REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej - uważają pracodawcy

REKLAMA

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest bardzo potrzebna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniem pracodawców i pracowników, powinna zostać uchwalona jak najszybciej - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Magdalena Janczewska.

We wtorek, 30 marca, rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Projektowana ustawa ma ułatwić zakładanie żłobków i innych form opieki nad małymi dziećmi, a tym samym ułatwić młodym rodzicom powrót do pracy i godzenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.

Autopromocja

Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

Czy pracodawcy odliczą od podatku wydatki na żłobki przyzakładowe >>

Projekt przewiduje, że funkcjonować będzie kilka typów placówek dla dzieci do 3 lat: żłobek, klub dziecięcy, ogródek dziecięcy, dzienny opiekun, niania. W projekcie przewidziano zachęty dla pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków i klubików dziecięcych oraz dla uczelni wyższych do prowadzenia placówek dla dzieci studentów. Projekt zachęca też do legalnego zatrudnienia niań.

Janczewska podkreśliła, że ustawa spełnia oczekiwania KPP, która od dawna postulowała, żeby koszty prowadzenia przyzakładowych żłobków można było odpisać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W myśl założeń ustawy pracodawcy, którzy skorzystają z możliwości utworzenia przyzakładowego żłobka lub klubu dziecięcego i przeznaczą na ten cel z obecnego (37,5 proc.) odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych kwotę odpowiadającą 5 punktom procentowym odpisu, będą mogli podwyższyć wysokość tego odpisu odpowiednio do liczby zatrudnionych pracowników.

Jak wylicza Janczewska, dla firmy zatrudniającej do 250 pracowników oznaczałoby to dodatkowe 174 tys. rocznie, dla większej, do 1 tys. pracowników - już 279 tys. zł, dla firmy zatrudniającej powyżej 5 tys. pracowników - 698 tys. zł w skali roku.

Rząd zajmie się ustawą o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 >>

"Najbardziej opłaca się to oczywiście dużym firmom. Ale te pieniądze pozwoliłyby na utworzenie solidnego żłobka przy dużym zakładzie pracy, a mniejszym np. klubiku dziecięcego. Już teraz można finansować tego rodzaju wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dodatkowe odpisy pozwoliłyby na zwolnienie rodziców z części kosztów prowadzenia takiej placówki" - przekonywała Janczewska.

Jak wynika z przeprowadzonych przez autorów projektu analiz organizacja i prowadzenie żłobka dla 10 dzieci to wydatek rzędu 40 tys. - 81 tys. zł w skali roku (w zależności od wielkości udziału pracownika w finansowaniu kosztów żłobka), dla 20 dzieci - 81 tys. - 161 tys. zł, a dla 30 dzieci - od 121 tys. do 242 tys. zł.

Przykładowo, dla pracodawców zatrudniających do 50 pracowników, podwyższenie odpisu z 37,5 proc. do 62,5 proc. - jak przewidują założenia ustawy - pozwoliłoby na organizację żłobka dla 10 dzieci (przy założeniu, że rodzice ponoszą koszty wyżywienia i 50 proc. kosztów pozostałych), dla pracodawców zatrudniających powyżej 1 tys. pracowników podwyższenie odpisu z 37,5 proc. do 42,5 proc., pozwoliłoby na organizację żłobka dla 30 dzieci.

Jej zdaniem na tym właśnie powinna polegać polityka prorodzinna. "Nie na rozdawaniu becikowego, ale umożliwieniu ludziom godzenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci" - podkreśliła.

"Mam nadzieję, że ta ustawa jak najszybciej zostanie uchwalona, Wierzę, że w Polsce można szybko uchwalić nie tylko ustawę hazardową. Są ważniejsze ustawy i ta się moim zdaniem do nich zalicza" - mówiła Janczewska.

Obecnie przyzakładowych żłobków jest niewiele. Przede wszystkim dlatego, że obecnie żłobki jako zakłady opieki zdrowotnej, obwarowane są tyloma wymogami, że ich spełnienie jest bardzo trudne. Mało jest również przyzakładowych przedszkoli, choć ich zakładanie jest łatwiejsze. "Liczę, że podobne zachęty dotyczyć będą również przedszkoli. To powinien być kolejny krok" - uznała Janczewska.

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 >>

Jej zdaniem Ministerstwo Finansów, które miało zastrzeżenia do projektu, powinno spojrzeć na tę kwestię perspektywicznie. "Ważne są nie tylko doraźne wpływy do budżetu, ale również dodatkowe oszczędności, choćby z tytułu powrotu do pracy rodziców opiekujących się dziećmi. Trzeba także myśleć o tym, co będzie za 10, 20 i 30 lat" - mówiła.

Obecnie jedynie 2 proc. dzieci chodzi do żłobka, tylko 16 proc. gmin ma żłobki, z czego tylko co 20. jest prywatny. Tymczasem, jak podkreśla Janczewska, w Polsce jest 1,2 mln dzieci poniżej trzech lat. "Ktoś musi się tymi dziećmi opiekować. Ich rodzice lub dziadkowie - osoby w wieku produkcyjnym - nie pracują, chociaż mogliby" - zaznaczyła.

Przypomniała, że prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń: w 2030 r. na dwie osoby pracujące, przypadać będzie jedna osoba powyżej 65. roku życia, w 2050 r. - na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie już 75 osób powyżej 65 lat. "Trzeba robić wszystko, żeby było jak najwięcej osób w wieku produkcyjnym i aktywizować je" - podkreśliła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA