REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

REKLAMA

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Jak wynika z sondy, przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl, aż 77 proc. ankietowanych – z których większość stanowiły kobiety – przyznało, że młode matki mają utrudniony powrót do pracy. 71 proc. ankietowanych za największą przeszkodę w powrocie do pracy uznało zapewnienie opieki nad dzieckiem (w tym duże koszty związane z zatrudnieniem niani oraz mała dostępność żłobków i przedszkoli; ankietowani wskazywali także na niedostosowanie godzin pracy żłobków i przedszkoli do godzin pracy firm). 

REKLAMA

Autopromocja

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym >>

Jest nadzieja, że to się jednak wkrótce zmieni, bo rząd planuje zakończyć prace nad przepisami umożliwiającymi tworzenie placówek dla najmłodszych. Tzw. „ustawa żłobkowa” zakłada możliwość organizowania miejsc opieki nad maluchami przy zakładach pracy, wyższych uczelniach, a nawet w prywatnych mieszkaniach. Ustawa ta przewiduje także dopłaty dla osób zatrudniających nianie legalnie, a zachętą dla pracodawców ma być możliwość zaliczenia działalności żłobka przyzakładowego na poczet kosztów.

Jednak zanim powstaną takie placówki, warto, by pracodawcy rozważyli możliwość uelastycznienia czasu pracy czy wprowadzenia telepracy w swoich firmach. Zdaniem bowiem 44 proc. ankietowanych, niechęć pracodawców do tych rozwiązań jest kolejnym problemem utrudniającym matkom powrót na rynek pracy.

- Również z naszych danych wynika, że te ułatwienia są stosunkowo rzadko oferowane przez pracodawców. Zaledwie w co dziesiątej firmie matki mają możliwość pracy przez Internet lub w domu. Szczególnie mało elastyczne w tej kwestii są firmy państwowe, gdzie taka możliwość istnieje tylko w co dwudziestej firmie – mówi Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja, która od 2006 r. prowadzi kampanię „Mama w pracy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o opiece nad małym dzieckiem >>

Jak wynika z badania Fundacji przeprowadzonego w 2006 r., 1/3 wszystkich pracujących kobiet, w wieku 18-45 lat, obawia się problemów w pracy w przypadku zajścia w ciążę, a z powodu strachu przed negatywną reakcją pracodawcy 20 proc. kobiet odkłada urodzenie dziecka na później. Strach przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży okazywał się jednak zwykle nieuzasadniony. Po przekazaniu informacji o ciąży, kobiety najczęściej spotykały się z pozytywną reakcją swoich szefów (61 proc.). Ponad połowa szefów w takiej sytuacji zapewniała o tym, że miejsce pracy będzie czekało na kobietę. Jednak już tylko co czwarty zaproponował polepszenie warunków pracy lub zmniejszenie liczby obowiązków. Z negatywną reakcją spotkało się natomiast ok. 12 proc. kobiet.

REKLAMA

Negatywne działania w swoich firmach zauważyli również uczestnicy ankiety Pracuj.pl. 23 proc. z nich uważa, że szefowie firm, w których pracują, szukają pretekstu, by zwolnić matki wracające z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Tyle samo pytanych nie miało zdania w tej sprawie, co może sugerować, że nie jest to temat szczególnie dyskutowany w ich firmach. Co czwarta osoba twierdzi, że mamy traktowane są na równi z innymi pracownikami.

Zdarza się, że powrót mamy po urlopie macierzyńskim do tej samej firmy jest niemożliwy lub utrudniony. Obawy związane ze zwolnieniem ma 27 proc. matek przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. I nie są one nieuzasadnione, gdyż jak pokazują badania Fundacji Świętego Mikołaja, zaraz po powrocie z urlopu 10 proc. kobiet zostało zwolnionych, a 6 proc. zostało zmuszonych do odejścia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

- Kobieta wracająca na rynek pracy, po okresie opieki nad dzieckiem, powinna odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co mam do zaoferowania pracodawcy, do kogo kieruję swoją ofertę i jak chcę to zrobić? – przekonuje Marzena Potepa z serwisu Architekcikariery.pl. - Moment narodzin dziecka skłania do refleksji, przemyśleń i wyciągania wniosków. To też dobry czas na spojrzenie z dystansu na swoją dotychczasową karierę i doświadczenie zawodowe. Warto zrobić taki audyt kariery i wiedzieć, jaka jest nasza aktualna oferta dla potencjalnego pracodawcy. Można przy tym skorzystać z usług profesjonalnego doradcy ds. kariery, bądź poprosić o pomoc życzliwego znajomego, który pomoże stworzyć listę naszych mocnych stron i sukcesów zawodowych.

Mamy poszukujące pracy, oprócz dotychczasowego doświadczenia zawodowego i wiedzy mogą zaoferować nowej firmie o wiele więcej. - Pracownik, który może wykazać się nie tylko kompetencjami, ale też wysoką motywacją do pracy i odpowiedzialnością za powierzone zadania, a to właśnie charakteryzuje mamy, jest bardzo ceniony przez pracodawcę. Z pewnością docenią oni również świetną organizację czasu pracy, której mamy nauczyły się w czasie opieki nad dzieckiem. Tworząc życiorys i list motywacyjny warto pamiętać o podkreśleniu tych zalet – dodaje Marzena Potepa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA