REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS 2021 - tabela, kalkulator

Składki ZUS 2021 - kalkulator i tabela
Składki ZUS 2021 - kalkulator i tabela
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Składki ZUS 2021 a działalność gospodarcza - tabela i kalkulator wskazują wysokość składek na ubezpieczenie społeczne. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest wysokość składek preferencyjnych dla nowych firm?

Składki ZUS 2021 - działalność gospodarcza

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi obowiązkami. Jednym z nich jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Jaka jest wysokość składek ZUS dla przedsiębiorcy w 2021 r.? Najlepiej przedstawić je w formie tabeli, dlatego poniżej znajdują się tabele zawierające kwoty składek emerytalnych, rentowych, zdrowotnych, chorobowych, wypadkowych i na Fundusz Pracy. Zostały one podzielone na 3 grupy, ponieważ inne są wysokości składek dla nowych firm (tzw. składki preferencyjne), inne dla firm objętych małym ZUS plus, a jeszcze inne dla pozostałych płatników.

Autopromocja

Składka zdrowotna 2021

Składka zdrowotna zmienia się co roku w zależności od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego. Stawkę tę podaje Prezes GUS. W 2020 r. wyniosło 5656,51 zł. Jest to podstawa do obliczenia składki zdrowotnej obowiązującej w całym 2021 r. Minimalna podstaw wymiaru składki zdrowotnej wynosi bowiem 75% tej kwoty. W 2021 r. będzie to więc 4242,38 zł. Jak z podstawy wymiaru wyliczyć składkę zdrowotną? Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podanej kwoty. 9% z 4242,38 zł daje wynik 381,81 zł.

Składkę zdrowotną za styczeń 2021 r. opłaca się w lutym. Podana stawka obowiązuje do grudnia 2021 r.

Składki ZUS w 2021 roku - tabela

Składki ZUS

Wysokość (%)

Wysokość w 2021 r.

emerytalna

19,52%

615,93 zł

rentowa

8%

252,43 zł

chorobowa (dobrowolna)

2,45%

77,31 zł

wypadkowa

1,67%

52,70 zł

Autopromocja

zdrowotna

9%

381,81 zł

Na Fundusz Pracy

2,45%

77,31 zł

W sumie w 2021 r. miesięczne składki ZUS wynoszą 1457,49 zł (razem z chorobowym) i 1380,18 zł (bez chorobowego). Za same składki ZUS przedsiębiorca zapłaci więc prawie 1500 zł.

Składki preferencyjne ZUS 2021 – nowe firmy

Składki ZUS

Wysokość (%)

Wysokość w 2021 r.

emerytalna

19,52%

163,97 zł

rentowa

8%

67,20 zł

Chorobowa (dobrowolna)

2,45%

20,58 zł

wypadkowa

1,67%

14,03 zł

zdrowotna

9%

381,81 zł

W sumie składki miesięczne dla nowych firm wyniosą w 2021 r. 647,59 zł (razem ze składką chorobową) i 627,01 zł (bez składki chorobowej). Preferencyjny ZUS wyniesie więc niemalże 650 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga na start 2021 – pierwszy rok prowadzenia działalności

Co ważne, w pierwszym roku prowadzenia działalności obowiązuje tzw. ulga na start. Ulga ta trwa pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności i oznacza zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek ZUS. Jedyną składkę, która trzeba opłacać jest składka zdrowotna, a więc 381,81 zł dla 2021 r. Przez kolejne 24 miesiące obowiązuje jedynie zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy, a więc nie płaci się kwoty 77,31 zł.

Preferencyjne składki obowiązują więc przedsiębiorców przez pierwsze 30 miesięcy prowadzenia działalności. Po upływie tego czasu zobowiązani są do opłacania pełnych składek.

Mały ZUS plus 2021

Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki, mogą opłacać niższe składki ZUS – tzw. mały ZUS plus. Sprawdź, czy spełniasz te kryteria i jak skorzystać z małego ZUS plus:

Będąc na małym ZUS plus opłaca się składki, których wysokość uzależniona jest od dochodu danego przedsiębiorcy. Podstawą wymiaru składek jest wówczas 50% średniomiesięcznego dochodu. Natomiast składka zdrowotna opłacana jest na normalnych zasadach (381,81 zł).

Dla określenia wysokości składek na małym ZUSie posłużymy się przykładem. Jeśli średniomiesięczny dochód wyniósł 2000 zł, podstawa wymiaru składek wyniesie 1000 zł. Składki będą więc obliczane od tej kwoty.

Składki ZUS

Wysokość (%)

Wysokość w 2021 r.

emerytalna

19,52%

195,20 zł

rentowa

8%

80,00 zł

Chorobowa (dobrowolna)

2,45%

24,50 zł

wypadkowa

1,67%

16,70 zł

zdrowotna

9%

381,81 zł

Na małym ZUS przykładowy płatnik zapłaci więc w sumie 698,21 zł miesięcznie (wraz ze składką chorobową) zamiast 1457,39 zł przy pełnych składkach lub 673,71 zł (bez składki chorobowej) zamiast 1380,18 zł.

Składki ZUS 2021 - kalkulator

Zachęcamy do korzystania z narzędzia pozwalającego na obliczenie wysokości składek na ZUS z uwzględnieniem kwot kierowanych do funduszu emerytalnego – KALKULATOR SKŁADEK ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA