REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Dorota Twardo

REKLAMA

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

W sytuacji gdy prawo do świadczeń chorobowych powstanie w pierwszym miesiącu zatrudnienia, wówczas do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia należy przyjąć wynagrodzenie w wysokości, jaką pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Autopromocja

Wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości

Wynagrodzenie określone w umowie o pracę w stałej miesięcznej wysokości trzeba uzupełnić przez przyjęcie do podstawy wymiaru świadczenia kwoty określonej w umowie o pracę. Kwotę tę należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i ubezpieczenie chorobowe, które zostałyby potrącone przez pracodawcę od tego wynagrodzenia.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS >>

Przykład

1 kwietnia 2010 r. w firmie został zatrudniony nowy pracownik, którego stałe miesięczne wynagrodzenie określone w umowie o pracę wynosi 3000 zł brutto. Pracownik ten na okres od 6 do 10 kwietnia przedstawił zwolnienie lekarskie. Legitymuje się ponad 10-letnim stażem pracy, dlatego też za czas zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (od początku roku jest to jego pierwsza niezdolność do pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, jego pensję należy uzupełnić. W tym przypadku wynagrodzenie pracownika zostało określone w stałej stawce miesięcznej, dlatego też do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć tę stawkę po pomniejszeniu o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne.

Ustalamy wysokość finansowanych przez pracownika składek na ubezpieczenia społeczne:

3000 zł x 13,71% = 411,30 zł,

a następnie wynagrodzenie pracownika pomniejszamy o te składki:

3000 zł – 411,30 zł = 2588,70 zł.

Otrzymana kwota stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika.

Za wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości uważa się również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej. Uzupełnione wynagrodzenie to miesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika. Ponieważ w takiej sytuacji w umowie o pracę ustalona jest jedynie stawka za godzinę pracy, należy wyliczyć miesięczną wysokość wynagrodzenia przez pomnożenie stawki godzinowej określonej w umowie o pracę przez liczbę godzin, jaką pracownik miałby do przepracowania w danym miesiącu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Od tak otrzymanej kwoty odejmuje się składki na ubezpieczenia społeczne, które zostałyby sfinansowane przez pracownika.


Przykład

Autopromocja

1 kwietnia 2010 r. zatrudniono pracownika, którego pensja została określona w stawce godzinowej (17 zł na godzinę). Pracownik ten na okres od 2 do 8 kwietnia przedstawił zwolnienie lekarskie. Legitymuje się on ponad 10-letnim stażem pracy, dlatego też za czas zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (od początku roku jest to jego pierwsza niezdolność do pracy).

Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, jego wynagrodzenie należy uzupełnić. W przypadku wynagrodzenia określonego stawką godzinową uzupełnienie to polega na pomnożeniu stawki godzinowej wynagrodzenia przez liczbę godzin, jaką pracownik miałby do przepracowania w tym miesiącu, gdyby nie chorował.

Pracownik w przypadku przepracowania pełnego miesiąca otrzymałby wynagrodzenie za kwiecień 2010 r. w wysokości:

17 zł/godz. x 168 godz. = 2856 zł.

Tak ustaloną kwotę należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

2856 zł x 13,71% = 391,56 zł,

2856 zł – 391,56 zł = 2464,44 zł.

Otrzymana kwota stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika wynagradzanego według stawki godzinowej.

Wynagrodzenie zmienne

Uzupełnienie wynagrodzenia określonego w zmiennej wysokości polega na podzieleniu kwoty uzyskanej za dni przepracowane przez liczbę tych dni i na pomnożeniu przez liczbę dni obowiązujących w danym miesiącu do przepracowania. Przed dokonaniem tego uzupełnienia kwotę uzyskaną przez pracownika za dni przepracowane należy pomniejszyć o sfinansowane przez niego składki na ubezpieczenia społeczne.

Czy zawsze można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który w czasie zwolnienia lekarskiego podjął pracę >>

Przykład

Pracownikowi zatrudnionemu od 1 marca 2010 r. określono w umowie o pracę wynagrodzenie prowizyjne. W dniu 18 marca 2010 r. pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy i przedłożył zwolnienie na okres od 18 do 31 marca 2010 r. (jest to jego pierwsza w roku niezdolność do pracy). Za marzec otrzymał on wynagrodzenie za pracę w wysokości 1200 zł.

Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, jego wynagrodzenie należy uzupełnić.

Przed przystąpieniem do uzupełniania faktycznie otrzymane przez pracownika wynagrodzenie pomniejszamy o finansowane przez niego składki na ubezpieczenia społeczne:

1200 zł x 13,71% = 164,52 zł,

1200 zł – 164,52 zł = 1035,48 zł.

W przypadku wynagrodzenia określonego stawką prowizyjną uzupełnienie polega na podzieleniu otrzymanego wynagrodzenia przez liczbę dni świadczenia pracy, a następnie pomnożeniu przez taką liczbę dni, jaką by przepracował, gdyby nie uległ wypadkowi.

W marcu 2010 r. w zakładzie pracy obowiązywały 23 dni robocze, natomiast pracownik przepracował 13 dni:

1035,48 zł : 13 dni x 23 dni = 1832 zł.

Otrzymana kwota stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika wynagradzanego według stawki godzinowej.

Powyższy sposób uzupełnienia wynagrodzenia zmiennego jest możliwy jedynie, gdy pracownik uzyskał wynagrodzenie choćby za jeden dzień. Jeśli jednak przed powstaniem niezdolności do pracy pracownik nie przepracował ani jednego dnia, to wynagrodzenie zmienne należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości wypłaconej za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tak jak pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługują świadczenia chorobowe.

Wynagrodzenie mieszane

Powyższą zasadę uzupełniania wynagrodzenia stosuje się także w sytuacji, gdy pracownik oprócz pensji określonej w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje także zmienne składniki wynagrodzenia. Wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, do którego prawo powstało w miesiącu podjęcia pracy, stanowi suma uzupełnionego według opisanych zasad wynagrodzenia stałego oraz uzupełnionego zmiennego elementu pensji.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA