REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udogodnienia dla pracujących matek

REKLAMA

Program opieki medycznej dla matek i dzieci, pokój dla karmiących kobiet, ruchome godziny pracy, pikniki rodzinne i imprezy dla najmłodszych – to udogodnienia w miejscu zatrudnienia najczęściej wskazywane przez respondentki w ankiecie konkursu MAMA W PRACY 2010.

Fundacja Świętego Mikołaja, wspólnie z Instytutem Badawczym MillwardBrown SMG/KRC, zbadała jak traktowane są pracujące mamy i na jakie udogodnienia mogą liczyć w miejscu zatrudnienia. Wyniki zostały zaprezentowane podczas Gali Finałowej MAMA W PRACY 2010, która odbyła się 25 maja w Centrum Giełdowym w Warszawie. Podczas imprezy wręczono statuetki firmom, które wyróżniają się promacierzyńską postawą.

REKLAMA

Autopromocja

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym >>

Z ankiet przeprowadzonych w ramach kampanii MAMA W PRACY 2010 wynika, że aż 83,5 proc. respondentek uważa, że kobiety w ciąży w ich miejscu pracy traktowane są życzliwie przez przełożonych. Na przyjazną atmosferę ze strony współpracowników może liczyć 91,4 proc. Ankietowane, wracając po urlopie macierzyńskim i wychowawczym do pracy, mają możliwość m.in.:

  • przerw na karmienie dziecka (69,3 proc.),
  • pracy na ½ lub ¾ etatu (46,8 proc.),
  • ustalenia ruchomych godzin pracy (46,3 proc.).

Najczęściej wymieniane udogodnienia dla matek małych dzieci, na które wskazywały podczas wywiadów respondentki, to m.in.:

  • organizacja pikników rodzinnych i imprez dla dzieci (57,5 proc.),
  • program opieki medycznej dla kobiet i dzieci (31,7 proc.),
  • dodatki pieniężne na wyprawkę dla dziecka (23,3 proc.)
  • pierwszeństwo przy planowaniu urlopów (22 proc.).

"Kluczowym zadaniem kampanii MAMA W PRACY jest uświadomienie przedsiębiorcom, że kobieta wychowująca dziecko to znakomity pracownik. Jest lojalna, obowiązkowa, dobrze zorganizowana, ale przede wszystkim odpowiedzialna. Na przekór temu, co powszechnie sądzi się o młodych mamach – rzadko korzystają one ze zwolnień lekarskich. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale mamy jasny cel i wiemy, że warto o niego walczyć. Mamy nadzieję, że niedługo w Polsce – tak jak już teraz w innych krajach europejskich – standardem będą specjalne programy dla kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. Musimy pamiętać, że matki są równoprawnymi pracownikami i czasem wystarczy jedynie odrobina zaufania, która zaowocuje w pracy – zarówno w przypadku zatrudnionej mamy, jak i jej szefa" – mówi Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o opiece nad małym dzieckiem >>

Konkurs MAMA W PRACY organizowany jest od 2007 roku. Głównym celem akcji jest promowanie promacierzyńskich postaw na rynku pracy zgodnie z zasadą, że matki są wartościowymi i lojalnymi pracownikami, dlatego warto o nie dbać.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się łącznie 118 przedsiębiorstw, a do drugiego etapu zakwalifikowało się ich 107 – 83 duże oraz 24 małe firmy, z których 4 zostały wyróżnione zwycięskimi statuetkami. Ankiety wypełniło 3 574 kobiet pracujących w zgłoszonych zakładach.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

W 2010 roku w kategorii „Duże firmy” nagrodę otrzymały:

  • Ikea Group
  • Żywiec Zdrój S.A.
  • Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

W grupie „Małe firmy” najwyżej oceniono:

  • Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA