Kategorie

Składki ZUS 2021 - tabela, kalkulator

Emilia Panufnik
Składki ZUS 2021
Składki ZUS 2021
Shutterstock
Składki ZUS 2021 dla działalności gospodarczej najlepiej przedstawia tabela. Można również obliczyć je za pomocą kalkulatora. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest wysokość składek preferencyjnych dla nowych firm? Na czym polega ulga na start? Ile wynoszą składki na małym ZUSie plus?

Działalność gospodarcza - tabela

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi obowiązkami. Jednym z nich jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Jaka jest wysokość składek ZUS dla przedsiębiorcy w 2021 r.? Najlepiej przedstawić je w formie tabeli, dlatego poniżej znajdują się tabele zawierające kwoty składek emerytalnych, rentowych, zdrowotnych, chorobowych, wypadkowych i na Fundusz Pracy. Zostały one podzielone na 3 grupy, ponieważ inne są wysokości składek dla nowych firm (tzw. składki preferencyjne), inne dla firm objętych małym ZUS plus, a jeszcze inne dla pozostałych płatników.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Zdrowotne

Składka zdrowotna zmienia się co roku w zależności od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego. Stawkę tę podaje Prezes GUS. W 2020 r. wyniosło 5656,51 zł. Jest to podstawa do obliczenia składki zdrowotnej obowiązującej w całym 2021 r. Minimalna podstaw wymiaru składki zdrowotnej wynosi bowiem 75% tej kwoty. W 2021 r. będzie to więc 4242,38 zł. Jak z podstawy wymiaru wyliczyć składkę zdrowotną? Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podanej kwoty. 9% z 4242,38 zł daje wynik 381,81 zł.

Składkę zdrowotną za styczeń 2021 r. opłaca się w lutym. Podana stawka obowiązuje do grudnia 2021 r.

Składki ZUS w 2021 roku

Składki ZUS

Wysokość (%)

Wysokość w 2021 r.

emerytalna

19,52%

615,93 zł

rentowa

8%

252,43 zł

chorobowa (dobrowolna)

2,45%

77,31 zł

wypadkowa

1,67%

52,70 zł

zdrowotna

9%

381,81 zł

Na Fundusz Pracy

2,45%

77,31 zł

W sumie w 2021 r. miesięczne składki ZUS wynoszą 1457,49 zł (razem z chorobowym) i 1380,18 zł (bez chorobowego). Za same składki ZUS przedsiębiorca zapłaci więc prawie 1500 zł.

Preferencyjne – składki dla nowych firm

Składki ZUS

Wysokość (%)

Wysokość w 2021 r.

emerytalna

19,52%

163,97 zł

rentowa

8%

67,20 zł

Chorobowa (dobrowolna)

2,45%

20,58 zł

wypadkowa

1,67%

14,03 zł

zdrowotna

9%

381,81 zł

W sumie składki miesięczne dla nowych firm wyniosą w 2021 r. 647,59 zł (razem ze składką chorobową) i 627,01 zł (bez składki chorobowej). Preferencyjny ZUS wyniesie więc niemalże 650 zł miesięcznie.

Ulga na start – pierwszy rok prowadzenia działalności

Co ważne, w pierwszym roku prowadzenia działalności obowiązuje tzw. ulga na start. Ulga ta trwa pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności i oznacza zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek ZUS. Jedyną składkę, która trzeba opłacać jest składka zdrowotna, a więc 381,81 zł dla 2021 r. Przez kolejne 24 miesiące obowiązuje jedynie zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy, a więc nie płaci się kwoty 77,31 zł.

Preferencyjne składki obowiązują więc przedsiębiorców przez pierwsze 30 miesięcy prowadzenia działalności. Po upływie tego czasu zobowiązani są do opłacania pełnych składek.

Mały ZUS plus

Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki, mogą opłacać niższe składki ZUS – tzw. mały ZUS plus. Sprawdź, czy spełniasz te kryteria i jak skorzystać z małego ZUS plus:

Reklama

Będąc na małym ZUS plus opłaca się składki, których wysokość uzależniona jest od dochodu danego przedsiębiorcy. Podstawą wymiaru składek jest wówczas 50% średniomiesięcznego dochodu. Natomiast składka zdrowotna opłacana jest na normalnych zasadach (381,81 zł).

Dla określenia wysokości składek na małym ZUSie posłużymy się przykładem. Jeśli średniomiesięczny dochód wyniósł 2000 zł, podstawa wymiaru składek wyniesie 1000 zł. Składki będą więc obliczane od tej kwoty.

Składki ZUS

Wysokość (%)

Wysokość w 2021 r.

emerytalna

19,52%

195,20 zł

rentowa

8%

80,00 zł

Chorobowa (dobrowolna)

2,45%

24,50 zł

wypadkowa

1,67%

16,70 zł

zdrowotna

9%

381,81 zł

Na małym ZUSie przykładowy płatnik zapłaci więc w sumie 698,21 zł miesięcznie (wraz ze składką chorobową) zamiast 1457,39 zł przy pełnych składkach lub 673,71 zł (bez składki chorobowej) zamiast 1380,18 zł.

Kalkulator

Zachęcamy do korzystania z narzędzia pozwalającego na obliczenie wysokości składek na ZUS z uwzględnieniem kwot kierowanych do funduszu emerytalnego – KALKULATOR SKŁADEK ZUS

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?