REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe, Sądy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponowne zatrudnienie byłego pracownika w przypadku zwolnień grupowych

Pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Jakie są zasady ponownego zatrudniania pracowników?

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę w terminie 14 dni - projekt

Zwalniany pracownik miałby 14 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę - zakłada projekt ustawy Kodeksu pracy. Dotychczasowe przepisy przewidują 7-dniowy termin na wniesienie sprawy do sądu pracy.

ZUS sprawdza zatrudnianie na etat w czasie ciąży

ZUS coraz częściej kwestionuje zatrudnianie na etat kobiet w ciąży, które wcześniej pracowały na umowy cywilno-prawne. Sprawa najczęściej kończy się w sądzie, którą jednak ZUS zazwyczaj przegrywa.

Umowy na czas określony 2016 – wyjaśnienia MPiPS

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które ograniczają zawieranie umów na czas określony. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia nowe przepisy o umowach terminowych.

PIP: 1200 skarg o mobbing

Od początku 2015 r. do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ok. 1200 skarg o mobbing. Mobbingiem jest działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie.

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r.

Według sądu katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem

Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, że szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży, której cofnięto skierowanie do nauczania zawodu z powodu życia w konkubinacie. Wyrok jest nieprawomocny. Sprawa objęta została programem antydyskryminacyjnym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Likwidacja stanowiska pracy - przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku braku wystarczającego powodu uzasadniającego wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, pracodawcy często sięgają po „likwidację stanowiska” jako furtkę do rozstania się z pracownikiem.

Przywrócenie terminu w prawie pracy

Przywrócenie terminu to instytucja procesowa, która polega na dopuszcze­niu możliwości wykonania czynności procesowej po upływie terminu wyznaczonego do jej wykona­nia. Przywrócenie terminu w prawie pracy jest dopuszczalne w konkretnych sytuacjach.

Czym jest outplacement?

Outplacement jest to pomoc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowej pracy, oferowana przez przedsiębiorstwo zmuszone do redukcji zatrudnienia. Outplacement może być indywidualny (prowadzony dla konkretnej, wybranej osoby) bądź grupowy (dla określonych grup zawodowych zwalnianych w fir­mie).

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnień grupowych

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikowi zwolnionemu z przyczyn niedotyczących pracowników przez zakład pracy zatrudniają­cy co najmniej 20 pracowników. Prawo do odpra­wy nie musi wynikać z wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Odprawa będzie przysługiwać także przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, jeżeli tylko przyczyny jej rozwiązania leżą po stronie pracodawcy.

Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę

Chociaż wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę, to jednak ustawodawca stawia warunki prawidłowości wypowiedzenia. Poprawność wypowiedzenia wymaga spełnienia zarówno przesłanek formalnych, jak też należytego uzasadnienia. Pomimo faktu, iż każde wypowiedzenie jest skuteczne, to jednak poprawne jego złożenie, chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika.

Mediacja w sporach z zakresu prawa pracy

W razie sporu pracownik oraz pracodawca powinni dążyć do ugodowego zakończenia sporu. Takim sposobem jest mediacja, która może być prowadzona na podstawie umowy o mediację lub postanowienia sądu.

Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę

Kodeks pracy oraz niektóre ustawy regulują różne rodzaje odpraw. Jedną z nich jest odprawa pieniężna przy zwolnieniu grupowym. Innymi rodzajami odpraw są m.in. odprawa emerytalna lub rentowa oraz pośmiertna, przysługująca członkowi rodziny zmarłego pracownika.

Jak wybrać pracowników do zwolnienia?

Pracodawcę przy wyborze pracowników do zwolnienia ograniczają pewne reguły. Przede wszystkim nie może naruszyć zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu. Powinien stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników i wyników ich pracy oraz doboru ich do zwolnienia. Jeśli pracodawca planuje zwolnienia grupowe, musi określić kryteria, którymi będzie kierował się, dobierając pracowników do zwolnienia.

Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie

Pracownik ma prawo do wystąpienia do sądu pracy o uchylenie z mocą wsteczną kary porządkowej, którą nałożył na niego pracodawca. Jaki wpływ na postępowanie przed sądem ma zatarcie kary po roku nienagannej pracy?

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa pracy zajmują się odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych i okręgowych. Co do zasady, pracownik wnoszący powództwo w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa kwoty 50.000 złotych, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Powyższe nie odnosi się jednak do pracodawcy, który wnosząc powództwo ma obowiązek uiszczenia kosztów sądowych na zasadach ogólnych.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających zdarza się coraz częściej. Przyczyną tego typu zwolnień są masowe zwolnienia grupowe.

Sądownictwo pracy w Niemczech

Roszczenia ze stosunku pracy są dochodzone w Niemczech przed sądami pracy, a nie jak w Polsce przed sądami powszechnymi.

Możliwe przyczyny zwolnień grupowych

Przyczyny zwolnień grupowych nie mogą leżeć po stronie pracowników. Mogą natomiast dotyczyć pracodawcy np. zmiany organizacyjne, zła sytuacja finansowa powodująca zmniejszenie zatrudnienia. Wyróżnia się również przyczyny niezależne, np. zmiany stanu prawnego powodujące zmianę profilu działalności.

Zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika

Istnieją sytuacje, w których pracownik może zostać zwolniony z uwagi na przyczyny o charakterze obiektywnym. Skrócenie okresu wypowiedzenia pociąga za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie pracodawcy i powoduje wliczenie okresu, za który pracownik otrzymał odszkodowanie do stażu pracy.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Maksymalna wysokość odpraw stanowi jego 15-krotność.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.

Program dobrowolnych odejść – skutki dla pracowników i pracodawców

Pracodawcy coraz częściej korzystają z tzw. programu dobrowolnych odejść. Czym jest ten program i jaki ma wpływ na sytuacje pracowników? Czy redukuje negatywny wpływ zwolnień na funkcjonowanie firmy?

Redukcja zatrudnienia, czyli zwolnienia grupowe

Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia zawierając porozumienie z zakładową organizacją związkową. Pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych przysługuje odprawa pieniężna.

Zwolnienia grupowe – wstępna procedura

Zwolnienia grupowe umożliwiają pracodawcom rozwiązanie z pracownikami stosunków pracy w sytuacjach, w których co do zasady nie jest to możliwe. Procedura zwolnień grupowych została uregulowana w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych).

Odprawa pieniężna - zwolnienie grupowe

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia grupowego to jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi, z którym zostaje rozwiązany stosunek pracy w ramach zwolnienia grupowego. Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Program Dobrowolnych Odejść

Program Dobrowolnych Odejść nie jest traktowany jak zwolnienie grupowe, gdy rozwiązanie umowy następuje z inicjatywy pracownika. Przy spełnieniu określonych warunków może jednak mieć taki charakter.

Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy

Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Sąd pracy może jednak przeprowadzać własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy.

Wadliwe rozwiązanie stosunku pracy - kiedy przysługuje odszkodowanie

Obowiązki pracodawcy zasadniczo określa art. 94 k.p. Z tym że przepis ten tylko w niewielkim stopniu uściśla te obowiązki w sposób pozwalający na przyjęcie, że ich naruszenie mogłoby dawać podstawę do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę. Jedynie w przypadku obowiązków określonych w pkt 4 i 5 art. 94 k.p., a więc gdy chodzi o obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenia systematycznego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy czy obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia, można przyjąć, że ich naruszenie uzasadnia rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Uprawnienia związku zawodowego

Podczas kontroli przestrzegania zasad bhp inspektorzy pracy współpracują ze związkami zawodowymi. Współpraca ta polega m.in. na informowaniu organizacji związkowej o tematyce i zakresie przeprowadzanej kontroli.

Dyskryminacja w wynagrodzeniu - jak jej uniknąć?

Z dyskryminacją w wynagrodzeniu mamy do czynienia, gdy pracodawca narusza prawo pracownika do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jakie kryteria zróżnicowania wysokości płac może zastosować pracodawca?

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia

Pracownicy naszej firmy mają prawo do premii regulaminowej w wysokości do 3 tys. zł za zrealizowanie celów określonych w regulaminie premiowania (3 tys. zł przysługuje za 100% zrealizowanych celów). Jest ona wyliczana przez dział finansowy na podstawie określonego wzoru matematycznego. Jedna z pracownic otrzymuje przeciętnie co miesiąc premię w wysokości ok. 2 tys. zł. W jednym z miesięcy otrzymała premię w wysokości 3 tys. zł. Po kilkunastu dniach zauważyliśmy błąd w rozliczeniach i okazało się, że wypłaciliśmy pracownicy premię w wysokości zawyżonej o 1 tys. zł. Wezwaliśmy pracownicę do zwrotu nadpłaty. Oświadczyła jednak, że nie może tego zrobić, bo otrzymaną premię wydała na spłatę kredytu. Czy w tej sytuacji mamy roszczenie o zwrot nadpłaconej premii?

Zwolnienia grupowe - jak przeprowadzić je prawidłowo

Pracodawcy dokonujący zwolnień grupowych mają dodatkowe obowiązki oprócz tych związanych ze zwykłymi zwolnieniami z pracy. Należą do nich m.in. informowanie urzędu pracy o zwolnieniach grupowych, zawarcie porozumienia z organizacjami związkowymi lub wydanie regulaminu zwolnień grupowych czy wypłata odprawy pieniężnej. Nieprzestrzeganie trybu zwolnień grupowych może wiązać się z różnymi sankcjami dla pracodawcy, ale nie spowoduje bezskuteczności dokonanych wypowiedzeń umów o pracę z mocy prawa. Dopiero przed sądem pracy pracownicy mogą dochodzić uznania za bezskuteczne dokonanych wypowiedzeń w ramach zwolnień grupowych, jeżeli doszło do nich z naruszeniem prawa.

Czy odprawa wypłacona w związku z likwidacją stanowiska podlega zajęciu

Z końcem września rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z pracowników z powodu likwidacji stanowiska. Podlegamy pod ustawę o zwolnieniach grupowych, w związku z czym pracownik nabędzie prawo do odprawy. Na tę osobę zostało wystawione niealimentacyjne komornicze zajęcie wynagrodzenia. Czy w tych okolicznościach odprawa będzie podlegała egzekucji?

Kto może reprezentować cię przed sądem pracy

W postępowaniu przed sądem pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny w sprawach własności przemysłowej – rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd nad majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Pełnomocnikiem może być zarówno współuczestnik sporu, jak i również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Kiedy należy stworzyć regulamin zwolnień grupowych

Regulamin zwolnień grupowych stanowi źródło prawa pracy. Z tego powodu o jego treści pracodawca powinien poinformować pracowników w sposób zwyczajowo u niego przyjęty.

Zwolnienia grupowe

Kiedy trzeba zastosować przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Komu i jakie odprawy przysługują zwalnianym pracownikom. Wyjaśniają eksperci z Kancelarii BKM.

Jak przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych

Zwolnienia grupowe polegają na rozwiązaniu w okresie nieprzekraczającym 30 dni umów o pracę ze znaczną częścią załogi z przyczyn niedotyczących pracowników. Dokonanie zwolnień grupowych wymaga od pracodawcy zastosowania szczególnego trybu postępowania, odmiennego niż tryb zwolnień pracowników uregulowany w Kodeksie pracy.

Z kim pracodawca powinien konsultować zwolnienia grupowe?

W naszym zakładzie planowana jest redukcja etatów. Zatrudniamy 26 pracowników. Nie działają jednak związki zawodowe. Kto w tym przypadku będzie współdziałał z pracodawcą i podejmował działania w obronie pracowników?

Kto może być pełnomocnikiem pracownika przed sądem pracy

Krąg osób mogących reprezentować pracownika przed sądem pracy choć jest szeroki, jednak jest ograniczony przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Niezachowanie określonych wymogów przez te przepisy może prowadzić do uchylenia, także korzystnego dla strony, wyroku.

Outplacement – o co chodzi

W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy.

Kiedy zwolnienia z pracy są zwolnieniami grupowymi

Trzydziestodniowy termin, w czasie którego ustala się, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych, liczy się od dnia, w którym pracodawca złożył pracownikowi pierwsze wypowiedzenie lub propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron ze swojej inicjatywy. Termin ten może rozpocząć się w dowolnym dniu miesiąca.

Odprawy ze zwolnień grupowych - jak je wypłacać

Obowiązek wypłaty odprawy dotyczy zarówno zwolnienia w trybie grupowym, jak i indywidualnym (przy zwolnieniu nawet 1 osoby), a do nabycia uprawnienia nie jest istotny rodzaj umowy (terminowa, bezterminowa), wymiar czasu pracy ani też faktyczne świadczenie pracy w chwili zwolnienia. Pieniądze trzeba zatem wypłacić, nawet jeśli pracownik przebywał na urlopie lub też z innych powodów nie świadczył pracy.

Jak ustalić, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych

W naszej spółce planujemy zwolnić większą liczbę pracowników. Nie jesteśmy pewni, czy będą to zwolnienia grupowe i czy mamy rozpocząć procedurę zwolnień grupowych. Od kiedy liczyć termin 30 dni, w ciągu którego ustala się, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych?

Zasady wypłaty odprawy ze zwolnień grupowych

Używane bardzo często w praktyce sformułowanie „odprawa ze zwolnień grupowych” jest często mylące. Świadczenie to przysługuje każdemu pracownikowi (choćby była to jedna osoba) zwalnianemu z przyczyn, które go nie dotyczą, jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób. Odprawę należy wypłacić w dniu następującym po dniu rozwiązania stosunku pracy.

Jak prawidłowo odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują, że odwołanie od decyzji w sprawie emerytury lub renty można wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia jej odpisu. Jeśli ZUS nie wydał decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku o świadczenie lub o ponowne ustalenie jego wysokości, wniesienie odwołania możliwe jest w każdym czasie po upływie tych 2 miesięcy.

Jak naliczyć składki i podatek od zaległego wynagrodzenia

Otrzymaliśmy wyrok, w którym sąd pracy zasądził od nas na rzecz byłego pracownika wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w 2010 r. Czy od takiego wynagrodzenia powinniśmy potrącić składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Czy w podstawie do oskładkowania i opodatkowania należy uwzględnić tylko należność główną, czy również kwotę odsetek?

Kiedy pracodawca musi ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika

Obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika wynika z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych). Dotyczy on wyłącznie sytuacji, gdy pracodawca ponownie dokonuje rekrutacji w tej samej grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni wcześniej grupowo pracownicy.

REKLAMA