Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie za czas choroby
Zastanawiasz się, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie za okres czasowej niezdolności do pracy? Podpowiadamy, w jakich przypadkach świadczenia przysługujące pracownikowi w tym czasie wypłaca pracodawca.
REKLAMA
W okresie czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownikowi przysługuje prawo do zachowania wynagrodzenia. Podstawa wymiaru wynagrodzenia zależy jednak od zaistniałych okoliczności. Okoliczności te reguluje art. 92 Kodeksu pracy.
Polecamy: Wynagrodzenia 2021
Kiedy chorobowe płaci pracodawca?
Pracodawca ze swoich środków wypłaca wynagrodzenie pracownikowi za okres czasowej niezdolności do pracy spowodowanej:
- chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną - trwającymi łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającymi łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownikowi przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, albo choroby w czasie ciąży trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym. Pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę;
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - trwającym łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym. W tym przypadku pracownik również zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Kiedy chorobowe płaci ZUS?
Jeżeli czasowa niezdolność do pracy trwała łącznie dłużej niż 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym, to pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ZUS na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
W przypadku, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, to pracownikowi od 1 stycznia nowego roku kalendarzowego nadal będzie przysługiwać prawo do wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego ze środków pracodawcy.
Podstawa prawna:
Art. 92 Kodeksu pracy
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA