Ustawa o opiece nad małym dzieckiem
REKLAMA
Projekt przedstawiła na konferencji "Najmłodsi obywatele RP opieka-edukacja-wychowanie" dyrektor departamentu polityki rodzinnej resortu pracy i polityki społecznej Alina Wiśniewska.
REKLAMA
Przedszkola - obywatelski projekt nowelizacji ustaw >>
Projekt dotyczy dzieci do trzeciego roku życia. Zgodnie z nim, żłobki nie będą zakładami opieki zdrowotnej, co obecnie znacznie ogranicza powstawanie nowych placówek. Zaliczenie żłobków do zoz-ów oznacza bowiem, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, a zakładanie żłobków jest skomplikowane i kosztowne.
Zgodnie z projektem, żłobki mają być tworzone nie tylko przy zakładach pracy, ale także np. przy uczelniach. "Takie rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich, np. w Niemczech" - powiedziała Alina Wiśniewska.
Godziny pozostawania dzieci w żłobku mają być uzgadniane indywidualnie z rodzicami i dostosowywane do ich czasu pracy. Maksymalny czas opieki nad dzieckiem w żłobku ma wynosić 10 godzin (z możliwością przedłużenia opieki o 1 godzinę za dodatkową opłatą).
Projekt reguluje, kto może być opiekunem w żłobku; może to być pielęgniarka, położna, opiekunka dziecięca, nauczyciel wychowania przedszkolnego lub pedagog opiekuńczo-wychowawczy.
Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>
"Klubiki dziecięce od żłobków różnić ma to, że czas opieki nad dzieckiem będzie tam krótszy niż w żłobkach; ma to być maksymalnie pięć godzin dziennie" - powiedziała Wiśniewska.
Klubiki mają być przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Zgodnie z projektem, jeden wykwalifikowany opiekun ma tam przypadać maksymalnie na ośmioro dzieci, a w przypadku, gdy w grupie jest dziecko niepełnosprawne - na pięcioro.
REKLAMA
Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie instytucji opiekuna domowego - ma to być osoba, która będzie podpisywać umowę z gminą na opiekę nad dziećmi u siebie w domu. Będzie się ona mogła opiekować maksymalnie pięciorgiem dziećmi od 20. tygodnia do 3 lat; a przypadku niemowląt bądź dzieci niepełnosprawnych - trojgiem.
Planowane jest także wprowadzenie ulg dla rodziców, zatrudniających nianie. Przy zawieraniu umowy z opiekunką, będą oni zwolnieni z odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Składki te będą odprowadzane przez państwo od najniższego wynagrodzenia.
Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy >>
Założenia do projektu zostały przyjęte przez Radę Ministrów w marcu 2010 roku; obecnie projekt znajduje się w założeniach międzyresortowych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat