Przedszkola - obywatelski projekt nowelizacji ustaw
REKLAMA
Jak poinformowała rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis, Kancelaria Sejmu przekazała związkowi informację, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zarejestrował komitet inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.
REKLAMA
Rząd zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad dziećmi >>
"Chcemy, aby każde dziecko w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania i zasobności portfela rodziców, miało zapewnione miejsce w przedszkolu. Aby to osiągnąć, konieczna jest zmiana finansowania edukacji przedszkolnej" - tłumaczy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
Prowadzenie i finansowanie przedszkoli jest od 1994 r. zadaniem własnym gmin, finansowanym z ich dochodów. Według Broniarza, właśnie brak środków w samorządach powoduje, że liczba przedszkoli i miejsc dla dzieci jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Z szacunków związku wynika, że finansowanie przedszkoli z budżetu państwa w skali roku wyniesie około 1,6 mld zł.
Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest problemem >>
ZNP chce także, by prawo do wychowania przedszkolnego miały również dzieci 2-letnie. Obecnie do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które w roku rozpoczęcia przedszkola kończy 3 lata. Według ZNP, takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne dla rodzin, a szczególnie matek chcących wrócić do pracy.
Zgodnie z projektem ZNP, zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2011 r.
Formy opieki nad dziećmi do lat 3 >>
Z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w tym roku szkolnym wychowaniem przedszkolnym objętych jest 59,7 proc. dzieci (w tym 45,7 proc. trzylatków, 59,4 proc. - czterolatków i 74,8 proc. - pięciolatków), z czego na wsi - 31,6 proc. Wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat