| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Narodziny bliźniąt - wymiar urlopu okolicznościowego

Narodziny bliźniąt - wymiar urlopu okolicznościowego

Naszemu pracownikowi urodziły się niedawno bliźnięta. Czy z okazji ich narodzin powinniśmy udzielić temu pracownikowi 2 czy 4 dni urlopu okolicznościowego?

Istnieją rozbieżności, w jaki sposób zinterpretować przepis § 15 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Przepis ten stanowi, że z tytułu urodzenia się dziecka pracownikowi przysługuje 2 dni zwolnienia od pracy. Natomiast nie rozstrzyga on, ile pracownikowi przysługuje dni zwolnienia w przypadku, gdy podczas jednego porodu urodzi się więcej niż jedno dziecko.

W piśmiennictwie spotyka się pogląd, że w takim przypadku pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Jednak należy wyrazić odmienny pogląd, tj. pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy na każde urodzone dziecko. Wskazuje na to literalna interpretacja § 15 omawianego rozporządzenia. Przepis ten wskazuje wprost, że pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia z powodu urodzenia się dziecka, a nie 2 dni zwolnienia z powodu porodu. Nie ma więc znaczenia, czy oba urodzenia miały miejsce podczas jednego porodu czy też podczas dwóch. Ponadto przepis stanowi, że zwolnienie przysługuje z powodu urodzenia dziecka, a nie urodzenia dzieci. Brak liczby mnogiej w treści tego przepisu w odniesieniu do dzieci wskazuje na to, że zwolnienie przysługuje za każde pojedyncze urodzenie. Moim zdaniem, pracownikowi z powodu urodzenia się bliźniaków przysługują 4 dni płatnego zwolnienia od pracy.

Za taką interpretacją przemawia także wykładnia systemowa. Przepisy prawa pracy w przypadku uprawnień związanych z macierzyństwem, korzystniej traktują przypadki mnogich urodzeń. Na przykład, gdy podczas jednego porodu urodzi się więcej niż jedno dziecko, to pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wyższym wymiarze – 31 tygodni. Można więc uznać, że także w przypadku zwolnień od pracy urodzenie podczas jednego porodu więcej niż jednego dziecka powinno być korzystniej traktowane niż pojedyncze urodzenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »