Kategorie

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Aneta Maj
Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia albo przyjęcia dziecka na wychowanie przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a od 1 stycznia 2010 r. także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu ojcowskiego. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracownica i pracownik muszą korzystać z takiego urlopu.

Zasiłek macierzyński przysługuje także pozostałym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, którzy nie mają prawa do urlopu, ale korzystają z przerwy w wykonywaniu pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności, np. zleceniobiorcom lub osobom prowadzącym własną firmę.

Urlop i zasiłek macierzyński przysługują w wymiarze:

 • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Dodatkowy urlop

Reklama

Gdy pracownica wykorzysta urlop macierzyński w podstawowym wymiarze, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu, za który także otrzyma zasiłek macierzyński. Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługuje w 2010 r. w wymiarze do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 3 tygodni, gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. W kolejnych latach okres dodatkowego urlopu będzie zwiększany, tj. od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie – do 4 tygodni, a w razie urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka – do 6 tygodni, a od 1 stycznia 2014 r. odpowiednio – do 6 i 8 tygodni.

O udzielenie dodatkowego urlopu pracownica musi wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego urlopu. Należy dodać, że gdy pracownica złoży wniosek później, a pracodawca udzieli jej tego urlopu, to za ten okres pracownica otrzyma zasiłek macierzyński. We wniosku pracownica powinna określić okres, przez który zamierza korzystać z dodatkowego urlopu. W 2010 r. urlop dodatkowy może być udzielony jednorazowo na okres tygodnia albo dwóch tygodni i wyłącznie na okres przypadający bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze podstawowym.


Prawo do dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego przysługuje także pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko, który może wystąpić z wnioskiem o taki urlop, gdy pracownica–matka dziecka wykorzystała przysługujący jej urlop macierzyński w pełnym wymiarze i nie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu powinien wskazać datę zakończenia urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka, a jeżeli zasiłek macierzyński będzie wypłacał oddział ZUS, do wniosku o zasiłek musi dodatkowo dołączyć zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego mu dodatkowego urlopu.

Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko także w przypadku, gdy pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, a z pozostałej części tego urlopu korzystał pracownik–ojciec wychowujący dziecko.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Reklama

Począwszy od 1 stycznia 2010 r., pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, za który przysługuje mu zasiłek macierzyński. W 2010 r. i 2011 r. urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. będzie wynosił 2 tygodnie.

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko może wykorzystać urlop ojcowski w dowolnie wybranym przez siebie okresie, nawet w tym samym czasie, w którym matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo gdy już te urlopy wykorzystała.

Należy jednak pamiętać, że urlop ojcowski przysługuje jedynie do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego i otrzymać za ten okres zasiłek macierzyński, powinien złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu, zachowując termin 7 dni przed dniem, w którym zamierza rozpocząć korzystanie z tego urlopu. Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje także w przypadku, gdy termin ten nie zostanie dochowany. Do wniosku o urlop ojcowski należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka na potwierdzenie, że dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy życia. Dodatkowo w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego pracownik musi złożyć pisemne oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.

Jeżeli zasiłek macierzyński z tytułu urlopu ojcowskiego będzie wypłacał oddział ZUS za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika, wymagane jest także zaświadczenie pracodawcy o udzielonym urlopie ojcowskim oraz zaświadczenie płatnika składek (pracodawcy) na druku ZUS Z-3.

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko za okres urlopu ojcowskiego także w przypadku, gdy w czasie korzystania z tego urlopu zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 180, 1821, 1822, 1823, 183 Kodeksu pracy,
 • art. 29 i 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?