| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Uprawnienia pracownicy z tytułu karmienia piersią

Uprawnienia pracownicy z tytułu karmienia piersią

Zatrudniliśmy na pełny etat pracownicę, która półtora roku temu urodziła dziecko i nadal karmi je piersią. Czy takiej pracownicy przysługują dodatkowe uprawnienia?

Tak. Kobiecie karmiącej piersią przysługują uprawnienia do przerwy w czasie pracy przeznaczonej na karmienie dziecka piersią.

Kobieta karmiąca dziecko ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Częstość i długość przerw uzależniona jest od dobowego wymiaru zatrudnienia oraz liczby karmionych dzieci. Jeżeli pracownica jest zatrudniona przez krótszy czas niż 4 godziny dziennie, wówczas przerwy na karmienie jej nie przysługują. Natomiast gdy praca nie przekracza 6 godzin dziennie, należy się jedna przerwa.

Pracownica ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, jeżeli pracuje dłużej niż 6 godzin dziennie i karmi jedno dziecko. Jeżeli ta sama pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch 45-minutowych przerw w pracy.

Po uzgodnieniu z pracodawcą przerwy na karmienie można wykorzystać w inny sposób. Na wniosek pracownicy przerwy mogą być łączone, przez co pracownica wcześniej kończyłaby pracę, a skrócenie to odpowiadałoby przysługującej jej przerwie na karmienie.

Należy pamiętać, że oprócz przerw na karmienie pracownicy przysługują również normalne przerwy o charakterze wypoczynkowym, o których mowa w art. 134 k.p.

Przepisy nie określają maksymalnego wieku dziecka, do jakiego pracownica ma prawo korzystać z uprawnienia określonego w art. 187 k.p. Jednak pracodawca może wymagać od pracownicy orzeczenia lekarskiego, potwierdzającego fakt karmienia przez nią piersią, jeśli powziął wątpliwości co do tego, czy pracownica rzeczywiście karmi dziecko.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »