reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Poprawa rynku pracy celem nowego RPO

Poprawa rynku pracy celem nowego RPO

24 lipca 2015 r. Sejmy wybrał nowego RPO - Adama Bodnara. Zastąpi pełniącą tę funkcję Irenę Lipowicz. Były RPO i były prezes Trybunału Konstytucyjnego uważają, że celem nowego RPO powinna być poprawa na rynku pracy.

Konieczność poprawienia sytuacji w obszarze rynku pracy, w tym zajęcie się tzw. umowami śmieciowymi, to jedno z głównych zadań, jakie stoją przed nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich - uważa były RPO i b. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll.

Sejm wybrał w piątek Adama Bodnara na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę 38-letniego prawnika, wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zgłosiły kluby PO i SLD. Jego kontrkandydatką była dawna opozycjonistka z PRL 74-letnia Zofia Romaszewska, zgłoszona przez PiS.

Profesor Zoll podkreślił w rozmowie z PAP, że Sejm dokonał wyboru między dwójką wyjątkowych kandydatów. "Zarówno pan Adam Bodnar, reprezentujący młode pokolenie, jak i pani Zofia Romaszewska, bardzo znana obrończyni praw człowieka, mają bardzo duże doświadczenie. Wybór był między dwoma osobami o bardzo wysokich kwalifikacjach" - powiedział PAP Zoll.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

W jego ocenie, przy lewicowych postawach nowego RPO, wrażliwość na prawa człowieka jest czymś naturalnym. "Jeżeli pan Bodnar nie włączy w to światopoglądu, to dobrze. Będzie mógł bronić praw ludzi o różnych postawach światopoglądowych. Takie jest zadanie Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie ma być obrońcą tylko jednej grupy osób" - powiedział Zoll.

Mówiąc o najpilniejszych zadaniach, jakie stoją przed nowym RPO, Zoll zwrócił uwagę na konieczność poprawienia sytuacji w obszarze rynku pracy, w tym na tzw. umowy śmieciowe.

"Trzeba na to popatrzeć jako na bardzo poważne naruszanie praw pracowniczych. To nie tylko umowy śmieciowe. Również przy innych formach zatrudnienia często warunki pracy są nieprzestrzegane do końca. Często mamy do czynienia z podwójnymi standardami, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. To wszystko wymaga dużego uporządkowanie i tutaj rola Rzecznika Praw Obywatelskich jest bardzo poważna" - powiedział Zoll.

"Życzę panu Bodnarowi sukcesów. Myślę, że dużo zadań przed nim stoi" - dodał.

Kadencja obecnej RPO Ireny Lipowicz upłynęła we wtorek. By Bodnar objął stanowisko, jego wybór musi jeszcze zaakceptować Senat.

Zapraszamy na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama