Od zasądzonego wynagrodzenia należy rozliczyć składki ZUS, zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi przy rozliczaniu przychodów ze stosunku pracy. Składki od tego przychodu należy rozliczyć w imiennym raporcie miesięcznym składanym za miesiąc, w którym wynagrodzenie zostało wypłacone lub pozostawione do dyspozycji pracownika, z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Od kwoty zasądzonego wynagrodzenia należy również opłacić zaliczkę na podatek dochodowy, stosując zwykłe koszty uzyskania przychodu. Nie można natomiast zastosować w tym przypadku kwoty zmniejszającej podatek. Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia nie podlegają ani oskładkowaniu, ani opodatkowaniu.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
reklama
reklama
- wynagrodzenia zasadnicze,
- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
- różnego rodzaju dodatki, nagrody,
- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe stanowi zatem przychód ze stosunku pracy. Wskazują na to wprost regulacje podatkowe, do których z kolei odsyła ustawa systemowa. Dla kwalifikacji źródła tego przychodu nie ma znaczenia, że został on wypłacony z opóźnieniem, po wyroku sądu pracy.
Oznacza to, że od wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, niezależnie od daty wypłacenia tego wynagrodzenia. Należy od niego odprowadzić również zaliczkę na podatek dochodowy (stosując zwykłe koszty uzyskania przychodu). Składki powinny zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA sporządzonym za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata lub została pozostawiona do dyspozycji byłego pracownika, z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx (osoba, za którą należy rozliczyć i opłacić składki lub należne świadczenia w dokumentach rozliczeniowych składanych nie wcześniej niż za następny miesiąc, po ustaniu tytułu do ubezpieczeń).