REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia

Redakcja
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował także po 31 stycznia 2021 r. Jest już projekt rozporządzenia. Kiedy przysługuje? Ile wynosi? Czy starsze klasy wracają do szkół?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także w lutym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. Minister Marlena Maląg odpowiadając na pytanie zadane podczas dzisiejszej [red. 28 stycznia 2021 r.] konferencji prasowej, poinformowała, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbędzie się w piątek 29 stycznia rząd pójdzie w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z zapowiedzią będzie on przysługiwał na dotychczasowych zasadach.

Autopromocja

Do tej poty zasiłek ten był już wielokrotnie przedłużany mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Zgodnie z ostatnim obowiązującym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy funkcjonuje do 31 stycznia 2021 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Jest już projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 - > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym 2021 r.

Kiedy przysługuje?

Przedmiotowy zasiłek przysługuje rodzicom bądź opiekunom dzieci w wieku do 8 lat, a dzieci z niepełnosprawnością nawet do 24 lat w zależności od orzeczonego stopnia niepełnosprawności (do 16 lat - orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego). Warunkiem jest zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego z powodu epidemii COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to także ograniczonego otwarcia takich placówek, które np. zmniejszyły liczebność grup. Wówczas niektóre dzieci nie mogą podlegać pod opiekę takiej placówki edukacyjno-wychowawczej.

Zasiłek można otrzymać również wówczas, gdy z powodu epidemii opieki nad dzieckiem nie może sprawować niania lub opiekun dzienny.

Ile wynosi?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dla osób ze stałą pensją będzie to 80% wynagrodzenia za pracę. Zasiłek przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem - nawet weekendy i inne dni wolne od pracy (warto mieć to na uwadze, wypełniając wniosek o zasiłek).

Powrót do szkół

W kwestii powrotu do szkół na razie nic się nie zmienia. Klasy 1-3 uczęszczają na zajęcia stacjonarne, natomiast starsze dzieci pozostają w domach i kontynuują naukę zdalną. Przedszkola i żłobki pracują normalnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA