reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców - uchwalenie przez Sejm

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców - uchwalenie przez Sejm

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie nadużyć w postaci deklarowania wysokich składek przez krótki okres czasu, aby otrzymać wyższe świadczenie. Ponadto, wprowadza się możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego przez samotnych ojców.

Zmianą przewidzianą w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw jest nowy sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłków w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz innych grup osób, dla których podstawę wysokości składek stanowi zadeklarowana kwota.

Wnioskodawca chce zlikwidować możliwość nadużyć polegających na deklarowaniu przez osoby ubezpieczone bardzo wysokich składek przez krótki okres, aby następnie otrzymać wyższe świadczenie. Nowy sposób obliczania świadczeń będzie uwzględniał rzeczywistą wysokość wpłacanych składek.

Do projektu nowelizacji ustawy włączono także przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z projektem prawo do tego zasiłku zyskają ubezpieczeni ojcowie lub członkowie najbliższej rodziny, w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niemożności sprawowania opieki z powodu np. niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

Ponadto zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także osobom niebędącym w związku małżeńskim z rodzicem stale opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli rodzic z powodu porodu, choroby czy pobytu w szpitalu nie będzie mógł osobiście zajmować się dzieckiem.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła sprawozdanie wraz z poprawkami głównie o charakterze doprecyzowującym. Dodatkowo Komisja wniosła poprawki mające na celu m.in. uregulowanie podstawy wymiaru składek ubezpieczonych różnych grup społecznych. Ponadto Komisja zaproponowała przesunięcie podstawowej daty wejścia ustawy w życie na 1 stycznia 2016 r. Sprawozdanie Komisji przedstawiła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. W bloku głosowań odbędzie się trzecie czytanie projektu. W piątek 15 maja 2015 r. ustawa została uchwalona przez Sejm. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama