reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Stosunek pracy z wyboru

Stosunek pracy z wyboru

Wybór jest formą powierzenia pracownikom m.in. funkcji kierowniczych w organizacjach społecznych, związkowych i politycznych oraz w instytucjach samorządowych w drodze decyzji lub uchwały podjętej przez właściwy organ kolektywny. Na takiej podstawie wyboru można dokonać również na stanowiska kierownicze w państwowych instytucjach naukowych.

Możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy z „wybranym” pracownikiem w drodze odwołania z zajmowanego stanowiska przez właściwy organ. Wygaśnięcie lub pozbawienie pracownika mandatu należy traktować jako rozwiązanie stosunku pracy. Następuje ono w sytuacjach przewidzianych przepisami o wyborze na stanowiska w określonych instytucjach. Szczegółowe określenie wygasania mandatów w organizacjach społecznych, politycznych, spółdzielczych i spółkach, należy do statutów tych organizacji.

Kodeks pracy nie zapewnia pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru ochrony przed utratą stanowiska. Do pracowników świadczących pracę na podstawie wyboru nie mają zastosowania przepisy ograniczające możliwość rozwiązania stosunku pracy w okresie urlopu, usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w wieku przedemerytalnym.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie prawa - nowa ustawa >>

Określenie zakresu uprawnień osób odwołanych ze stanowisk obsadzanych na podstawie wyboru stanowi przedmiot uregulowań szczególnych zawartych w statutach, regulaminach bądź przepisach ustawowych normujących status pracowników wybieranych na dane stanowiska.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama