reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.

Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.

W naszym zakładzie pracy dwóm pracownikom urodziły się dzieci. Czy urlop ojcowski przysługuje im, jeśli dzieci urodziły się w 2009 r.?

Tak. Ojciec może w takiej sytuacji skorzystać z urlopu ojcowskiego. Musi jednak pamiętać, że urlop ojcowski przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma od 1 stycznia 2010 r. prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. w wymiarze docelowym 2 tygodni. Urlop ten można wykorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Istotne jest to, że urlop ojcowski zainteresowany może wziąć w tym samym czasie, kiedy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika–ojca wychowującego dziecko, złożony nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Przepisy nie ograniczają możliwości skorzystania z tego świadczenia tylko w przypadku dziecka urodzonego w 2010 r. (lub później). Jak najbardziej urlop ojcowski może zostać wykorzystany na opiekę nad dzieckiem urodzonym w 2009 r. Pamiętać jednak musimy o podstawowym zastrzeżeniu dotyczącym nieukończenia przez dziecko 12. miesięcy życia.

Drugą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest to, że urlop ojcowski jest niepodzielny i przysługuje w wymiarze tygodnia w 2010 r. i 2011 r. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS w sytuacji urodzenia dziecka na początku stycznia 2009 r. (2 do 7 stycznia) ojciec mógł wykorzystać tylko część urlopu. Uprawnienie to powinno zostać obniżone do wymiaru należnego do chwili ukończenia 12. miesiąca życia przez dziecko. W pozostałych przypadkach, gdy dziecko urodzi się w 2009 r., jego ojciec może (bądź będzie mógł) wykorzystać pełny urlop ojcowski zaplanowany na 2010 r.

W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługują przywileje takie same jak dotyczące obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Należy do nich m.in. szczególna ochrona stosunku pracy przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama