| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia albo przyjęcia dziecka na wychowanie przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a od 1 stycznia 2010 r. także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu ojcowskiego. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracownica i pracownik muszą korzystać z takiego urlopu.

Zasiłek macierzyński przysługuje także pozostałym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, którzy nie mają prawa do urlopu, ale korzystają z przerwy w wykonywaniu pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności, np. zleceniobiorcom lub osobom prowadzącym własną firmę.

Urlop i zasiłek macierzyński przysługują w wymiarze:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Dodatkowy urlop

Gdy pracownica wykorzysta urlop macierzyński w podstawowym wymiarze, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu, za który także otrzyma zasiłek macierzyński. Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługuje w 2010 r. w wymiarze do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 3 tygodni, gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. W kolejnych latach okres dodatkowego urlopu będzie zwiększany, tj. od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie – do 4 tygodni, a w razie urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka – do 6 tygodni, a od 1 stycznia 2014 r. odpowiednio – do 6 i 8 tygodni.

O udzielenie dodatkowego urlopu pracownica musi wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego urlopu. Należy dodać, że gdy pracownica złoży wniosek później, a pracodawca udzieli jej tego urlopu, to za ten okres pracownica otrzyma zasiłek macierzyński. We wniosku pracownica powinna określić okres, przez który zamierza korzystać z dodatkowego urlopu. W 2010 r. urlop dodatkowy może być udzielony jednorazowo na okres tygodnia albo dwóch tygodni i wyłącznie na okres przypadający bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze podstawowym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »