Kategorie

Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

P. Kuźniar Aleksander
Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Nie mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach. Urlop ten powinien być udzielony jednorazowo.

UZASADNIENIE

Reklama

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko uzyskał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia. Z tego uprawnienia może on skorzystać przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy). Od 1 stycznia 2012 r. urlop ojcowski będzie przysługiwał pracownikom – ojcom w pełnym 2-tygodniowym wymiarze (art. 14 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Warunkiem otrzymania urlopu ojcowskiego jest wystąpienie przez pracownika – ojca z pisemnym wnioskiem w tej sprawie na co najmniej 7 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Po spełnieniu tego formalnego warunku pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy).

W przepisach regulujących urlop ojcowski nie ma zapisów zarówno wprost zakazujących, jak również dopuszczających podział urlopu ojcowskiego na części. Konsekwencją tego jest również brak regulacji, które wskazywałyby na maksymalną liczbę części, w jakich z tego urlopu może skorzystać pracownik.

Mając na uwadze pewną niedoskonałość przepisów regulujących urlop ojcowski należy jednak stwierdzić, że pracownikowi – ojcu przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego wyłącznie jednokrotnie w pełnym 7-dniowym wymiarze.

WAŻNE!

Urlopu ojcowskiego nie można udzielać w częściach.


Mimo że ogólne reguły prawa uznają za dozwolone wszystko to, co nie jest przez prawo zabronione, to jednak w szczególności przepisy przejściowe regulujące urlop ojcowski wydają się jednoznacznie przesądzać o zamiarze ustawodawcy w ukształtowaniu urlopu ojcowskiego jako niepodzielnego. Przepisy te wskazują wprost na prawo do wydłużenia urlopu ojcowskiego pracownikom korzystającym z niego 1 stycznia 2012 r. wyłącznie na okres bezpośrednio następujący po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze (art. 15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Ponadto regulują one, że prawo to przysługuje pracownikowi korzystającemu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze jednego tygodnia. Gdyby zatem zamiarem ustawodawcy była możliwość dzielenia tego urlopu na części, to nie zawarłby wymogu bezpośredniości w udzieleniu pracownikowi – ojcu dodatkowej części urlopu ojcowskiego po wykorzystaniu pierwszych 7 dni.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik – ojciec korzystający z urlopu ojcowskiego w okresie od 28 grudnia 2011 r. do 3 stycznia 2012 r. złożył pracodawcy wniosek o udzielenie pozostałej 7-dniowej części urlopu ojcowskiego w terminie od 1 do 7 marca 2012 r. Dziecko, nad którym pracownik miałby pełnić opiekę, kończy 12. miesiąc życia 15 marca 2012 r. Mimo to pracodawca nie może przychylić się do takiego wniosku pracownika, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowe 7 dni urlopu ojcowskiego będzie mógł udzielić temu pracownikowi wyłącznie na okres od 4 do 10 stycznia 2012 r., tj. bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w 7-dniowym wymiarze obowiązującym w 2011 r.

Ponadto przyjęcie za słuszne stanowiska o możliwości podziału urlopu ojcowskiego na części jednocześnie oznaczałoby możliwość skorzystania z tego urlopu przez pracownika w 2012 r. nawet w 14 jednodniowych częściach. Taka możliwość oznaczałaby, że pracownicy korzystaliby z tego urlopu wyłącznie w dniach pracy, co wydłużyłoby ich nieobecność w zakładzie do prawie 3 tygodni.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Uprawniony do urlopu ojcowskiego pracownik w 2012 r. złożył do pracodawcy wniosek o udzielenie mu tego urlopu w każdy piątek przez kolejne 14 tygodni. W przypadku przyjęcia możliwości podziału urlopu ojcowskiego na części pracodawca musiałby na taki urlop wyrazić zgodę. Trudno uznać, że intencją ustawodawcy była możliwość korzystania przez pracownika z urlopu ojcowskiego w taki sposób.


Zatem również po zmianie przepisów w 2012 r. pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi – ojcu urlopu ojcowskiego jedynie na okres pełnych 2 tygodni bez możliwości wykorzystania tego urlopu przez pracownika w częściach np. po 7 dni w różnych okresach.

Za poglądem uznającym, że urlop powinien być udzielony w jednej części, przemawia również brak regulacji prawnej wskazującej na możliwość podzielenia tego urlopu na części, tak jak ma to miejsce np. w przypadku urlopów wychowawczych, gdzie ustawodawca wyraźnie wskazał, że urlop ten może być podzielony na nie więcej niż 4 części. Ponadto, jako argument przeciwny dopuszczalności podziału urlopu ojcowskiego, należy wskazać odesłanie w przepisach o tych urlopach do art. 1831 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym przy udzielaniu urlopu ojcowskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektorat Pracy uważają, że urlop ojcowski nie powinien być udzielany w częściach, lecz wykorzystany jednorazowo.

Należy jednak uznać, że w sytuacji gdy pracownik do osiągnięcia przez dziecko 12. miesiąca życia nie może skorzystać z pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego obowiązującego w danym roku, pracodawca nie będzie miał podstaw do odmowy udzielenia mu tego urlopu w krótszym wymiarze. Taką sytuację trzeba traktować jak wyjątek od zasady możliwości korzystania z urlopu ojcowskiego jedynie w pełnym wymiarze. Taki pogląd prezentuje również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PRZYKŁAD

Pracownik – ojciec złożył pracodawcy wniosek o udzielenie 5 dni urlopu ojcowskiego w terminie od 1 do 5 lutego 2010 r. Dziecko pracownika kończy bowiem 12. miesiąc życia 6 lutego br. Pracodawca nie ma zatem podstaw do odmowy udzielenia pracownikowi – ojcu urlopu ojcowskiego w tym terminie, jak również nie ma podstaw do udzielenia pracownikowi pełnych 7 dni urlopu ojcowskiego.

Podstawa prawna

 • art. 1821 § 2, art. 1823, art. 283 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 14, art. 15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.