reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Specyfika rekrutacji do działów IT

Specyfika rekrutacji do działów IT

Branża nowoczesnych technologii i telekomunikacji od zawsze wymyka się schematom. Dynamiczny rozwój, zmieniające się technologie czy wąskie specjalizacje sprawiają, że specjaliści IT stanowią osobną kategorię pracowników. Jak zatrudnia się ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie wielu kluczowych elementów nowoczesnej firmy w dobrym stanie?

Rekrutacja pracowników zajmujących się nowoczesnymi technologiami zawsze jest zadaniem trudnym. Firma, która chce zatrudnić specjalistów, może poszukać absolwentów politechnik lub wydziału informatyki z uniwersytetów. Dyplom akademicki często daje solidne podstawy i pewność, że dany specjalista ma za sobą wiedzę teoretyczną. Trzeba pamiętać, że wiele osób zajmujących się programowaniem czy tworzeniem stron www nie posiada formalnego wykształcenia w tym kierunku. Oczywiście nie oznacza to, że ich umiejętności są gorsze czy mniejsze.

– Polscy informatycy są uznanymi ekspertami na świecie, wygrywają wiele konkursów, turniejów czy olimpiad. Mamy wielu mistrzów świata w programowaniu czy też w grach komputerowych, krajowi specjaliści często błyszczą na międzynarodowych imprezach – mówi Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt.

Doświadczenie wielu specjalistów z działów HR rekrutujących informatyków pokazuje, że wykształcenie kandydata do pracy nie musi świadczyć o poziomie jego wiedzy. Oczywiście połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej wydaje się ideałem, jednak wyłowienie takich osób na etapie wstępnej selekcji jest niezwykle trudne. O ile w wielu branżach formalne wykształcenie wpływa na umiejętności i warsztat przyszłego specjalisty, o tyle w przypadku informatyka to praktyka często ma kluczowe znaczenie. Poznawanie nowych technologii i wiedza zdobywana na kursach dla wielu jest kluczem do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Nie jest to oczywiście recepta sprawdzalna w 100 proc. Wielu haerowców, angażując pracownika na wysokie stanowisko, preferuje kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów. Tłumaczą to nie tylko ich większą wiedzą, lecz także pewnymi umiejętnościami socjalnymi, które nabywa się w trakcie edukacji akademickiej.

– Polscy eksperci IT pozostają w tyle za Europą czy światem, jeśli chodzi o zdolności autoprezentacji, obycia w świecie biznesu, komunikacji z otoczeniem i potencjalnym pracodawcą. Mają problem ze sprzedawaniem własnych pomysłów i ich realizacją, a także poruszaniem się w gąszczu przepisów i absurdów realnego świata – mówi Marceli Smela, na co dzień pracujący ze specjalistami IT.

Ważnym elementem wyróżniającym informatyków na rynku jest ich doświadczenie i znajomość technologii, jakimi się posługują. Uczestnictwo w dużych projektach czy praca w uznanych firmach mogą zdefiniować pozycję pracownika na rynku. Tu wydaje się, że czynnikiem najbardziej wiarygodnym jest doświadczenie danej osoby. Poza wszelką dyskusją pozostają kompetencje potrzebne do realizacji zadania czy projektu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. projektowania komunikacji, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama