reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy odprawa wypłacona w związku z likwidacją stanowiska podlega zajęciu

Czy odprawa wypłacona w związku z likwidacją stanowiska podlega zajęciu

Z końcem września rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z pracowników z powodu likwidacji stanowiska. Podlegamy pod ustawę o zwolnieniach grupowych, w związku z czym pracownik nabędzie prawo do odprawy. Na tę osobę zostało wystawione niealimentacyjne komornicze zajęcie wynagrodzenia. Czy w tych okolicznościach odprawa będzie podlegała egzekucji?

Tak, odprawa pieniężna należna z tytułu tzw. zwolnień grupowych podlega zarówno egzekucji sądowej, jak i administracyjnej. W zakresie ochrony przed potrąceniami jest traktowana jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że dokonując jej zajęcia powinni Państwo pamiętać o ograniczeniu potrącenia oraz o kwocie wolnej od potrąceń. Szczegóły w uzasadnieniu.

Odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zarówno w ramach zwolnienia grupowego, jak i mniejszej redukcji zatrudnienia (w przypadku pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników), jeżeli przyczyna utraty pracy nie dotyczyła pracownika. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy u pracodawcy, z którym stosunek pracy został rozwiązany z tej przyczyny i wynosi:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie – jeżeli zatrudnienie było krótsze niż 2 lata,
  • 2-miesięczne wynagrodzenie – jeżeli zatrudnienie trwało od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięczne wynagrodzenie – jeżeli zatrudnienie trwało ponad 8 lat.

Odprawa podlega ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 listopada 1996 r. (I PKN 3/96, OSNP z 1997/11/193). Jest to bowiem świadczenie pieniężne ze stosunku pracy, które pełni funkcję zbliżoną do funkcji wynagrodzenia, a więc zapewnia pracownikowi, który utracił zatrudnienie, środki na utrzymanie. Przez pojęcie „wynagrodzenie za pracę”, z którego dokonuje się potrąceń, należy rozumieć nie tylko ścisły ekwiwalent za wykonaną pracę, ale również inne świadczenia wynikające z nawiązanego stosunku pracy, np. nagrodę jubileuszową, dodatki, premie, odprawę emerytalną/rentową. Te wynagrodzenia mogą być w sposób kontrolowany zmniejszane na poczet zadłużeń, jakie pracownik zaciągnął wobec pracodawcy oraz innych instytucji czy osób. Funkcja ochronna przepisów Kodeksu pracy dotycząca wynagrodzenia za pracę polega na ograniczeniu potrąceń do wysokości:

  • 3/5 wynagrodzenia – w przypadku potrącania alimentów,
  • 1/2 wynagrodzenia – przy potrącaniu innych należności lub zaliczek pieniężnych.

Ponadto ustanowiono tzw. kwotę wolną od potrąceń, czyli część wynagrodzenia, którą należy pozostawić pracownikowi. Przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne kwota wolna odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, przysługującemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek ZUS oraz zaliczki na podatek. Jeżeli w danym miesiącu pracownik otrzymuje zarówno odprawę pieniężną, jak i wynagrodzenie za pracę, to obie te należności podlegają zajęciu. Według stanowiska PIP, w celu dokonania prawidłowego potrącenia należy wszystkie świadczenia zliczyć (choćby wynikały z różnych podstaw prawnych i tytułów) i dopiero od sumy ustalić granicę zajęcia i zastosować jedną kwotę wolną.

Podstawę obliczenia odprawy należy ustalać na zasadach określonych dla obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, bez stosowania współczynnika ekwiwalentu. Jest to świadczenie zwolnione ze składek ZUS, ale podlega opodatkowaniu.

PRZYKŁAD

W firmie, która zatrudnia 50 pracowników, 30 września br. rozwiązano stosunek pracy z Januszem W. z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik przepracował u tego pracodawcy 5 lat. Janusz W. ma prawo do odprawy pieniężnej w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, która wyniosła 8724 zł. We wrześniu br. pracownik powinien ponadto otrzymać 3850 zł płacy zasadniczej i 480 zł premii regulaminowej. Pracownik ma zajęcie komornicze wynagrodzenia z tytułu niespłaconej pożyczki w wysokości 5600 zł. Wszystkie należności zostaną wypłacone 28 września. Pracownik złożył oświadczenie o stosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz PIT-2. Rozliczenie wynagrodzenia za wrzesień i odprawy powinno wyglądać następująco:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama