REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Rodzicielstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warto zatrudniać stażystów z urzędu pracy

Pracodawcy, którzy zamierzają włączyć się w aktywizację bezrobotnych, mogą liczyć na zatrudnienie pracownika w zasadzie bez ponoszenia żadnych kosztów własnych.

Udogodnienia dla pracujących matek

Program opieki medycznej dla matek i dzieci, pokój dla karmiących kobiet, ruchome godziny pracy, pikniki rodzinne i imprezy dla najmłodszych – to udogodnienia w miejscu zatrudnienia najczęściej wskazywane przez respondentki w ankiecie konkursu MAMA W PRACY 2010.

Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Nowa teczka akt osobowych dla pracownika zatrudnionego na zastępstwo

Jedna z naszych pracownic jest na urlopie macierzyńskim. Chcielibyśmy do powrotu pracownicy zatrudnić na jej stanowisku na umowę na zastępstwo osobę, która rok temu była u nas zatrudniona na tej samej podstawie. Czy w takiej sytuacji musimy dla niej założyć nową teczkę akt osobowych?

REKLAMA

Dodatkowy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 6 grudnia 2008 r. zmieniającej Kodeks pracy. Nowelizacja ta wprowadziła m.in. zapisy dotyczące nowej instytucji, czyli dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Przysposobienie dziecka a urlop ojcowski

Nasz pracownik wraz ze swoją żoną złożył wniosek o przysposobienie 3-miesięcznego dziecka. Sąd nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie. Czy pracownik ma prawo przedłożenia pracodawcy wniosku o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia? Jakie dokumenty musi przedstawić, aby otrzymać zasiłek z ZUS?

Na koniec roku bezrobocie wyniesie 12,5 proc.

Analitycy resortu gospodarski prognozują, że na koniec bieżącego roku stopa bezrobocia wyniesie 12,5 proc.

Narodziny bliźniąt - wymiar urlopu okolicznościowego

Naszemu pracownikowi urodziły się niedawno bliźnięta. Czy z okazji ich narodzin powinniśmy udzielić temu pracownikowi 2 czy 4 dni urlopu okolicznościowego?

REKLAMA

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Wielu kobietom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym sprawia wielkie trudności. Przede wszystkim do nich skierowane są szkolenia organizowane przez Akademię PARP.

Specyfika rekrutacji do działów IT

Branża nowoczesnych technologii i telekomunikacji od zawsze wymyka się schematom. Dynamiczny rozwój, zmieniające się technologie czy wąskie specjalizacje sprawiają, że specjaliści IT stanowią osobną kategorię pracowników. Jak zatrudnia się ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie wielu kluczowych elementów nowoczesnej firmy w dobrym stanie?

Ustawa o opiece nad małym dzieckiem

Łatwiejsze tworzenie żłobków i klubików dziecięcych; podpisywanie przez gminy umów z opiekunami dziecięcymi oraz ulgi dla rodzin, zatrudniających nianie - przewiduje projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem.

Kontynuacja zatrudnienia pracownika po orzeczeniu o niepełnosprawności

Gdy pełnosprawny dotychczas pracownik przedkłada w firmie orzeczenie ustalające stopień jego niepełnosprawności, zatrudniający go pracodawca musi dostosować warunki pracy tego pracownika do jego stanu zdrowia.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczej matki

ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą systemową.

Firmy przerzuciły ryzyko na pracowników

Polskie przedsiębiorstwa przesadnie zareagowały na spowolnienie gospodarcze, a większość związanego z nim ryzyka została przerzucona na pracowników - wynika z raportu "Praca Polska 2010", przygotowanego przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność".

Przedszkola - obywatelski projekt nowelizacji ustaw

ZNP rozpoczyna zbieranie co najmniej 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustaw o systemie oświaty i dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym przedszkola, tak jak szkoły, finansowane byłyby z subwencji oświatowej.

Coraz więcej nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców

W Polsce rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców: w 2009 r. zwiększyła się aż dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 10 tys. - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy.

Szkolenia pracowników samorządowych

Ruszył portal internetowy dla nowych pracowników administracji samorządowej. Teraz mogą odbyć szkolenia ze służby przygotowawczej za darmo i bez wychodzenia z urzędu.

Tysiące miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom

Nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych lat może powstać dzięki inwestycjom zagranicznym, które wspiera Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich łączna wartość to ok. 5,6 mld euro - poinformowała Katarzyna Antosik z PAIiIZ.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe.

Podpisana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, przewidującą ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy.

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

Stopa bezrobocia w marcu

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 proc. wobec 13,0 proc. w lutym - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zasiłek macierzyński za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Czy pracownicy, która przyjmie dziecko na wychowanie, należy się zasiłek macierzyński?

Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka przez pracownika

Pracownikowi, który jest rodzicem adopcyjnym, przysługuje urlop ojcowski. Urlop ten nie przysługuje w razie przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Stosunek pracy z wyboru

Wybór jest formą powierzenia pracownikom m.in. funkcji kierowniczych w organizacjach społecznych, związkowych i politycznych oraz w instytucjach samorządowych w drodze decyzji lub uchwały podjętej przez właściwy organ kolektywny. Na takiej podstawie wyboru można dokonać również na stanowiska kierownicze w państwowych instytucjach naukowych.

Zmiana zasad wypłaty becikowego - komunikat ministerstwa zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowe”) z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał z niego w okresie zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony a ustawa antykryzysowa

Zatrudniamy 2 pracowników, z którymi jeszcze przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej zawarliśmy umowy na czas określony. Jeden z nich ma umowę od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., natomiast drugi od 1 maja 2008 r. do 31 lipca 2012 r. Na jak długo z pierwszym pracownikiem możemy zawrzeć kolejną umowę na czas określony? A co z umową zawartą z drugim pracownikiem, czy może zostać bez zmian?

Obowiązki pracodawcy wobec kobiet w ciąży

Pracownica w ciąży w związku ze zmniejszeniem jej wymiaru czasu pracy z powodu przebywania w odmiennym stanie może pracować jedynie 8 godzin. Zachowuje ona wówczas prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany.

Praca w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Korzystam z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w tym okresie mogę pracować u pracodawcy, który udzielił mi tego urlopu?

Unijny projekt pomoże bezrobotnym kobietom zdobyć zawód

Na Śląsku rusza projekt unijny „Odważnie w przyszłość”, który ma pomóc bezrobotnym kobietom bez kwalifikacji w powrocie na rynek pracy. W ramach projektu 100 kobiet będzie mogło wziąć udział w szkoleniach, które przygotują je do zawodu niani, opiekunki osoby starszej lub pomocy biurowej. Wcześniej jednak każda z uczestniczek weźmie udział w szkoleniu z języka niemieckiego lub angielskiego. Szkolenia są bezpłatne, za wszystko płaci Unia Europejska.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi–ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 1 tygodnia, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Telepraca – dlaczego warto zatrudniać na odległość?

Telepraca jest jednym ze sposobów na zmniejszenie bezrobocia i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Główną zaletą wynikającą z udostępnienia pracownikom możliwości pracy na odległość są oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na bieżące funkcjonowanie biura. Ocenia się, że zmniejszenie wydatków z tego tytułu może wygenerować oszczędności rzędu 30-40 proc.

Lepsza sytuacja na rynku pracy

W marcu liczba bezrobotnych w porównaniu do lutego zmniejszyła się o ponad 21 tys. osób. Według ministerstwa pracy oznacza to, że sytuacja na rynku pracy zaczyna się poprawiać.

Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Co piąty Polak pracował za granicą

Jedna piąta Polaków (20 proc.) przyznaje, że zdarzyło im się pracować za granicą; 12 proc., choć za granicą nie pracowało, rozważa taką możliwość; jednak 22 proc. badanych nie wie, co zrobić, żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny - wynika z sondażu TNS OBOP.

Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej - uważają pracodawcy

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest bardzo potrzebna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniem pracodawców i pracowników, powinna zostać uchwalona jak najszybciej - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Magdalena Janczewska.

Stopa bezrobocia w marcu raczej bez zmian

Stopa bezrobocia w marcu powinna się znaleźć na poziomie zbliżonym do odnotowanego w lutym, czyli 13 proc., ale są szanse, że może być niższa - oceniła wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3

Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.

"Grasz o staż" – mija termin przyjmowania zgłoszeń

Jeszcze przez kilka dni studenci i absolwenci mogą wziąć udział w jubileuszowej, XV edycji konkursu "Grasz o staż". Czeka na nich ponad 190 praktyk oraz nagrody dodatkowe o łącznej sumie ponad 100000 złotych.

Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Rząd zajmie się ustawą o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Rząd zajmie się dzisiaj, 30 marca, projektem założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zmiany mają zracjonalizować zasady tworzenia i działania żłobków oraz wprowadzić alternatywne formy opieki nad małymi dziećmi.

Kiedy do umowy o pracę stosować prawo innego państwa

Wybór określonego prawa właściwego dla umowy o pracę, innego niż prawo kraju, w którym praca jest świadczona, nie wyłącza obowiązku stosowania niektórych reguł prawa pracy obowiązujących w kraju wykonywania pracy.

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

Rząd zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad dziećmi

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że rządowi zależy na stworzeniu jak najlepszych warunków dla wzrostu dzietności. W przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad najmłodszymi.

Wzrost bezrobocia to normalne zjawisko

Wzrost bezrobocia na początku roku to normalne, przejściowe zjawisko - oceniła w Sejmie podsekretarz stanu w resorcie pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, odpowiadając na pytania posłów.

Zmiany zasad wypłaty becikowego skierowane do podpisu prezydenta

Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli ustawy zmieniającej zasady wypłaty becikowego i skierował ją do podpisu prezydenta. Wg nowelizacji, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić jedną wizytę w czasie ciąży u ginekologa lub położnej.

REKLAMA