REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia

Redakcja
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował także po 31 stycznia 2021 r. Jest już projekt rozporządzenia. Kiedy przysługuje? Ile wynosi? Czy starsze klasy wracają do szkół?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także w lutym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. Minister Marlena Maląg odpowiadając na pytanie zadane podczas dzisiejszej [red. 28 stycznia 2021 r.] konferencji prasowej, poinformowała, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbędzie się w piątek 29 stycznia rząd pójdzie w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z zapowiedzią będzie on przysługiwał na dotychczasowych zasadach.

REKLAMA

Autopromocja

Do tej poty zasiłek ten był już wielokrotnie przedłużany mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Zgodnie z ostatnim obowiązującym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy funkcjonuje do 31 stycznia 2021 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Jest już projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 - > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym 2021 r.

Kiedy przysługuje?

Przedmiotowy zasiłek przysługuje rodzicom bądź opiekunom dzieci w wieku do 8 lat, a dzieci z niepełnosprawnością nawet do 24 lat w zależności od orzeczonego stopnia niepełnosprawności (do 16 lat - orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego). Warunkiem jest zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego z powodu epidemii COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to także ograniczonego otwarcia takich placówek, które np. zmniejszyły liczebność grup. Wówczas niektóre dzieci nie mogą podlegać pod opiekę takiej placówki edukacyjno-wychowawczej.

Zasiłek można otrzymać również wówczas, gdy z powodu epidemii opieki nad dzieckiem nie może sprawować niania lub opiekun dzienny.

Ile wynosi?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dla osób ze stałą pensją będzie to 80% wynagrodzenia za pracę. Zasiłek przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem - nawet weekendy i inne dni wolne od pracy (warto mieć to na uwadze, wypełniając wniosek o zasiłek).

Powrót do szkół

W kwestii powrotu do szkół na razie nic się nie zmienia. Klasy 1-3 uczęszczają na zajęcia stacjonarne, natomiast starsze dzieci pozostają w domach i kontynuują naukę zdalną. Przedszkola i żłobki pracują normalnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto otrzyma trzynastkę za 2024 r.? Jaka jest wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Część pracowników ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Ile dni urlopu dla pracownika w 2025 r. Czy urlop będzie zależy na stażu pracy?

Ile dni urlopu dla pracownika w 2025 r. Czy urlop będzie zależy na stażu pracy? Kto może liczyć na wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego w 2025 r.? Co z urlopem na żądanie? W jakich przypadkach pracodawca może przesunąć pracownikowi urlop wypoczynkowy?

Powyżej 50. roku życia i co najmniej 20-letni okres czy opieka nad niepełnosprawnym to: zasiłek do 365 dni i 100% a nie 80%, [przepisy wejdą w 2024 r. albo 2025 r.]

Będę spore zmiany na rynku pracy w obszarze urzędów pracy, działania służb zatrudnienia no i przede wszystkim zasiłku dla bezrobotnych. Ma wynosi do 365 dni i 100% a nie 80%. Będą uproszczenia dla pracodawców zatrudniających osoby starsze oraz co ważne ułatwienia dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Polska idzie przykładem wielu krajów UE dokonując tak ważnych zmian.

Staż pracy: zaświadczenie z gminy wcześniej da 26 dni urlopu. Może być też dokument z KRUS

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

REKLAMA

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

REKLAMA

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA