REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety zarabiają mniej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Hay Group Polska
firma doradcza
Kobiety zarabiają mniej? / Fot. Fotolia
Kobiety zarabiają mniej? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy kobiety zarabiają mniej od mężczyzn zajmujących te same stanowiska? Z badania Hay Group wynika, że tak. Wynagrodzenie kobiet jest niższe od mężczyzn o około 4%.

Czy kobiety zarabiają mniej?

  • Oficjalnie różnice pomiędzy wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn sięgają 15%, jednak po dokładnych analizach można stwierdzić, że różnice są dużo mniejsze, a problem leży zupełnie gdzie indziej.
  • Po uwzględnieniu poziomów stanowisk różnica pomiędzy wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn spada do niecałych 4%.
  • Największe różnice dotyczą poziomów i typów stanowisk, na których zatrudniani są przedstawiciele obu płci. Na stanowiskach najniższych notuje się przewagę kobiet, a im wyżej w hierarchii organizacji, tym bardziej szala przechyla się na korzyść mężczyzn.

Ostatnie analizy Hay Group, dotyczące poziomów wynagrodzeń kobiet i mężczyzn pokazują, że powtarzane powszechnie, powierzchowne informację o tym, że kobiety zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach, nie jest prawdą. Rzeczywista różnica jest dużo mniejsza. Co nie oznacza jednak, że nierówności na rynku wynagrodzeń nie widać. Jednak ich główna przyczyna leży zupełnie gdzie indziej.

REKLAMA

Autopromocja

Ale zaczynając od początku. Przeciętne różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn – na wszystkich stanowiskach – wynosi około 15%.  Podobna wartość pojawia się w danych GUS-u. Jednak kiedy w analizach uwzględnimy poziom zatrudnienia i porównamy wynagrodzenia obu płci na porównywalnych stanowiskach, spotyka nas pierwsza niespodzianka.

Polecany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Z badań Hay Group wynika, że na porównywalnych poziomach stanowisk na rynku ogólnopolskim, kobiety zarabiają średnio 4% mniej niż mężczyźni. Analizy przeprowadziliśmy na 600 000 danych płacowych – mówi Mirosława Kowalczuk, dyrektor działu Productized Services, Hay Group Polska. Sektorem, w którym widać najmniejsze różnice – około 2% jest sektor nowoczesnych usług wspólnych (SSC/BPO), natomiast w sektorze bankowych różnica ta wynosi nieco powyżej 5%.

Przy bardziej szczegółowych analizach, uwzględniających nie tylko poziom stanowiska, ale też grupę stanowisk, czy region, różnice maleją jeszcze bardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Źródło różnic

O ile o różnicach w poziomach wynagrodzeń mówi się często, o tyle o różnicach w strukturze zatrudnienia wspomina się rzadko. A to ona jest główną przyczyną nierówności – kontynuuje Mirosława Kowalczuk

Na stanowiskach najniższych, liczba zatrudnionych kobiet jest prawie dwukrotnie wyższa niż mężczyzn, a im wyżej w hierarchii firmy, tym bardziej proporcja ta ulega zmianie. Na najwyższych stanowiskach zatrudnionych jest o prawie 70% mniej kobiet niż mężczyzn. Generalnie kobiety przeważają na stanowiskach operacyjnych (zwłaszcza niższych, niewykwalifikowanych), biurowych i specjalistycznych. Na stanowiskach kierowniczych czy dyrektorskich jest więcej mężczyzn. Tendencje tę widać we wszystkich sektorach. Tym trudniej przyjąć tę informację, kiedy zderzy ją się ze strukturą wykształcenia w Polsce, gdzie większy procent kobiet niż mężczyzn posiada wykształcenie wyższe czy średnie.

Infografika: Struktura zatrudnienia W Polsce ze względu na płeć i poziom stanowiska (na podstawie bazy danych Hay Group, obejmującej ponad 600 000 danych płacowych z 728 organizacji)

Kobiety na stanowiskach kierowniczych mniejszością

Gorszy start

REKLAMA

Głośno mówi się o tym, że kobiety dużo słabiej negocjują swoje wynagrodzenia – czy to na rozmowie rekrutacyjnej, czy podczas rozmów o awansie. Dlatego analizie poddaliśmy również różnice w średnich zarobkach kobiet i mężczyzn nowoprzyjętych do firm w przeciągu ostatniego roku. I tu również patrząc na średnią, niezależnie od poziomu stanowiska, różnica wynosi 4%.

Na stanowiskach niskich, niewykwalifikowanych jest to 10% mniej niż mężczyźni. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli spojrzymy tę grupę widać ogromny wpływ branży, w której są zatrudnione kobiety. I tak np. w sprzedaży detalicznej – sektorze, który jest jednym z niżej płacących – zdecydowaną większość zatrudnionych na niskich stanowiskach (ok. 80%) stanowią kobiety. A w płacącym przeciętnie o kilkanaście procent więcej sektorze produkcyjnym udział kobiet i mężczyzn na niskich stanowiskach jest dużo bardziej zrównoważony. Niestety duży udział kobiet w branżach nisko wynagradzających wpływa na średnią, ogólnopolską stawkę nowo zatrudnionych. Jeżeli odejdziemy od porównań ogólnobranżowych i będziemy analizować różnice w ramach sektorów, będą one zdecydowanie mniejsze.

REKLAMA

Patrząc na pozostałe grupy stanowisk na poziomie specjalistów, kobiety zatrudnione w 2014 roku otrzymały średnio ok 3% niższe wynagrodzenie. Na poziomach dyrektorów i wyższej kadry zarządzającej nie widać jasno określonego trendu. Wynagrodzenia wejściowe są porównywalne, a czasem widać kilkuprocentowe wahanie na korzyść kobiet” – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Zdarzają się jednak obszary, gdzie należałoby zwrócić większą uwagę na różnice. W grupie zawodowej, która jest mocno zmaskulinizowana (ponad 80% zatrudnionych to mężczyźni), czyli działach IT, różnice w poziomach wynagrodzeń nowozatrudnionych są dużo większe. Tutaj kobiety na wejściu do organizacji zarabiają na poziomach specjalistów i kierowników o ponad 10% mniej niż mężczyźni. Jako przeciwny świat można podać sfeminizowaną księgowość, gdzie jednak różnic wynagrodzeń na korzyść kobiet zdecydowanie nie widać. Co więcej, również na poziomie kierowników i dyrektorów widać wyższe wynagrodzenia mężczyzn.

Kobiety w kadrach i księgowości zarabiają więcej od mężczyzn

Analizy Hay Group potwierdzają, że jeżeli są pojedyncze firmy, czy dziedziny, gdzie można mówić o różnicach w poziomach wynagrodzeń, to nie jest to powszechny trend. Warto jednak, żeby każda firma przeprowadziła taki dokładny audyt u siebie. Dużo większym problemem z perspektywy rynku pracy jest struktura zatrudnienie – zarówno w ujęciu poziomów zatrudnienia i awansów w organizacjach, jak również w obszarów i zawodów, w których kobiety decydują się podjąć wyzwanie. Ale to temat na dużo szerszą debatę – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Dane zaczerpnięto z bazy Hay Group PayNet, gromadzącej globalnie informacje dotyczące ponad 16 milionów pracowników z 24 000 organizacji w ponad 110 krajach. W Polsce to 728 firm reprezentujących różne branże i gałęzie przemysłu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA