz nie mniej niż 50 zł. Jaki jest koszt waloryzacji? Ile obecnie wynosi minimalna emerytura i renta? Czym jest wskaźnik waloryzacji?

REKLAMA