REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza 7.0 od 1 lutego w ZUS

Tarcza 7.0 od 1 lutego w ZUS
Tarcza 7.0 od 1 lutego w ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza 7.0 od 1 lutego realizowana jest przez ZUS. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z ZUS czy postojowe. Co gdy firmy nie podlegają pod przepisy tarczowe? Czy mogą liczyć na jakąś pomoc z ZUS?

Od kiedy?

Od 1 lutego [red. 2021 r.] realizujemy wsparcie z nowej Tarczy Antykryzysowej, tzw. tarczy 7.0. Szacujemy, że możemy udzielić pomocy na około 3 mld zł w ramach zwolnienia ze składki i świadczenia postojowego - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Autopromocja

Wsparcie z ZUS

W poniedziałek (1 lutego) odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej m.in. na temat wsparcia dla przedsiębiorców.

Szefowa Zakładu mówiła, że przez cały 2020 rok podjęto szereg działań mających na celu zapobieganie lub łagodzenie skutkom pandemii koronawirusa. "Na koniec ubiegłego roku w rejestrze mamy o 50 tys. więcej płatników składek niż w lutym 2020 r. Także liczba ubezpieczonych wzrosła – o 55 tys. osób" - powiedziała profesor Uścińska.

"To oznacza, że te wszystkie kompleksowe działania nie doprowadziły do zachwiania na rynku pracy czy wzrostu wskaźnika osób bezrobotnych" - dodała.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tarcza 7.0

Prezes ZUS mówiła, że 1 lutego ruszyła tzw. tarcza 7.0. "To około 3 mld zł w ramach zwolnienia i postojowego. Jesteśmy cały czas do dyspozycji przedsiębiorców. Zadają oni bardzo wiele pytań dotyczących rodzajów prowadzonej działalności, czy ich to dotyczy i w jakim zakresie" - powiedziała.

Inne formy pomocy ZUS

Prof. Uścińska przypomniała, że przedsiębiorcy, którzy nie są uprawnieni do skorzystania z przepisów tarczy antykryzysowej mogą skorzystać z innych form wsparcia z ZUS. To m.in. odroczenie terminów płatności, rozłożenie płatności na raty z zwolnienie z opłacania odsetek. "Przedsiębiorcy masowo z tego korzystają" - powiedziała prezes ZUS.

Profesor Uścińska przypomniała również, że 1 lutego jest ostatnim dniem kiedy można złożyć wniosek o Mały ZUS plus. "Mały ZUS plus cieszy się dużym zainteresowaniem. Z tego programu korzysta już ponad 330 tys. przedsiębiorców" - powiedziała.

Minister Maląg oceniła, że wsparcie rządu dla gospodarki jest bardzo duże. "Dalej walczymy z pandemią, a więc wsparcie dla przedsiębiorców i polskiej gospodarki jest niezwykle potrzebne. Do tej pory ponad 176 mld zł trafiło do polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy" - mówiła minister Maląg.

"Spadek PKB, który w rok 2020 wyniósł -2,8 proc. pokazuje, że sytuacja jest umiarkowanie stabilna. W porównaniu do państw europejskich, gdzie średnio w UE spadek jest o 7,4 proc." - dodała szefowa MRiPS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA