reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 31 stycznia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował także po 31 stycznia 2021 r. Jest już projekt rozporządzenia. Kiedy przysługuje? Ile wynosi? Czy starsze klasy wracają do szkół?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także w lutym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. Minister Marlena Maląg odpowiadając na pytanie zadane podczas dzisiejszej [red. 28 stycznia 2021 r.] konferencji prasowej, poinformowała, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbędzie się w piątek 29 stycznia rząd pójdzie w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z zapowiedzią będzie on przysługiwał na dotychczasowych zasadach.

Do tej poty zasiłek ten był już wielokrotnie przedłużany mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Zgodnie z ostatnim obowiązującym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy funkcjonuje do 31 stycznia 2021 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Jest już projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 - > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w lutym 2021 r.

Kiedy przysługuje?

Przedmiotowy zasiłek przysługuje rodzicom bądź opiekunom dzieci w wieku do 8 lat, a dzieci z niepełnosprawnością nawet do 24 lat w zależności od orzeczonego stopnia niepełnosprawności (do 16 lat - orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego). Warunkiem jest zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego z powodu epidemii COVID-19.

Dotyczy to także ograniczonego otwarcia takich placówek, które np. zmniejszyły liczebność grup. Wówczas niektóre dzieci nie mogą podlegać pod opiekę takiej placówki edukacyjno-wychowawczej.

Zasiłek można otrzymać również wówczas, gdy z powodu epidemii opieki nad dzieckiem nie może sprawować niania lub opiekun dzienny.

Ile wynosi?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dla osób ze stałą pensją będzie to 80% wynagrodzenia za pracę. Zasiłek przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem - nawet weekendy i inne dni wolne od pracy (warto mieć to na uwadze, wypełniając wniosek o zasiłek).

Powrót do szkół

W kwestii powrotu do szkół na razie nic się nie zmienia. Klasy 1-3 uczęszczają na zajęcia stacjonarne, natomiast starsze dzieci pozostają w domach i kontynuują naukę zdalną. Przedszkola i żłobki pracują normalnie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama