Kiedy pracodawca musi ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika
REKLAMA
Pojęcie „ta sama grupa zawodowa” nie zostało zdefiniowane w ustawie o zwolnieniach grupowych. Powinno być ono jednak interpretowane z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy. W wyjaśnieniu tego pojęcia pomocne jest orzecznictwo Sądu Najwyższego, zarówno to, które odnosi się do obecnej ustawy o zwolnieniach grupowych, jak i to, które zapadło na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy o zwolnieniach grupowych. Zachowało ono bowiem swoją aktualność. Treść poprzednio obowiązującego przepisu dotyczącego obowiązku ponownego przyjęcia zwolnionych wcześniej pracowników była prawie identyczna. Różnica polega na tym, że poprzednia ustawa o zwolnieniach grupowych przewidywała roszczenie o przyjęcie do pracy również w przypadku pracownika, który został zwolniony na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, ale w ramach zwolnień indywidualnych. Obecnie rozwiązanie stosunku pracy musi mieć miejsce w ramach procedury zwolnień grupowych.
REKLAMA
Sąd Najwyższy w wyroku z 7 sierpnia 2002 r. (I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140) podkreślił, że „zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od zwolnionego pracownika, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej w rozumieniu ustawy, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobyć te kwalifikacje lub umiejętności”. Sąd wyjaśnił, że jeżeli wymagania pracodawcy co do odmiennych kwalifikacji nowego pracownika są podyktowane innym zakresem zadań i obowiązków, innym rodzajem czynności, które mają mu być powierzone, to nie można przyjąć, że pracownik ten został zatrudniony w tej samej grupie zawodowej.
Ta sama grupa zawodowa może być rozumiana w związku z tym różnie – albo jako zespół pracowników legitymujących się szczególnymi uprawnieniami do wykonywanej pracy (np. kierowca, lekarz), albo jako zespół wykonujący w zakładzie takie same lub podobne rodzajowo czynności (funkcje), a także jako grono pracowników o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach potrzebnych do realizacji skonkretyzowanych zadań zakładu pracy. Ocena, czy zatrudnienie nastąpiło w tej samej grupie zawodowej, zależy też od sytuacji konkretnego pracodawcy, rodzaju zadań wykonywanych w zakładzie pracy i wymaganego przygotowania zawodowego pracowników (wyrok SN z 7 marca 1997 r., I PKN 26/97, OSNP 1997/24/486).
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika
Podstawa prawna:
- art. 1, art. 8–9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat