REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy jest przedmiotem zmian w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. Czy proponowana zmiana nie zmierza do wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni?

Nowe miejsca pracy i wyższe wynagrodzenia w handlu

Handel w Polsce wciąż się rozwija. Wszystko wskazuje na to, że w tej branży powstaną nowe miejsca pracy a dodatkowo wzrosną wynagrodzenia handlowców. Jakie są przyczyny tak dobrych prognoz?

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Zwolnienie lekarskie nie przerywa tego typu urlopu. Oznacza to, że za czas choroby podczas urlopu bezpłatnego nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od stycznia 2015 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną funkcjonować już od stycznia 2015 r. Zmiany dotyczą formy wystawiania i przesyłania e-zwolnień. Jakie przewiduje się konsekwencje wprowadzenia nowej formy zwolnień lekarskich?

REKLAMA

Upoważnienie do odbioru wynagrodzenia - obowiązki pracodawcy

Każdy pracownik może upoważnić inną osobę do odbioru jego wynagrodzenia za pracę. Musi w tym celu przygotować pisemne oświadczenie. Może to polegać na wskazaniu rachunku bankowego innej osoby. Jakie obowiązki ma w związku z tym pracodawca?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy za czas trwania zwolnienia lekarskiego przysługuje także po ustaniu zatrudnienia. Aby go otrzymać, należy spełnić jednak specjalne wymogi dotyczące np. okresu trwania niezdolności do pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Od dnia 1 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które określiło wysokość płacy minimalnej za 2014 r. Kwota ta została ustalona na 1680 zł brutto (ok. 1240 zł netto).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w sierpniu 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i poziom zatrudnienia w sierpniu 2014 r.

REKLAMA

Były sędzia z zasiłkiem chorobowym

W wyniku rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przez Sąd Najwyższy ustalono, że były sędzia, który stał się niezdolny do pracy przed zrzeczeniem się urzędu, ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie dalszego trwania tej niezdolności.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015

Karta nauczyciela nakłada na ministra edukacji obowiązek corocznego ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nauczycieli na nadchodzący rok szkolny. Ostatnio wynagrodzenie nauczycieli nie zmieniało swojej wysokości. Jak jest w roku szkolnym 2014/2015?

Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego

Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku chorobowego. Musi w tym celu dysponować zwolnieniem lekarskim wystawionym zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jak błąd w dacie na zaświadczeniu lekarskim wpływa na wypłatę zasiłku chorobowego?

Niższe zasiłki chorobowe celników

Dziś rząd zajmuje się przygotowywanym przez resort finansów projektem przewidującym zmniejszenie zasiłków chorobowych celników oraz połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych. Czy zasiłki chorobowe celników będą niższe?

Nowy wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r. Ile wynosi?

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie ustalane jest w oparciu o prognozowany na dany rok wskaźnik cen towarów i usług. W jaki sposób oblicza się wysokość wynagrodzenia pracownika? Które ze składników wynagrodzenia należy brać pod uwagę?

Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

Pracodawcy zatrudniającemu pracowników niepełnosprawnych przysługuje dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki. Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przyznaje się comiesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Dofinansowanie pobiera się ze środków PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

Wynagrodzenie ważne dla stażystów i praktykantów

Wynagrodzenie jest ważne dla stażystów i praktykantów. Tak wynika z badania opinii studentów przeprowadzonego przez PSZK w ramach kampanii społecznej "Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!". Brak wynagrodzenia i wyzysk to jedne z najczęstszych skojarzeń z pojęciem stażu czy praktyk.

Wynagrodzenie i zatrudnienie w lipcu 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i poziom zatrudnienia w lipcu 2014 r.

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Za czas pobytu w sanatorium przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium?

Wzrost wynagrodzenia i zatrudnienia w czerwcu 2014 r.

GUS podał, że w czerwcu 2014 r. wynagrodzenie wzrosło o 3,5 %, a zatrudnienie o 0,7%. Warto zaznaczyć, że to pozytywna zmiana, gdyż od marca zatrudnienie utrzymywało się praktycznie na tym samym poziomie.

Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku

Jakie są warunki, aby pracownik, który nie świadczył pracy otrzymał wynagrodzenie? Jaka będzie wysokość wynagrodzenia za niezawiniony przez pracownika przestój w 2015 roku?

Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy

Sytuacja na rynku pracy się poprawia. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie najszybciej w przeciągu ostatnich 65 miesięcy. Zatrudnienie w maju również osiągnęło najwyższy wzrost od 2012 r.

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Zasiłek chorobowy przysługuje w konsekwencji utraty zdolności do pracy. Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim jest zobowiązany do stosowania się do zawartych w zwolnieniu lekarskim zaleceń lekarza. Jakie są konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika i kiedy ?

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Pobierany przez niego zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę niemożności uzyskiwania dochodu. Jaka jest procedura dochodzenia zwrotu zasiłku w wyniku uzyskaniu informacji o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy po wypłacie zasiłku?

Emeryci i renciści bez prawa do zasiłku chorobowego - wyrok TK

Po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego osobom niezdolnym do pracy, które mają ustalone prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy zasiłek chorobowy nie przysługuje. Przepis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest zgodny z konstytucją. Stwierdził tak Trybunał Konstytucyjny.

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną najszybciej w UE?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rosną nawet szybciej od wynagrodzeń.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2014 r.

17 czerwca 2014 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce z maja tego roku.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku chorobowego?

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Pracodawca może przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Dodatkowe świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat

Kiedy mamy do czynienia z pracą ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat? Czym różni się ona od pracy w godzinach nadliczbowych i jak ustala się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracownika niepełnoetatowego?

Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wymiarze 33 dni w roku. Podstawą wymiary wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby.

Praca na zasiłku chorobowym przyczyną utraty zasiłku - wyrok TK

Praca ubezpieczonego przebywającego na zasiłku chorobowym jest dopuszczalna. Jednak wykonywanie pracy zarobkowej podczas niezdolności do pracy za wynagrodzeniem przekraczającym minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę stanowi przyczynę utraty zasiłku. Zdaniem TK przepis jest zgodny z konstytucją.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Dopłaty do zajęć sportowo-rekreacyjnych bez składek ZUS

Czy wartość dofinansowania przez spółkę udziału pracowników w programie z zakresu sportu i rekreacji tj. różnica pomiędzy ceną rynkową a odpłatnością ponoszoną przez pracowników stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Kiedy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego?

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Zmiana etatu a wliczenie do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego rocznego składnika wynagrodzenia

Rozliczanie wynagrodzeń w przypadku, gdy składają się na nie różne elementy może przysporzyć niejasności. Dzieję się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozliczanie to ma miejsce w związku z obliczaniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Co jeśli w sytuacji takiej dochodzi do zmiany etatu?

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują te same uprawnienia co innym pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy. Oznacza to, że w okresie wypowiedzenia otrzyma on zasiłek chorobowy. Jeśli jego choroba przedłuży się, po upływie wypowiedzenia wypłatą zasiłku zajmie się ZUS.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Możliwość łączenia pracy z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich jest dużym ułatwieniem dla wszystkich aktywnych na rynku pracy rodziców. Pewne wątpliwości jednak może budzić sposób rozliczania choćby zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączonego z praca na pół etatu.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r. Rząd proponuje podwyższenie wynagrodzenia o 80 zł, czyli z 1600 zł do 1680 zł brutto. Wobec tego pracodawca poniesie dodatkowy koszt w wysokości co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika.

Zwolnienie lekarskie 2015

Zwolnienia lekarskie w 2015 r. będą wystawiane na nowych zasadach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powstanie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przewiduje to rządowy projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA