Kategorie

Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę/Fot. Fotolia
Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę/Fot. Fotolia
Fotolia
Kodeks pracy oraz niektóre ustawy regulują różne rodzaje odpraw. Jedną z nich jest odprawa pieniężna przy zwolnieniu grupowym. Innymi rodzajami odpraw są m.in. odprawa emerytalna lub rentowa oraz pośmiertna, przysługująca członkowi rodziny zmarłego pracownika.

Rodzaje odpraw

Na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy w przypadku ustania stosunku pracy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty następujących rodzajów świadczeń:

 1. Odprawa pieniężna dla pracownika zwolnionego z przyczyn niedotyczących pracowników,
 2. Odprawa dla pracownika powołanego do służby wojskowej,
 3. Odprawa rentowa lub emerytalna,
 4. Odprawa pośmiertna,
 5. Inne odprawy nie uregulowane przepisami.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy przez pracownika uprawnia do odprawy pieniężnej - SN

Odprawa pieniężna

Najbardziej popularnym świadczeniem wypłacanym przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli w ramach grupowego zwolnienia, ale i zwolnienia indywidualnego jest odprawa pieniężna wypłacana na mocy przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. w zakresie zwolnień grupowych.

Odprawa taka należy się zwalnianemu pracownikowi w wysokości określonej przepisami i zależy od zakładowego stażu pracy pracownika, a więc wliczany jest tylko okres zatrudnienia u danego pracodawcy.

Nie bierze się pod uwagę lat pracy przepracowanych u innych pracodawców.

Odprawa przysługuje w wysokości:

- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,

-dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,

- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawa ta nie może przekroczyć piętnastokrotności wynagrodzenia minimalnego w wysokości określonej przepisami odrębnymi na rok kalendarzowy, w którym następuje ustanie zatrudnienia.

Redakcja poleca: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Odprawa dla pracownika powołanego do służby wojskowej

Kolejnym rodzajem świadczenia jest odprawa dla pracownika powołanego do służby wojskowej (zasadniczej lub okresowej). Jej wysokość odpowiada dwutygodniowemu wynagrodzeniu liczonemu jak ekwiwalent za urlop.

Przepisy o powszechnym obowiązku obrony RP nie regulują jednak w jaki sposób należy rozumieć okres 2 tygodni, czy jako 10 dni roboczych czy 14 dni po wliczeniu weekendów.

Odprawa nie przysługuje w przypadku ponownego powołania do służby wojskowej. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, u którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę oraz który nie otrzymał dotąd odprawy z tego tytułu, pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Taka wysokość określona została w art. 92 (1) k.p., jednak może być ona wyższa, jeżeli regulują to postanowienia wewnątrzzakładowe, jak na przykład regulamin wynagradzania czy układ zbiorowy pracy.

Obliczając odprawę stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop ustalając kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia bez dzielenia przez współczynnik i godziny.

Zobacz: Dodatkowa odprawa podlega opodatkowaniu

Odprawa pośmiertna

Innym rodzajem świadczenia związanym ze stosunkiem pracy jest przysługująca najbliższym członkom rodziny zmarłego pracownika - odprawa pośmiertna.

Przysługuje ona w wysokości określonej w art. 93§2 k.p. uzależniając jego wysokość od zakładowego stażu pracy danego pracownika (wliczając także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę z świetle art. 23 (1) k.p.), a więc:

-jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 10 lat,

-trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik pracował ponad 10 lat, ale mnie niż 15 lat.

-sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Uprawnionymi do takiej odprawy są: małżonek zmarłego pracownika, inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Odprawa dzielona jest w częściach równych miedzy wszystkich uprawnionych, a gdy jest nim tylko jedna osoba, wówczas przysługuje jej połowa przewidzianej kwoty odprawy. Jak stanowią przepisy kodeksu pracy, taka odprawa nie przysługuje jeżeli pracodawca ubezpieczał zmarłego pracownika na życie.

Inne odprawy

Oprócz powyższych świadczeń niekiedy pracodawca rozwiązując z pracownikiem stosunek pracy wypłaca mu także odprawę z tytułu stażu pracy w danym zakładzie pracy. Wysokość takiej odprawy ustala sam pracodawca uzależniając ją od stażu pracy pracownika.Określana jest ona z reguły w umowie o pracę lub przepisach wewnątrzzakładowych. Taka odprawa może stanowić wysokość kilkumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego lub też może wliczać dodatkowo składniki zmienne.

Zobacz: Odprawa pieniężna - zwolnienie grupowe

Podstawa prawna:

 1. Art. 92 (1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.-Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r, poz. 1502, zm.

 2. Ustawa z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. z 2003r. Nr 90, poz. 844.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.