Przysposobienie dziecka a urlop ojcowski
REKLAMA
W zaistniałej sytuacji, aby pracownik otrzymał zasiłek macierzyński z ZUS z tytułu przebywania na urlopie ojcowskim lub urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, powinien przedstawić pracodawcy 2 dokumenty: wniosek o udzielenie urlopu oraz potwierdzenie z sądu, że wystąpił z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Ojciec dziecka ma również prawo, obok urlopu ojcowskiego, do wzięcia niewykorzystanej przez matkę dziecka części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jak wynika z treści art. 183 § 1 k.p., pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat